Breednet Results

GOLD COAST - Saturday, July 21

Race 1 - Book Now Spring Carnival (C5) (1400m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:24.24 (33.96)
Prizemoney: $16,000
1
9/10F
T: A J Edmonds
R: Anthony Allen (57)
9/10F
4m Sebring x Henbane (Encosta De Lago )
2
0.2
Jakuta (1)
7/4
T: Angela Plumb
R: R Plumb (59)
7/4
4g Sequalo x Linyanti (Thunder Gulch (USA))
3
0.5
11/2
T: Andrew Cameron
R: Alannah Fancourt (54)
11/2
6g Ad Valorem (USA) x Salsify (Grand Lodge (USA))
4
4.5
12/1
T: Marcus Wilson
R: M Hellyer (54)
12/1
5m Ad Valorem (USA) x Another (Success Express (USA))
Race 2 - $25 Super Saturdays Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:11.04 (34.61)
Prizemoney: $15,000
1
7/2
T: Natalie McCall
R: M Hellyer (57)
7/2
2g Denman x Forty Winks (Iglesia )
Winning siblings: Hit Snooze, Lucky Morna, Snooze,
2020 MM Gold Coast March Yearling Sale
$21,000
Vendor: Oaklands Stud, Darling Downs, Qld
Buyer: Tom Button
2
1.5
15/8F
T: J A Gilmore
R: L P Rolls (55)
15/8F
2f Eurozone x Lady Gretchen (NZ) (Don Eduardo (NZ))
3
1.6
7/2
T: Ms L Erhart
R: A Spinks (55)
7/2
2f Clang x All The Angels (Falvelon )
4
2.6
50/1
T: Chris Munce
R: Anthony Allen (55)
50/1
2f Hinchinbrook x Mystic Belle (Success Express (USA))
5
3.9
15/2
T: Michael Geaney
R: J L Taylor (55)
15/2
2f Golden Archer x Slieve Bloom (Flying Spur )
6
4.9
8/1
T: M A Kropp
R: Ms R Ride (55)
8/1
2f Spirit Of Boom x Silks (Fusaichi Pegasus (USA))
7
5.9
12/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: L R Dittman (57)
12/1
2g Pierro x Baptism (Redoute's Choice )
8
6.0
Shimizu (12)
50/1
T: S B Lee
R: Alannah Fancourt (55)
50/1
2f Show A Heart x Shez Epic (Falvelon )
9
6.8
Saute (4)
150/1
T: D J Bougoure
R: S Galloway (57)
150/1
2g Sizzling x Tipsy Lane (Rock Of Gibraltar (IRE))
10
8.3
40/1
T: Paul Butterworth
R: Ms S Bogenhuber (57)
40/1
2g Poet's Voice (GB) x Vivante (Giant's Causeway (USA))
11
9.1
50/1
T: Mark F Webb
R: N Thomas (55)
50/1
2f Bernardini (USA) x Accepted (More Than Ready (USA))
12
9.6
100/1
T: Ben Ahrens
R: Clayton Gallagher (53)
100/1
2f Rothesay x Princess Qualo (Sequalo )
Race 3 - Free Family Fun Day 25/8 Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.51 (34.34)
Prizemoney: $15,000
1
9/2
T: M G Nolan
R: Ms S Bogenhuber (57)
9/2
2c Golden Archer x Ski Treasure (Portland Pirate )
2
0.2
7/4F
T: B J Smith
R: S Galloway (55)
7/4F
2f Rip Van Winkle (IRE) x Cap Eden Roc (Fastnet Rock )
3
1.2
7/1
T: M J Dunn
R: Clayton Gallagher (53)
7/1
2f Your Song x Segments (Mossman )
4
2.7
13/4
T: G Heinrich and B Rodgers
R: L R Dittman (57)
13/4
2g Pierro x High Aspirations (Exceed And Excel )
5
5.5
8/1
T: Mark F Webb
R: Anthony Allen (57)
8/1
2g Helmet x Sweet Sugar (Ferocity )
6
8.8
30/1
T: K M Schweida
R: J L Taylor (57)
30/1
2g Real Saga x Sweet As (Monashee Mountain (USA))
7
9.1
11/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (55)
11/1
2f Top Echelon x Sale Eve (General Nediym )
8
13.1
60/1
T: S B Lee
R: L P Rolls (55)
60/1
2f Albrecht x Black Terror (NZ) (Kaapstad (NZ))
9
14.4
10/1
T: Ben Currie
R: Emma Ljung (55)
10/1
2f The Factor (USA) x Longing (Lonhro )
