Breednet Results

FLEMINGTON - Saturday, March 3

Race 1 - Football Stakes (1000m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:58.32 (33.36)
Prizemoney: $120,000
1
5/2F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (56)
5/2F
2f Snitzel x Real Stolle (Elusive Quality (USA))
This nick: 14 runners; 12 winners; 4 SW. Details
2
0.3
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (56)
10/1
2c Dundeel (NZ) x Cerberus Gal (General Nediym )
3
0.5
9/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Nolen (56)
9/1
2g Sebring x Lamiraqui (Choisir )
4
1.3
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (54)
9/2
2f Redoute's Choice x Montana Sunset (More Than Ready (USA))
5
1.8
Naduri (10)
15/1
T: D R Brideoake
R: Regan Bayliss (54)
15/1
2f Fighting Sun x Cardannic (Bel Esprit )
6
2.6
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (57)
11/2
2g Charge Forward x Ebony Wand (Flying Spur )
7
3.0
16/1
T: L and T Corstens
R: S Baster (56)
16/1
2g Hinchinbrook x Danzanta (USA) (King Of Kings (IRE))
8
4.5
7/1
T: R D Griffiths
R: Ryan Maloney (56)
7/1
2g Ilovethiscity x Meteor Mistress (Invincible Spirit (IRE))
9
8.8
11/1
T: L and T Corstens
R: Craig Williams (56)
11/1
2g Starspangledbanner x Serene Diva (Desert King (IRE))
Race 2 - Roy Higgins Qlty (2600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:49.57 (33.74)
Prizemoney: $120,000
1
5/2
T: Liam Howley
R: B Melham (56.5)
5/2
6g Galileo (IRE) x Dietrich (USA) (Storm Cat (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
1.0
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M J Walker (55)
7/2
5m Shocking x Komplete Klass (NZ) (Groom Dancer (USA))
3
1.2
15/4
T: D K Weir
R: Craig Williams (54)
15/4
5g Mamool (IRE) x Ormita (GER) (Acatenango (GER))
4
4.5
12/1
T: D R Jolly
R: D Dunn (54)
12/1
5m Street Cry (IRE) x Zarita (NZ) (Pentire (GB))
5
5.3
9/4F
T: R E Laing
R: M Zahra (56)
9/4F
7g Azamour (IRE) x Damask Rose (IRE) (Dr. Devious (IRE))
6
7.8
Eaton (7)
30/1
T: M and L Cerchi
R: Ben Thompson (54)
30/1
5g High Chaparral (IRE) x Chorus Of Angels (GB) (Rock Of Gibraltar (IRE))
Race 3 - Mittys (Bm84) (1100m)
Class: Benchmark 84 Track: Good(4) Time: 1:03.28 (33.28)
Prizemoney: $100,000
1
9/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Mallyon (59.5)
9/4F
4m Nicconi x Quietzer (More Than Ready (USA))
This nick: 13 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
0.8
7/2
T: James Cummings
R: Damian Lane (60)
7/2
3
0.9
5/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Craig Williams (56)
5/1
5m Reward For Effort x Raewyn (Royal Academy (USA))
4
1.9
8/1
T: Daniel Bowman
R: Regan Bayliss (54)
8/1
4m Time Thief x Super Seleccion (CAN) (Seattle Slew (USA))
5
5.2
8/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (54)
8/1
6
5.4
8/1
T: Henry Dwyer
R: Ryan Maloney (56.5)
8/1
4m Sebring x Tigress Lily (Snitzel )
7
11.2
10/1
T: Craig Anderson
R: D Oliver (57)
10/1
