Breednet Results

WANGARATTA - Monday, September 3

Race 1 - Wangaratta Chronicle Mdn Plate (1590m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:39.21
Prizemoney: $23,000
1
8/11F
T: M G Price
R: J Noonan (58.5)
8/11F
4g ocean park (NZ) x flying change (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Oceans Away, Roll The Gold,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2018 NZB Karaka - Book 1
$80,000
Vendor: Seaton Park Ltd
Buyer: Mr PA Willetts
2
1.3
10/1
T: M G Price
R: M J Dee (56)
10/1
3c tavistock (NZ) x on arrival (NZ) (zabeel (NZ))
2019 NZB Karaka Book 1
$180,000
Vendor: Cambridge Stud
Buyer: Go Racing
3
2.6
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Staeck (58.5)
15/1
4g dalakhani (IRE) x crazy deputy (AUS) (french deputy (USA))
4
3.2
5/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (58.5)
5/2
5
4.2
100/1
T: Rachael Cunningham
R: Ms N Beriman (58.5)
100/1
4g pendragon (NZ) x honour frolic (AUS) (honours list (IRE))
6
6
Think (9)
9/1
T: Ms H Harding
R: H Coffey (56.5)
9/1
4m foxwedge (AUS) x do me a favour (NZ) (howbaddouwantit (USA))
7
6.5
25/1
T: M and D Kearney
R: Clayton Douglas (56)
25/1
3c husson (ARG) x take your mark (AUS) (flying spur (AUS))
8
8.7
100/1
T: E W Nichols
R: C A Robertson (58.5)
100/1
9
8.9
80/1
T: Colin McGillivray
R: Jarrod Fry (56.5)
80/1
7m shinzig (AUS) x sophie emma (AUS) (delago brom (AUS))
10
11.7
150/1
T: T D Kelly
R: J Bowditch (58.5)
150/1
4h ustinov (AUS) x tagja (AUS) (delago brom (AUS))
Race 2 - G.A Cheshire & Sons Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:26.25
Prizemoney: $23,000
1
15/2
T: Anthony Freedman
R: Clayton Douglas (58)
15/2
5m artie schiller (USA) x varevees (GB) (kahyasi (IRE))
Winning siblings: Tessabelle, Varboss,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (55.5)
11/2
3
3.5
7/1
T: Brent Stanley
R: D Staeck (55.5)
7/1
3f smart missile (AUS) x fantastic fifi (AUS) (french deputy (USA))
4
4.7
20/1
T: Peter Smith
R: Jarrod Fry (58)
20/1
4m redente (AUS) x anglayse (NZ) (beau zam (NZ))
5
5
8/11F
T: Anthony Freedman
R: Chris Parnham (55.5)
8/11F
3f fastnet rock (AUS) x za moulin rouge (AUS) (street cry (IRE))
6
5.9
100/1
T: Ms H Powell
R: J Baldock (58)
100/1
7
7.2
100/1
T: S Massingham
R: J Bowditch (58)
100/1
5m turffontein (AUS) x romalpa (AUS) (last tycoon (IRE))
8
7.6
Lanzini (15)
20/1
T: D K Weir
R: H Coffey (58)
20/1
4m more than ready (USA) x royal sash (AUS) (royal academy (USA))
9
7.9
12/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (55.5)
12/1
3f danerich (AUS) x phil's ophidian (AUS) (golden snake (USA))
10
10.1
100/1
T: Ms R Hoysted
R: R McLeod (58)
100/1
4m moshe (AUS) x tiger's girl (AUS) (tiger hill (IRE))
11
13.1
66/1
T: N A Blackiston
R: M J Dee (55.5)
66/1
3f he's remarkable (NZ) x lady stella (NZ) (st. petersburg (AUS))
Race 3 - Northo Hotel Wangaratta Mdn (1170m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:10.46
Prizemoney: $23,000
1
16/1
T: J D Sadler
R: M J Dee (58)
16/1
3c lope de vega (IRE) x big chill (AUS) (artie schiller (USA))
