Breednet Results

WYONG - Sunday, August 27

Race 1 - Tab.Com.Au Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:37.48 (34.86)
Prizemoney: $30,000
1
4/11F
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Avdulla (57)
4/11F
4m savabeel (AUS) x swarovski (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Multifacets,
This nick: 109 runners; 81 winners; 15 SW. Details
2
2.5
12/1
T: P M Perry
R: P King (57)
12/1
3
2.9
4/1
T: C J Waller
R: T Angland (60)
4/1
4g al maher (AUS) x bravo zulu (AUS) (military plume (NZ))
4
5.2
16/1
T: J A Sylvester
R: Rachel King (54)
16/1
4m starcraft (NZ) x lucky in love (AUS) (lucky owners (NZ))
5
5.4
12/1
T: David Payne
R: A Adkins (54.5)
12/1
3f delago deluxe (AUS) x alezan thunder (AUS) (written tycoon (AUS))
6
17.9
100/1
T: M Boland
R: Chloe Baker (53)
100/1
7g fastnet rock (AUS) x brakim lass (AUS) (west quest (CAN))
Race 2 - Surrender At Endota Spa Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:19.81 (34.31)
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: John Thompson
R: B McDougall (55.5)
8/1
3c domesday (AUS) x always loyal (AUS) (bradbury's luck (AUS))
Winning siblings: Honesta, Laila De Vega,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
6/4
T: G A Ryan
R: B Avdulla (55)
6/4
3f hinchinbrook (AUS) x sweet revenge (NZ) (justice prevails (AUS))
3
1.2
4/5F
T: James Cummings
R: T Angland (57)
4/5F
3c street cry (IRE) x chiara (AUS) (last tycoon (IRE))
4
7.8
20/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (55)
20/1
3f tavistock (NZ) x satisfact (NZ) (lucky unicorn (AUS))
5
14.5
150/1
T: R A Bailey
R: A Adkins (55)
150/1
3f mossman (AUS) x cortado (AUS) (more than ready (USA))
6
16.1
80/1
T: Luke A Thomas
R: G Buckley (55)
80/1
3f all american (AUS) x body beautiful (AUS) (flying spur (AUS))
7
18.4
66/1
T: P M Perry
R: P King (57)
66/1
3g spinning world (USA) x cute and cuddly (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 3 - Event Cinemas Tuggerah Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:38.42 (34.85)
Prizemoney: $30,000
1
1/5F
T: James Cummings
R: B Avdulla (54.5)
1/5F
3f street cry (IRE) x glissade (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Flit, Flow, Sliders,
This nick: 34 runners; 31 winners; 5 SW. Details
2
4.8
100/1
T: Andrew Eastcott
R: P King (59)
100/1
6g dubleo (USA) x celebrity status (NZ) (centaine (AUS))
3
4.9
8/1
T: C J Waller
R: T Angland (59)
8/1
4g fastnet rock (AUS) x gypsy dancer (NZ) (dance floor (USA))
4
5.5
10/1
T: John Thompson
R: C Reith (54.5)
10/1
3f congrats (USA) x pilgrim (AUS) (danehill (USA))
5
7.5
100/1
T: N J Rogers
R: S Lisnyy (57)
100/1
4m bernardini (USA) x senchel (AUS) (tiger hill (IRE))
6
7.7
20/1
T: W T Prain
R: A Adkins (57)
20/1
7
7.8
66/1
T: J L Roberts
R: Thomas Sadler (59)
66/1
5g astronomer royal (USA) x bon ace (NZ) (bigstone (IRE))
8
8
50/1
T: C E Conners
R: B McDougall (57.5)
50/1
9
9.2
40/1
T: W Oakenfull
R: J Ford (56.5)
40/1
3g walking or dancing (NZ) x crooked smile (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
21.6
80/1
T: P M Farrell
R: Rachel King (57)
80/1
4m makfi (GB) x comic song (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 4 - Jaguar/Land Rover Wyong Cup-C4 (2100m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 2:12.95 (33.73)
Prizemoney: $30,000
1
11/4
T: P M Perry
R: Ms R Murray (54.5)
11/4
4g zoffany (IRE) x centaure (NZ) (centaine (AUS))
Winning siblings: Centauraine, Glancing, Kastelos, Kopite, Matagami,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/1
T: C E Conners
R: C Reith (56)
5/1
5g manhattan rain (AUS) x beam (AUS) (scenic (IRE))
3
0.4
13/2
T: J A Steinmetz
R: P King (54)
13/2
6g road to rock (AUS) x rising high (NZ) (jetball (AUS))
4
1.4
Brazen (1)
1/1F
T: B F Cavanough
R: B Avdulla (59)
1/1F
5g hinchinbrook (AUS) x sirenese (AUS) (belong to me (USA))
5
2.5
11/1
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (54)
11/1
6g authorized (IRE) x lonrose (AUS) (lonhro (AUS))
Race 5 - The Royal Hotel Wyong Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.24 (33.42)