6m Turffontein x Ku De Tah (Spinning World (USA))
Race 4 - Frances Tressady Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.24 (34.86)
Prizemoney: $150,000
1
9/4
T: P and P Snowden
R: Damian Lane (54)
9/4
5m Hinchinbrook x Lady Beckworth (General Nediym )
Winning siblings: I Am Excited, Lord Beckworth,
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.3
7/4F
T: M G Price
R: M Zahra (57)
7/4F
4m Domesday x Oregon Seal (NZ) (Oregon (USA))
3
1.6
6/1
T: Levi Kavanagh
R: S Baster (54)
6/1
4m Northern Meteor x Red Rapture (Red Ransom (USA))
4
2.1
8/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (54)
8/1
4m Tavistock (NZ) x Belongs In Lights (Belong To Me (USA))
5
2.2
14/1
T: M C Kent
R: Beau Mertens (56)
14/1
5m Roc De Cambes (NZ) x Consumer (Zabeel (NZ))
6
2.4
20/1
T: J W Price
R: D Oliver (54)
20/1
6m Written Tycoon x Okiato (Flying Spur )
7
2.5
30/1
T: P T Hyland
R: Ryan Maloney (54)
30/1
4m Sebring x Champagne Sisters (Anabaa (USA))
8
3.3
12/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (56)
12/1
5m Denman x Miss Chaski (USA) (Gone West (USA))
9
9.8
60/1
T: T J Gollan
R: Patrick Moloney (54)
60/1
5m Show A Heart x Zilzie (NZ) (Generous (IRE))
Race 5 - Jdrf Australia (Bm70) (2000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 2:02.47 (36.51)
Prizemoney: $120,000
1
7/1
T: C W Little
R: L Nolen (57)
7/1
4g Redwood (GB) x Palos Verdes (NZ) (Oak Ridge (FR))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3.8
14/1
T: N A Blackiston
R: Beau Mertens (58.5)
14/1
4g Gio Ponti (USA) x Abecedarian (Royal Academy (USA))
3
3.9
20/1
T: Symon Wilde
R: D Yendall (59)
20/1
4
4.2
12/1
T: C D Widdison
R: Regan Bayliss (59.5)
12/1
4g Street Boss (USA) x Spur Reef (IRE) (Flying Spur )
5
6.0
20/1
T: C J Waller
R: D Oliver (61.5)
20/1
5g Dubawi (IRE) x Shaarfa (USA) (Dynaformer (USA))
6
6.1
20/1
T: P R Smythe
R: John Allen (57.5)
20/1
5g High Chaparral (IRE) x Cassandara Shadow (NZ) (Johannesburg (USA))
7
6.3
3/1F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (54)
3/1F
3c O'Reilly (NZ) x But Beautiful (IRE) (Pivotal (GB))
8
7.1
40/1
T: P G Carey
R: R McLeod (59.5)
40/1
4g Helenus x Katsumi (Galileo (IRE))
9
8.1
5/1
T: B C Hearps
R: B Rawiller (58.5)
5/1
4g Reset x Blushow (Show A Heart )
10
8.9
15/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Zahra (59)
15/1
4g Authorized (IRE) x Maybe Leica Dane (Nothin' Leica Dane )
11
9.1
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (60.5)
30/1
4g All American x Latest Love (Favorite Trick (USA))
12
9.2
30/1
T: Gemma Rielly
R: Ryan Maloney (55)
30/1
4m War Chant (USA) x Cyclone Bella (Hurricane Sky )
13
11.5
6/1
T: M C Kent
R: Ethan Brown (57.5)
6/1
4g Reset x Sealers Cove (Brief Truce (USA))
14
36.5
20/1
T: Matthew Dale
R: Craig Williams (58)
20/1
7g Pentire (GB) x Noubeel (NZ) (Zabeel (NZ))
Race 6 - Autumn Hcp (1400m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.97 (34.60)
Prizemoney: $150,000