Winning siblings: Freeze Over,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56)
11/4F
3f zoustar (AUS) x mokaraba (NZ) (cape cross (IRE))
3
2.5
4/1
T: T Busuttin and N Young
R: J Bowditch (56)
4/1
3f skilled (AUS) x successfully (AUS) (mossman (AUS))
4
2.7
9/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Ms L J Meech (58)
9/1
3g makfi (GB) x penumbra (NZ) (pentire (GB))
5
2.9
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (56)
9/2
3f nicconi (AUS) x roma giaconda (AUS) (magic albert (AUS))
6
3.4
60/1
T: Lee and Shannon Hope
R: C J Parish (58)
60/1
3g domesday (AUS) x river lena (IRE) (spectrum (IRE))
7
3.9
3/1
T: Anthony Freedman
R: Chris Parnham (56)
3/1
3f camelot (GB) x imperial ballet (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
4
8/1
T: G Eurell
R: Ms N Beriman (56)
8/1
9
4.1
30/1
T: J E and C Ledger
R: R McLeod (58)
30/1
3g kaphero (AUS) x devil's duchess (AUS) (ali-royal (IRE))
Race 4 - Hygain Stock Feeds Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:05.90
Prizemoney: $23,000
1
16/1
T: Adam O'Neill
R: C J Parish (58.5)
16/1
8g bootleg (AUS) x miss bayview (AUS) (clear choice (USA))
Winning siblings: Dangerous View,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
8/1
T: Ben Brisbourne
R: Regan Bayliss (56)
8/1
2019 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Eureka Stud, Cambooya, Qld
Buyer: Withdrawn
3
0.6
40/1
T: Ms M Jones
R: N Souquet (56.5)
40/1
5m keep the faith (AUS) x rorys belle (AUS) (general nediym (AUS))
4
0.7
13/8F
T: Henry Dwyer
R: Chris Parnham (56)
13/8F
3g zoustar (AUS) x crystal choir (GB) (singspiel (IRE))
5
2.2
Bam (1)
4/1
T: D J McMahon
R: R McLeod (58.5)
4/1
4g all american (AUS) x milande (AUS) (dehere (USA))
6
3.4
6/1
T: Ms L Tolson and Ms L Proctor
R: Clayton Douglas (58.5)
6/1
7
3.8
25/1
T: Peter Smith
R: Jarrod Fry (58.5)
25/1
5g equiano (FR) x alezzie (AUS) (court of jewels (NZ))
8
9.3
9/2
T: Shawn Mathrick
R: A Mallyon (58.5)
9/2
4g skilled (AUS) x our princess mir (AUS) (testa rossa (AUS))
9
9.7
25/1
T: P A Banks
R: M J Dee (56)
25/1
3c spirit of boom (AUS) x semisyn (AUS) (semipalatinsk (USA))
10
13.7
150/1
T: Tetyana Furdetska
R: Ms Yoko Ota (58.5)
150/1
5g helene mascot (IRE) x piddly plop (USA) (coronado's quest (USA))
11
14.2
Wishia (11)
100/1
T: Brian Lawlor
R: D Staeck (56.5)
100/1
5m wanted (AUS) x aloysia (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
17.7
Grolna (9)
100/1
T: J J Roberts
R: Ms N Beriman (56.5)
100/1
4m dash for cash (AUS) x byastar (AUS) (rustic amber (IRE))
13
19
100/1
T: S A Dwyer
R: J Bowditch (58.5)
100/1
5g duke of marmalade (IRE) x sister declan (AUS) (quest for fame (GB))
Race 5 - Refridgetech Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:05.98
Prizemoney: $23,000
1
Octane (13)
4/11F
T: C Maher and D Eustace
R: M J Dee (56)
4/11F
3c i am invincible (AUS) x soorena (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 30 runners; 23 winners; 3 SW. Details
2
2.8
25/1
T: V T Nolen
R: L Nolen (58.5)
25/1
4g commands (AUS) x layette (AUS) (thunder gulch (USA))
3
4.1
4/1
T: D K Weir
R: Jarrod Fry (56.5)