Race 4 - Mates In Construction Plate-C1 (900m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:51.18 (32.77)
Prizemoney: $16,000
1
4/1
T: B J Dais
R: L P Rolls (59)
4/1
4g Snippetson x Time Alone (Danehill (USA))
2
1.3
Doom (1)
2/1F
T: K M Schweida
R: L R Dittman (59)
2/1F
4g Natural Destiny x Domina (Flying Spur )
3
3.6
Pundit (4)
30/1
T: Michael Frappell
R: M Hellyer (59)
30/1
4g Tycoon Ruler x Savant (Knowledge )
4
4.6
2/1F
T: T J Sears
R: Emma Ljung (58.5)
2/1F
3g Sequalo x Count The Silver (Canadian Silver (CAN))
5
5.9
12/1
T: R J Hilton
R: Ms S Bogenhuber (59)
12/1
4g Swift Alliance x Reformed (Buck's Pride )
6
6.0
12/1
T: Carolyn Halliday
R: J L Taylor (57)
12/1
4m Sequalo x Mist In The Morn (King Of Danes )
7
9.0
150/1
T: B Ashe
R: Shannon Doyle (57)
150/1
6m Jezadane x Lady Sophia (With Class (CAN))
8
10.5
13/2
T: L J Hatch
R: Clayton Gallagher (56.5)
13/2
Race 5 - Ctry Racing Syndications (C2) (1100m)
Class: Restricted 62 Track: Good(4) Time: 1:03.78 (34.00)
Prizemoney: $16,000
1
9/10F
T: B K Wakefield
R: R Plumb (58)
9/10F
4m Red Element x Garden Of Eden (Blackfriars )
Winning siblings: Akkadian, Lady Athena,
2
0.2
Essaka (5)
9/2
T: T N Miller
R: Clayton Gallagher (55.5)
9/2
3
1.5
5/2
T: Chris Meagher
R: L R Dittman (57.5)
5/2
3f I Am Invincible x Bella Cassani (Testa Rossa )
4
3.8
40/1
T: R W Simpson
R: Anthony Allen (57)
40/1
9m Oratorio (IRE) x Dancer's Choice (Bletchingly )
5
4.3
25/1
T: David Joice
R: Ms R Palmer (57.5)
25/1
4m Onemorenomore x Ducks (Woodman (USA))
6
5.1
100/1
T: R J Hilton
R: A Spinks (56.5)
100/1
5m Snippetson x Winged Hope (Personal Hope (USA))
7
6.4
60/1
T: B J Dais
R: Matthew Palmer (58)
60/1
5m Snippetson x Run The Wind (King's Best (USA))
8
6.9
14/1
T: K M Schweida
R: Alannah Fancourt (56.5)
14/1
4m Moshe x Tulssami (Testa Rossa )
9
7.2
40/1
T: Kristy Best
R: N Thomas (57.5)
40/1
5m Bon Hoffa x Nala (Lion Cavern (USA))
Race 6 - Wayne Cox 20yr Memorial Mdn (1800m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:51.23 (36.02)
Prizemoney: $15,000
1
8/1
T: Daniel Bowen
R: S Galloway (57.5)
8/1
3g Rip Van Winkle (IRE) x Off And On (NZ) (Cape Cross (IRE))
Winning siblings: Bondurant, Real Gene,
2
0.2
5/2
T: B J Dais
R: Matthew Palmer (58.5)
5/2
5g Teofilo (IRE) x Blue Sea (Sea Road )
3
0.3
14/1
T: David Joice
R: A Spinks (54)
14/1
4g Econsul (NZ) x Pot O' Gold (High Yield (USA))
4
0.8
8/1
T: Marcus Wilson
R: R Plumb (56.5)
8/1
4g Love Conquers All x Whiner (Street Cry (IRE))
5
2.1
Astana (13)
40/1
T: K Waller
R: Alannah Fancourt (54)
40/1
3f Dalakhani (IRE) x Hold Me Tight (Refuse To Bend (IRE))
6
2.4
9/4F
T: L D Kelly
R: Clayton Gallagher (55)
9/4F
4g Dane Shadow x Trinity College (NZ) (Volksraad (GB))
7
2.9
9/1
T: B S Baldwin
R: L P Rolls (56)
9/1
4g Northern Meteor x Rose Island (Fusaichi Pegasus (USA))
8
3.2
Delzali (12)
20/1
T: Paul Robbins
R: Ms L G Cheshire (54.5)
20/1
4m Starcraft (NZ) x Delisha (FR) (Highest Honor (FR))
9
3.4
25/1
T: Chris Munce
R: M Hellyer (55.5)
25/1
3f High Chaparral (IRE) x Demanding (Octagonal (NZ))
10
4.7
30/1
T: Ms M Brosnan
R: J Woodhouse (57)
30/1
4g Trusting x Pym's Lane (Flying Spur )
11
5.2
40/1
T: M J Mair
R: Adam Sewell (55)
40/1
3f Lope De Vega (IRE) x Palme D'Or (Royal Academy (USA))