1
Nozomi (8)
20/1
T: Anthony Freedman
R: Jye McNeil (54)
20/1
6g Street Cry (IRE) x Rose Of Danehill (Danehill (USA))
This nick: 35 runners; 28 winners; 6 SW. Details
2
0.2
Violate (11)
7/1
T: Brent Stanley
R: M J Walker (54)
7/1
4g Sebring x Shantha's Girl (Redoute's Choice )
3
0.3
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (55)
12/1
5g High Chaparral (IRE) x Cherishing (USA) (Johannesburg (USA))
4
0.7
16/1
T: C J Waller
R: D Oliver (58)
16/1
7g Al Maher x Grand Ovation (Scenic (IRE))
5
1.1
6/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56.5)
6/4F
4g Poet's Voice (GB) x Zain Al Boldan (GB) (Poliglote (GB))
6
2.1
4/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (56.5)
4/1
4g Zacinto (GB) x Theatre Buff (USA) (Theatrical (IRE))
7
4.6
66/1
T: D K Weir
R: D Yendall (56)
66/1
8g Snippetson x Flying Diva (Flying Spur )
8
5.6
40/1
T: P and C Hyland
R: Ryan Maloney (54)
40/1
5g Sebring x Bourgogne (Choisir )
9
9.6
15/4
T: Chris Crook and Imogen Miller
R: B McCoull (60)
15/4
6g Clangalang x Kita Ryokan (Grand Lodge (USA))
10
11.1
60/1
T: Daniel Bowman
R: Ms N Beriman (54)
60/1
8g Magnus x Luxapal (Kenny's Best Pal )
Race 7 - Australian Guineas (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:34.99 (36.07)
Prizemoney: $1,000,000
1
9/2
T: M G Price
R: D Oliver (56.5)
9/2
3c O'Reilly (NZ) x Ruqqaya (NZ) (Van Nistelrooy (USA))
Winning siblings: Addison, King's Man, Zayydani,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
15/2
T: D K Weir
R: B Rawiller (56.5)
15/2
3
2.0
20/1
T: Tony McEvoy
R: L Currie (54.5)
20/1
3f High Chaparral (IRE) x Freckled Face (Polish Patriot (USA))
4
3.5
25/1
T: C Maher and D Eustace
R: L Nolen (56.5)
25/1
3c All Too Hard x Bollinger (Dehere (USA))
5
4.5
20/1
T: Grant and Peter Dalziel
R: M J Dee (56.5)
20/1
3c Fastnet Rock x Only Words (End Sweep (USA))
6
4.6
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Damian Lane (56.5)
16/1
3c Snitzel x Tafseel (Starcraft (NZ))
7
4.7
7/2F
T: D K Weir
R: John Allen (56.5)
7/2F
3c Canford Cliffs (IRE) x Simulation (Snaadee (USA))
8
5.5
15/1
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (56.5)
15/1
3c Savabeel x Bling (NZ) (O'Reilly (NZ))
9
5.7
60/1
T: T Busuttin and N Young
R: Jordan Childs (56.5)
60/1
3c Tavistock (NZ) x Hula Bar (NZ) (Al Akbar )
10
6.1
11/1
T: T Busuttin and N Young
R: Regan Bayliss (56.5)
11/1
3g Reliable Man (GB) x Kiri (NZ) (Prized (USA))
11
7.4
15/1
T: D K Weir
R: Craig Williams (56.5)
15/1
3c Savabeel x Generous Nature (Carnegie (IRE))
12
8.2
100/1
T: C Maher and D Eustace
R: Ben Thompson (56.5)
100/1
3g Savabeel x Ennerdale (GB) (Singspiel (IRE))
13
8.6
10/1
T: C Maher and D Eustace
R: M Zahra (55)
10/1
3f Azamour (IRE) x Queen Boudicca (NZ) (Perfectly Ready )
14
10.1
16/1
T: M G Price
R: M J Walker (56.5)
16/1
3c Not A Single Doubt x Bullion Mansion (Encosta De Lago )
15
10.3
40/1
T: J J Size
R: Beau Mertens (56.5)
40/1