4/1
4m turffontein (AUS) x irradiated (AUS) (al maher (AUS))
2018 Inglis VOBIS Gold Yearling Sale
$6,000
Vendor: Bucklee Farm, Greta West
Buyer: L Tartaglione
2017 Inglis Great Southern Weanling Sale
Vendor: Bucklee Farm, Greta West
Buyer: Passed in - $ 12,000
4
5
100/1
T: Peter Smith
R: R McLeod (58.5)
100/1
4g host (CHI) x alezzie (AUS) (court of jewels (NZ))
5
5.1
20/1
T: R D Griffiths
R: A Mallyon (56.5)
20/1
4m magnus (AUS) x umaris (AUS) (umatilla (NZ))
6
5.8
100/1
T: C J Davis
R: Teodore Nugent (56.5)
100/1
5g nicconi (AUS) x lady briony (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
7
6.2
150/1
T: E W Nichols
R: B Vale (58.5)
150/1
8
6.3
15/1
T: Ms A Macpherson
R: J Noonan (56.5)
15/1
9
6.5
60/1
T: T D Kelly
R: John Allen (58.5)
60/1
5g manhattan rain (AUS) x peppie (AUS) (danehill (USA))
10
6.9
16/1
T: Luke Oliver
R: J Duffy (56)
16/1
3g reward for effort (AUS) x invincible belle (AUS) (invincible spirit (IRE))
11
8.2
150/1
T: A Aquilina
R: N Souquet (58.5)
150/1
6g shellscrape (AUS) x matilda (AUS) (real quiet (USA))
12
8.9
100/1
T: Russell Osborne
R: J Baldock (58.5)
100/1
5g redente (AUS) x pleasure doll (AUS) (bureaucracy (NZ))
Race 6 - John Duncan Memorial (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:05.03
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lewis German (57.5)
13/2
3g nicconi (AUS) x quietzer (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 14 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
2
Mosarbe (12)
6/1
T: A G Sawden
R: Jarrod Fry (59)
6/1
4m moshe (AUS) x bitonto (AUS) (elvstroem (AUS))
3
3
16/1
T: Ms E Haworth
R: J Baldock (59)
16/1
8g marwina (AUS) x labbra zucchero (AUS) (bianconi (USA))
4
3.3
I Dunno (14)
100/1
T: K F Hanley
R: Ms N Beriman (55)
100/1
6m oratorio (IRE) x dry shagny (AUS) (shagny (USA))
5
3.8
3/1F
T: K F Hanley
R: J Noonan (59.5)
3/1F
5g primus (AUS) x cajo kellila (AUS) (mister c. (USA))
6
4
11/1
T: A Fitzgerald
R: Michael Poy (60)
11/1
5g stryker (AUS) x lassarina (IRE) (sakhee (USA))
7
5.2
Knut (1)
11/1
T: Adrian Corboy
R: Teodore Nugent (60.5)
11/1
4g anacheeva (AUS) x wonderville (AUS) (grass wonder (USA))
8
7
6/1
T: J E and C Ledger
R: L Nolen (60)
6/1
9
7.7
150/1
T: Ms E Giggins
R: B Vale (55)
150/1
7m bianconi (USA) x encosta mia (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
8.1
200/1
T: C J Davis
R: F Alesci (54)
200/1
6m magnus (AUS) x kitty manhattan (AUS) (hold that tiger (USA))
11
8.9
Shakarl (13)
20/1
T: R G Symons
R: Patrick Moloney (58.5)
20/1
6g nadeem (AUS) x shashzaya (IRE) (ashkalani (IRE))
12
9.3
4/1
T: D J McCarthy
R: Tahlia Hope (59)
4/1
6m excellent art (GB) x jokini (AUS) (johannesburg (USA))
13
14.1
200/1
T: C J Davis
R: Mikaela Claridge (50)
200/1
7m hidden dragon (AUS) x dances with stars (AUS) (celestial dancer (IRE))
14
15.8
30/1
T: Peter Smith
R: Ms S Metcalfe (59)
30/1
10g masterprint (AUS) x spell bind (AUS) (supremo (USA))
Race 7 - Beteasy (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 2:09.43
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: Ms N Burke
