Breednet Results

CAULFIELD - Saturday, October 12

Race 1 - Debutant Stakes (1000m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:58.13 (34.66)
Prizemoney: $175,000
1
Tanker (2)
13/2
T: C Maher & D Eustace
R: Ben Allen (57)
13/2
2c pride of dubai (AUS) x calcatta (AUS) (tale of the cat (USA))
Winning siblings: Lady Naturaliste, Sacred Gift,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.3
4/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: D Oliver (55)
4/1
3
3.3
6/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (55)
6/1
2f fastnet rock (AUS) x dowager queen (NZ) (savabeel (AUS))
4
3.8
11/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: S Baster (55)
11/1
2f pride of dubai (AUS) x bella orfana (AUS) (star witness (AUS))
5
4.2
Pounce (8)
13/4F
T: M, W & J Hawkes
R: D Dunn (55)
13/4F
2f more than ready (USA) x passion cheval (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
6.5
14/1
T: N A Blackiston
R: Jordan Childs (55)
14/1
2f nicconi (AUS) x chance liaison (AUS) (falbrav (IRE))
7
7.8
15/4
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Dee (57)
15/4
2c fastnet rock (AUS) x kryptelon (AUS) (falvelon (AUS))
8
9.6
Urus (4)
10/1
T: Andrew Noblet
R: B Prebble (57)
10/1
2c exosphere (AUS) x ma joie (AUS) (bel danoro (AUS))
Race 2 - Weekend Hussler Hcp (1400m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:23.77 (34.82)
Prizemoney: $175,000
1
5/2
T: Ms K Edwards
R: L Nolen (55)
5/2
5g castledale (IRE) x run roxy run (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Winning siblings: Ethan Rom,
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
12/1
T: A W Noonan
R: J Noonan (54.5)
12/1
6g jimmy choux (NZ) x floramour (AUS) (more than ready (USA))
3
1
9/4F
T: M, W & J Hawkes
R: D Dunn (56)
9/4F
5g dream ahead (USA) x renascent (AUS) (domesday (AUS))
4
1.2
10/1
T: L Smith
R: John Allen (59.5)
10/1
7g paco boy (IRE) x dont dili dali (GB) (dansili (GB))
5
1.3
9/2
T: Scott Brunton
R: Craig Williams (54)
9/2
5g turffontein (AUS) x morell (AUS) (west quest (CAN))
6
3.8
7/1
T: C W Little
R: Jamie Kah (54.5)
7/1
4g zacinto (GB) x highlights (NZ) (high chaparral (IRE))
7
5.1
30/1
T: R T Stubbs
R: B Prebble (54)
30/1
8g hard spun (USA) x lindt (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
8.6
20/1
T: J F Moloney
R: Ms L J Meech (54)
20/1
Race 3 - Thoroughbred Club Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.89 (34.10)
Prizemoney: $200,000
1
13/4
T: P & P Snowden
R: K Mc Evoy (55)
13/4
This nick: 9 runners; 8 winners; 1 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$360,000
Vendor: Yarraman Park Stud Scone NSW
Buyer: Edmonds Rcg/ Blue Sky B/S (FBAA)/Raffles Rcg
2
2.3
9/10F
T: C Maher & D Eustace
R: Damian Lane (57)
9/10F
3f i am invincible (AUS) x maastricht (NZ) (mastercraftsman (IRE))
3
4.3
9/1
T: R D Griffiths
R: D Yendall (55)
9/1
4
5.1
Athiri (5)
6/1
T: James Cummings
R: J B Mc Donald (55)
6/1
3f lonhro (AUS) x retsina (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
5.4
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (55)
30/1
3f nicconi (AUS) x clearwater bay (AUS) (stratum (AUS))
6
7.7
12/1
T: Andrew Noblet
R: Jamie Kah (55)
12/1
3f toronado (IRE) x voltara (AUS) (more than ready (USA))
7
8.1
Zoupino (11)
60/1
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (55)
60/1
8
9.1
66/1
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (55)
66/1
3f hallowed crown (AUS) x lassie mactavish (AUS) (more than ready (USA))
Race 4 - Bass Strait Beef Steaks (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.09 (34.20)
Prizemoney: $200,000
1
20/1
T: M D Moroney
R: D Dunn (55)
20/1
4m ocean park (NZ) x baggy green (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Bradman, No Compromise,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1
11/4F
T: James Cummings
R: J Bowman (57)
11/4F
5m exceed and excel (AUS) x trim (AUS) (lonhro (AUS))
3
1.8
11/1
T: C J Waller
R: M J Walker (55)
11/1
5m sepoy (AUS) x bacchanal woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
2017 MM Adelaide Yearling Sale
Vendor: Goldin Farms Angaston SA
Buyer: Psd $95000 Res $100000
4
2.2
Resin (3)
20/1
T: James Cummings
R: Craig Williams (57)
20/1
5
2.5
9/2
T: Anthony Freedman
R: M Zahra (56)
9/2
5m power (GB) x capital diamond (NZ) (lucky unicorn (AUS))