3g So You Think (NZ) x Danesty (Danehill (USA))
16
25.3
30/1
T: Peter Gelagotis
R: B Melham (56.5)
30/1
3c Pierro x Lipari (Redoute's Choice )
Race 8 - Ata/Bob Hoysted Hcp (1000m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:57.53 (32.59)
Prizemoney: $120,000
1
11/2
T: M G Price
R: D Oliver (60)
11/2
5m Not A Single Doubt x Negotiate (Red Ransom (USA))
This nick: 17 runners; 14 winners; 2 SW. Details
2
0.1
14/1
T: G J Stevenson
R: L Currie (55)
14/1
5g I Am Invincible x Daniela (Danehill (USA))
3
1.1
7/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Damian Lane (58.5)
7/2
5g Stratum x Crystal Wit (Distorted Humor (USA))
4
1.2
8/1
T: Patrick Payne
R: M J Dee (54)
8/1
6g Husson (ARG) x Tie Me Up (Royal Academy (USA))
5
1.3
13/4F
T: Matthew Dale
R: M Zahra (60)
13/4F
6
2.8
12/1
T: D K Weir
R: Craig Williams (55.5)
12/1
7g Exceed And Excel x Soaressa (Twining (USA))
7
2.9
15/2
T: N D Parnham
R: S Parnham (55)
15/2
6g Magnus x Origami (Fusaichi Pegasus (USA))
8
4.2
7/1
T: Desleigh Forster
R: Regan Bayliss (55)
7/1
5g Canny Lad x Juicy (More Than Ready (USA))
9
5.7
Khalama (10)
20/1
T: S P Nichols
R: S Baster (54)
20/1
5m Starspangledbanner x Sevruga (Encosta De Lago )
10
10.2
Olivier (11)
66/1
T: D K Weir
R: D Yendall (54)
66/1
7g Statue Of Liberty (USA) x Our Cache (Belong To Me (USA))
Race 9 - Saintly Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.54 (34.57)
Prizemoney: $120,000
1
11/4F
T: A S Cruz
R: L Currie (55.5)
11/4F
3g Delago Deluxe x Aemilee (Grand Lodge (USA))
Winning siblings: Awasita, Magic John, Maldicion, Scarecrow, Zygosis,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
30/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (54.5)
30/1
3g Reset x Sultah (Exceed And Excel )
3
1.8
16/1
T: G M Moloney
R: Patrick Moloney (54)
16/1
3g Street Boss (USA) x Poco Gusto (Hussonet (USA))
4
1.9
15/2
T: S J Richards
R: Jordan Childs (55)
15/2
3g Pierro x Carribean Sunset (IRE) (Danehill Dancer (IRE))
5
2.2
10/1
T: K L Man
R: M Zahra (58.5)
10/1
3g Fastnet Rock x Serenada (Encosta De Lago )
6
2.4
8/1
T: James Cummings
R: Damian Lane (56)
8/1
3g Helmet x Heat Of The Fire (Strategic )
7
2.6
80/1
T: M W Young
R: Ben Thompson (54)
80/1
3f Barbados x Umaline (Umatilla (NZ))
8
5.4
16/1
T: Levi Kavanagh
R: S Baster (60)
16/1
3g Pierro x Tahni Girl (Redoute's Choice )
9
5.5
9/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (56)
9/1
3g Street Cry (IRE) x Succeeding (Flying Spur )
10
5.7
7/1
T: P Stokes
R: D Dunn (54)
7/1
3g All Too Hard x Olonana (More Than Ready (USA))
11
6.7
11/1
T: P and P Snowden
R: B Melham (57.5)
11/1
3g Smart Missile x Iguana Jo (USA) (Dynaformer (USA))
12
6.8
40/1
T: T Busuttin and N Young
R: M J Walker (54)
40/1
13
6.9
16/1
T: P Stokes
R: Regan Bayliss (54)
16/1
3g All Too Hard x Miss Rangoon (USA) (Giant's Causeway (USA))
14
10.7
40/1
T: J P Salanitri
R: Beau Mertens (54)
40/1
3g Moshe x Olympiad (Flying Spur )