12
7.0
16/1
T: S B Lee
R: Anthony Allen (57.5)
16/1
5g Kyllachy (GB) x Quella (GB) (Falbrav (IRE))
Race 7 - Jpm Valuers/Prop. Consult.-C1 (1100m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:03.74 (33.65)
Prizemoney: $16,000
1
7/2
T: Chris Munce
R: R Plumb (57)
7/2
3f Helmet x Burndiniburn (Bernardini (USA))
Winning siblings: Sunburnt,
2
2.3
8/1
T: B and D Guy
R: L R Dittman (59)
8/1
3g Real Saga x Ends Meet (NZ) (Anabaa (USA))
3
3.3
10/9F
T: L J Gough
R: Anthony Allen (57)
10/9F
4
3.4
9/1
T: B S Baldwin
R: A Spinks (57)
9/1
5
4.2
12/1
T: L G Ross
R: Alannah Fancourt (57)
12/1
3f Hidden Dragon x Royal Yangtze (Royal Academy (USA))
6
8.2
11/1
T: Billy Healey
R: Adam Sewell (59)
11/1
3c Real Saga x Kota (USA) (Indian Charlie (USA))
7
12.0
66/1
T: M F Hemmings
R: Clayton Gallagher (57)
66/1
3g Sequalo x Gypsy Girl (Lion Hunter )
8
12.1
50/1
T: A J Cowell
R: S Galloway (57)
50/1
3f Nicconi x Spice Beauty (Encosta De Lago )
9
14.1
9/1
T: A M Molloy
R: M Hellyer (59)
9/1
3g Husson (ARG) x Fouette (Viscount )
Race 8 - Gctc M'ship Join Now Hcp (62) (1100m)
Class: Restricted 62 Track: Good(4) Time: 1:03.63 (33.42)
Prizemoney: $16,000
1
4/5F
T: K M Schweida
R: L R Dittman (57.5)
4/5F
Winning siblings: Tuff Cat,
2
1.8
9/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Shannon Doyle (59)
9/1
3
3.6
Nakanai (11)
7/1
T: M T Eggleston
R: Clayton Gallagher (54.5)
7/1
9g Mister Kwila x Shinko Fortune (Shinko Forest (IRE))
4
4.6
16/1
T: S J Morrisey
R: Anthony Allen (59)
16/1
4g Falkirk (NZ) x Durham Walk (NZ) (Marju (IRE))
5
4.8
40/1
T: L F Birchley
R: M Hellyer (57)
40/1
3g Choisir x Princess Qualo (Sequalo )
6
5.8
30/1
T: Marcus Wilson
R: R Plumb (57.5)
30/1
3g Exceedingly Good x Swept Along (End Sweep (USA))
7
6.2
8/1
T: T J Gollan
R: Alannah Fancourt (58.5)
8/1
4g Love Conquers All x Sale Eve (General Nediym )
8
6.3
15/2
T: J C Smerdon
R: L P Rolls (59)
15/2
4g Street Boss (USA) x Kissy Lips (Jeune (GB))
9
9.1
11/1
T: D J Bougoure
R: S Galloway (57.5)
11/1
5g Stratum x Cloudwing (Lujain (USA))
Race 9 - Racing Awards Night 15/8-Bm65 (1800m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:50.22 (36.03)
Prizemoney: $16,000
1
7/2
T: Rochelle Smith
R: Alannah Fancourt (58)
7/2
5g Myboycharlie (IRE) x Third Day (Zabeel (NZ))
Winning siblings: Third Coming,
2
0.8
9/1
T: M A Kropp
R: R Plumb (56.5)
9/1
6g Clang x Best Yet (Special Dane )
3
2.3
13/4
T: B J Smith
R: S Galloway (55.5)
13/4
4
3.3
20/1
T: Diane Murphy
R: L P Rolls (55.5)
20/1
6g Red Dazzler x Forest Dawn (Shinko Forest (IRE))
5
3.5
14/1
T: T W McCarthy
R: Ms L G Cheshire (54)
14/1
5m Onemorenomore x Starry Light (NZ) (Danehill Dancer (IRE))
6
3.6
2/1F
T: Danielle Campbell
R: Clayton Gallagher (56)
2/1F
5g Star Witness x Culminate (NZ) (Elnadim (USA))
7
3.7
10/1
T: M A Kropp
R: M Hellyer (54)
10/1
4g Tycoon Ruler x Bitasilk (Markane )
8
5.0
15/1
T: G J Banks
R: Anthony Allen (55)
15/1
10g Keep The Faith x Rows Of Arches (Archway (IRE))
9
5.1
20/1
T: K Hickmott
R: Matthew Palmer (57)
20/1
7g Tycoon Ruler x Diamonesque (Sri Pekan (USA))
10
6.1
100/1
T: B Robinson
R: Brooke Ainsworth (54)
100/1
6g Real Saga x Aunty Borney (Fusaichi Pegasus (USA))