R: Ms N Beriman (56.5)
12/1
5m testa rossa (AUS) x beautiful trim (AUS) (danasinga (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/4F
T: D T O'Brien
R: Lewis German (59)
6/4F
4g savabeel (AUS) x queen of avalon (NZ) (montjeu (IRE))
3
1
4/1
T: M and D Kearney
R: John Allen (58)
4/1
4
2.2
12/1
T: C J Davis
R: Teodore Nugent (54)
12/1
6m decanter (CHI) x tiger tantrum (AUS) (tiger hill (IRE))
5
2.6
30/1
T: Jamie Edwards
R: C A Robertson (60)
30/1
6
3
Ennis (11)
25/1
T: M and L Cerchi
R: J Bowditch (56.5)
25/1
6m hidden dragon (AUS) x she likes to party (AUS) (quest for fame (GB))
7
5
16/1
T: Daryn Drust
R: J Baldock (60)
16/1
8
6
11/1
T: Brent Stanley
R: D Staeck (58)
11/1
9
7.2
30/1
T: Martin Stein
R: F Alesci (55)
30/1
6m rip van winkle (IRE) x mareva (NZ) (zabeel (NZ))
10
7.4
20/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damien Thornton (58)
20/1
4m moshe (AUS) x bird of paradise (AUS) (prince of birds (USA))
11
8.7
7/1
T: Rhys Archard
R: Ms L J Meech (59.5)
7/1
7g dylan thomas (IRE) x french resistence (AUS) (peintre celebre (USA))
12
11
25/1
T: Kelvin Southey
R: Jessie Philpot (57)
25/1
5m stryker (AUS) x stagerush (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 8 - Fred Herman Hall Of Fame-Bm58 (1300m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:19.73
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: Mitchell Freedman
R: Clayton Douglas (59)
7/2
5m kaphero (AUS) x preietta (AUS) (prego (IRE))
Winning siblings: Click Up,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
9/2
T: Henry Dwyer
R: Michael Poy (58.5)
9/2
4m denman (AUS) x parfaits (AUS) (strategic (AUS))
3
2.1
5/2F
T: G W Egan
R: Jarrod Fry (61.5)
5/2F
4
2.3
20/1
T: L E Robertson
R: C A Robertson (58.5)
20/1
9g dash for cash (AUS) x denise's song (AUS) (western symphony (USA))
5
3.5
11/1
T: Jamie Edwards
R: Damien Thornton (60.5)
11/1
6g bushranger (IRE) x roseen (NZ) (kaapstad (NZ))
6
4.3
9/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Tahlia Hope (57.5)
9/1
8g danroad (AUS) x pure indulgence (NZ) (black minnaloushe (USA))
7
5
16/1
T: Jodie Bohr
R: F Alesci (59)
16/1
6g written tycoon (AUS) x mururoa (AUS) (desert sun (GB))
8
5.8
40/1
T: Peter Smith
R: Mikaela Claridge (51.5)
40/1
7g manner hill (AUS) x rose of prussia (AUS) (king of prussia (AUS))
9
6
30/1
T: Rick Freyer
R: J Baldock (56)
30/1
5g oamaru force (AUS) x dr. clair (AUS) (swooping (USA))
10
6.1
40/1
T: Ms D Wise
R: N Souquet (57.5)
40/1
11
7.6
30/1
T: G M Duryea
R: Patrick Moloney (58.5)
30/1
7g mossman (AUS) x st martha (NZ) (bigstone (IRE))
12
8.1
13/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (57)
13/2
3f all american (AUS) x star pose (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 9 - Anytime Fitness (Bm58) (1300m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:18.74
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: C J Davis
R: Teodore Nugent (54)
8/1
6m redente (AUS) x she's just ace (AUS) (el moxie (USA))
Winning siblings: She's Just Rosie,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: G M Duryea