Prizemoney: $30,000
1
3/1
T: Matthew Smith
R: J Ford (57)
3/1
3c stratum (AUS) x combat kitty (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Amiens, Task And Purpose,
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2
T: Bjorn Baker
R: T Angland (56.5)
5/2
3
1
40/1
T: Richard Butler
R: A Adkins (59)
40/1
4g star witness (AUS) x extremis (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.7
Usurp (8)
7/4F
T: James Cummings
R: B Avdulla (56.5)
7/4F
3c lonhro (AUS) x pretends (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
2.2
8/1
T: G A Ryan
R: K S Latham (55)
8/1
3f sebring (AUS) x princess emmy (NZ) (king's chapel (AUS))
6
3.7
12/1
T: Ms W Roche
R: A Gibbons (56.5)
12/1
3c magic albert (AUS) x red centre (AUS) (rubiton (AUS))
7
4.4
Brooke (3)
80/1
T: R H Holloway
R: C Reith (57)
80/1
4m northern meteor (AUS) x bundleofjoy (AUS) (fantastic light (USA))
8
8.7
50/1
T: P M Farrell
R: Rachel King (56)
50/1
4m star witness (AUS) x rickwin (AUS) (varick (USA))
9
10.1
100/1
T: F T Cowell
R: C G O'Brien (58)
100/1
4g olympus (AUS) x tee tee dancer (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
10
15.7
80/1
T: E B Holland
R: P King (57)
80/1
5m diogenes (AUS) x paris win (AUS) (lure (USA))
Race 6 - Cruiseabout Erina (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 0:57.71 (33.58)
Prizemoney: $30,000
1
Gadfly (1)
2/1F
T: P M Perry
R: T Angland (61.5)
2/1F
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.5
5/2
T: D I Atkins
R: A Adkins (60.5)
5/2
4g henrythenavigator (USA) x gymea lily (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
3
7/1
T: M C Conners
R: Deanne Panya (59)
7/1
6m commands (AUS) x distant victory (USA) (distant view (USA))
4
3.2
5/1
T: Ben Hill
R: Jackson Murphy (54.5)
5/1
4m snippetson (AUS) x burnley (AUS) (god's own (AUS))
5
4.1
11/1
T: G A Ryan
R: R Hutchings (57.5)
11/1
6
4.6
20/1
T: Glen Thompson
R: B Avdulla (59.5)
20/1
7
10.2
Ahalf (8)
6/1
T: Ms K Waugh
R: A Gibbons (54)
6/1
5m alert (ARG) x zinderella (AUS) (zariz (AUS))
Race 7 - Star 104.5 La Gioconda Hcp-C4 (1600m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:37.82 (34.41)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: G A Ryan
R: P King (54)
5/1
5m testa rossa (AUS) x fromage (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Mascarpone,
This nick: 31 runners; 23 winners; 3 SW. Details
2
0.1
12/1
T: Jason Attard
R: J Ford (54)
12/1
5m casino prince (AUS) x open cut (AUS) (made of gold (USA))
3
0.9
13/4
T: S I Singleton
R: C Reith (55.5)
13/4
4m tickets (AUS) x last dollars (AUS) (beautiful crown (USA))
4
1.6
6/1
T: T P Donnelly
R: A Adkins (54.5)
6/1
5
3.4
5/2F
T: M C Conners
R: Ms R Murray (56)
5/2F
4m street sense (USA) x masterkova (AUS) (fairy king (USA))
6
4.8
11/2
T: K A Lees
R: Ms L Day (58)
11/2
7
7.6
150/1
T: M Boland
R: Chloe Baker (53)
150/1
8m casino prince (AUS) x gifting (NZ) (generous (IRE))
8
7.9
15/2
T: P M Perry
R: A Gibbons (54)
15/2
4m zoffany (IRE) x just pamela (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 8 - Carlton Mid Gold Cup 1/9-Bm60 (1350m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:20.65 (35.46)
Prizemoney: $30,000
1
15/1
T: Ms K Buchanan
R: P King (59)
15/1
6g danzero (AUS) x wai lin (AUS) (scenic (IRE))
This nick: 7 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.8
5/1
T: J and G Lee
R: A Adkins (59)
5/1
7g faltaat (USA) x westmeath (NZ) (stark south (USA))
3
2.1
10/1
T: Wayne Seelin
R: Ms C R Van Der Werf (52.5)
10/1
5m oratorio (IRE) x fermata (AUS) (commands (AUS))
4
3.7
13/4
T: Ms G Englebrecht
R: Deanne Panya (57)
13/4
4g choisir (AUS) x surprise bid (AUS) (general nediym (AUS))
5
4.7
15/4
T: E B Holland
R: Ms R Murray (54)
15/4
8g dream ballad (AUS) x red lux girl (AUS) (sports works (AUS))
6
5.4
13/2
T: M F Van Gestel
R: G Buckley (54.5)
13/2
7
6.5
5/2F
T: Ms K Waugh
R: T Angland (60)
5/2F
6g dylan thomas (IRE) x miss monashee (AUS) (monashee mountain (USA))
* Nick figures are for Australasia.