R: Patrick Moloney (59.5)
20/1
5g kaphero (AUS) x sake over (AUS) (over (AUS))
3
3.1
50/1
T: Graham Hulm
R: J Noonan (61)
50/1
5g shinzig (AUS) x supply chain (AUS) (half hennessy (AUS))
4
3.1
5/1
T: R N Godbolt
R: Damien Thornton (59)
5/1
4m written tycoon (AUS) x la paris (AUS) (falvelon (AUS))
5
3.6
20/1
T: B J Goodwin
R: Ms N Beriman (58)
20/1
6
5.3
5/2F
T: S A Dwyer
R: J Bowditch (62.5)
5/2F
5g moshe (AUS) x heavenscent (AUS) (lion hunter (AUS))
7
6.8
15/2
T: D K Weir
R: H Coffey (57.5)
15/2
4m snitzel (AUS) x signoret (AUS) (anabaa (USA))
8
7.2
15/1
T: T J Hughes Jnr
R: J Baldock (60)
15/1
5g choisir (AUS) x atlantic gold (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
8.5
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Lewis German (56.5)
4/1
4m nicconi (AUS) x quietzer (AUS) (more than ready (USA))
10
11.2
150/1
T: Ms D Wise
R: B Vale (55)
150/1
8g fraar (USA) x she's moving (AUS) (el moxie (USA))
11
13.2
16/1
T: D J McCarthy
R: Tahlia Hope (57)
16/1
12
14.5
50/1
T: R D Purcell
R: M Travers (56.5)
50/1
8m byblos (CHI) x lacryma supreme (AUS) (lacryma cristi (IRE))
13
16.2
30/1
T: J E and C Ledger
R: L Nolen (59)
30/1
5m king of prussia (AUS) x no blushing (AUS) (dolphin street (FR))
14
26.3
30/1
T: Luke Oliver
R: Jarrod Fry (60)
30/1
7g masked assassin (AUS) x quiet fun (AUS) (honours list (IRE))
Race 10 - Judds Menswear Wangaratta-Bm58 (1590m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:39.47
Prizemoney: $20,000
1
11/1
T: J E and C Ledger
R: Ms N Beriman (55)
11/1
5m al samer (AUS) x lively colours (NZ) (montjeu (IRE))
Winning siblings: Murdoch,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
14/1
T: Lee and Shannon Hope
R: Tahlia Hope (57.5)
14/1
7g niello (AUS) x stratus faction (AUS) (archway (IRE))
3
3
12/1
T: M Cornish and Ms D Gaskin
R: Mikaela Claridge (54)
12/1
9g danbird (AUS) x mellocello (AUS) (lacryma cristi (IRE))
4
3.1
25/1
T: S S Cunningham
R: Damien Thornton (57)
25/1
6g street cry (IRE) x mayfield (GB) (danehill (USA))
5
4.5
12/1
T: S A Dwyer
R: J Bowditch (61)
12/1
5g casino prince (AUS) x minerva (AUS) (military plume (NZ))
6
4.7
11/1
T: Bryan Maher
R: Jarrod Fry (57.5)
11/1
7m zabeel (NZ) x franny (GB) (selkirk (USA))
7
5.1
15/4F
T: Brent Stanley
R: D Staeck (59.5)
15/4F
4m fastnet rock (AUS) x randaroo (USA) (gold case (USA))
8
5.6
7/1
T: N A Blackiston
R: M J Dee (59.5)
7/1
9
5.7
16/1
T: Ian Webb
R: Teodore Nugent (60)
16/1
5g reset (AUS) x wrinkle wonders (AUS) (gonski (AUS))
10
9
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: R Cuneen (59.5)
15/2
4m darci brahma (NZ) x love connection (JPN) (sunday silence (USA))
11
10.2
30/1
T: G W Egan
R: J Noonan (56)
30/1
5m keep the faith (AUS) x all for fame (AUS) (quest for fame (GB))
12
10.5
4/1
T: E W Nichols
R: C A Robertson (60)
4/1
13
12.5
150/1
T: P Donnelly
R: J Baldock (59)
150/1
7g al samer (AUS) x island temptress (NZ) (island morn (AUS))
14
13.5
20/1
T: Peter Smith
R: Ms L J Meech (57.5)
20/1
6m teofilo (IRE) x miss charmagne (AUS) (king charlemagne (USA))
* Nick figures are for Australasia.