6
3.8
Meryl (2)
11/2
T: L W Curtis
R: D Yendall (57)
11/2
4m epaulette (AUS) x academy idol (AUS) (made of gold (USA))
7
4.6
8/1
T: L Smith
R: John Allen (55)
8/1
5m snitzel (AUS) x rapidement (AUS) (iglesia (AUS))
8
4.7
10/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (57)
10/1
4m shamexpress (NZ) x party royal (NZ) (king's chapel (AUS))
9
5
16/1
T: G Portelli
R: J B Mc Donald (55)
16/1
6m swiss ace (AUS) x upgrading (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
6.3
25/1
T: D R Brideoake
R: L Nolen (55)
25/1
4m hinchinbrook (AUS) x ordinance (AUS) (commands (AUS))
11
6.4
Zoubo (15)
66/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Dee (55)
66/1
4m zoustar (AUS) x testa reale (AUS) (testa rossa (AUS))
12
7.4
50/1
T: C W McDonald
R: Jamie Kah (55)
50/1
4m mossman (AUS) x relativity (AUS) (geiger counter (USA))
13
11.4
20/1
T: P & P Snowden
R: B Prebble (55)
20/1
5m mossman (AUS) x space trip (AUS) (stratum (AUS))
Race 5 - Herbert Power Stakes (2400m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:27.52 (35.68)
Prizemoney: $400,000
1
11/2F
T: M Baker & A Forsman
R: Damian Lane (54.5)
11/2F
4h savabeel (AUS) x the glitzy one (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 17 runners; 17 winners; 5 SW. Details
2
0.5
15/2
T: Charlie Fellowes
R: M J Walker (58)
15/2
7g shirocco (GER) x storming sioux (GB) (storming home (GB))
3
3.5
8/1
T: T Busuttin & N Young
R: B Prebble (54.5)
8/1
5g reliable man (GB) x lady winifred (NZ) (casual lies (USA))
4
4.3
100/1
T: C Maher & D Eustace
R: M J Dee (53)
100/1
5
5.6
13/2
T: M D Moroney
R: K Mc Evoy (53)
13/2
6g windsor knot (IRE) x halliard (GB) (halling (USA))
6
6.9
8/1
T: W J Haggas
R: J P Spencer (58)
8/1
6g sea the stars (IRE) x jumooh (GB) (monsun (GER))
7
7
14/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M Zahra (56.5)
14/1
7g zoffany (IRE) x sarawati (IRE) (haafhd (GB))
8
7.1
Qafila (9)
16/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: C J Parish (54.5)
16/1
9
8.4
10/1
T: W J Thurlow
R: Craig Williams (57)
10/1
7m red giant (USA) x bilancia (NZ) (montjeu (IRE))
10
11.7
16/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jamie Kah (54.5)
16/1
6g dansili (GB) x mirror lake (GB) (dubai destination (USA))
11
11.8
11/2F
T: J Hammond
R: Ms L J Meech (57)
11/2F
6g muhtathir (GB) x marah dubai (FR) (dubawi (IRE))
12
12.3
100/1
T: Matthew Smith
R: D Dunn (55.5)
100/1
8g dylan thomas (IRE) x sworn pro (GER) (protektor (GER))
13
22.3
100/1
T: D R Brideoake
R: L Nolen (54.5)
100/1
9g street sense (USA) x be my person (AUS) (personal flag (USA))
Race 6 - Thousand Guineas (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:37.19 (34.82)
Prizemoney: $1,000,000
1
Flit (3)
11/8F
T: James Cummings
R: J Bowman (55.5)
11/8F
3f medaglia d'oro (USA) x glissade (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Flow, Sliders, Speedway,
This nick: 28 runners; 16 winners; 3 SW. Details
2
0.1
15/2
T: P & P Snowden
R: Damian Lane (55.5)
15/2
3
0.2
16/1
T: Anthony Freedman
R: J B Mc Donald (55.5)
16/1
3f fastnet rock (AUS) x rezoned (NZ) (zabeel (NZ))
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$400,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerrys Plains
Buyer: Lindsay Park Racing / Andrew Williams Bloodstock
2021 Inglis May (Late) Online Sale
$8,500
2020 Inglis October (Early) Online Sale
$100,000
4
2
Lyre (1)
15/4
T: Anthony Freedman
R: M Zahra (55.5)
15/4
3f lonhro (AUS) x erato (AUS) (street cry (IRE))
5
3
6/1
T: T Busuttin & N Young
R: Craig Williams (55.5)
6/1
3f savabeel (AUS) x hollywood (NZ) (pins (AUS))
6
4
10/1
T: J G Sargent
R: B Melham (55.5)
10/1
3f sebring (AUS) x doulmera (USA) (mr. greeley (USA))
7
5.8
Tenley (2)
25/1
T: James Cummings
R: K Mc Evoy (55.5)
25/1
8
5.9
50/1
T: T Busuttin & N Young
R: S Baster (55.5)
50/1
9
6.1
50/1
T: Ms L Bonella
R: D Oliver (55.5)
50/1
3f foxwedge (AUS) x so barbie says (AUS) (kenvain (AUS))
10
11.1
66/1
T: S Fliedner
R: Damien Thornton (55.5)
66/1
3f epaulette (AUS) x patina (AUS) (anabaa (USA))
Race 7 - Ladbrokes Stakes (2000m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:02.51 (34.28)
Prizemoney: $1,000,000
1
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M Zahra (56.5)
20/1
4h galileo (IRE) x hveger (AUS) (danehill (USA))
Winning siblings: Highland Reel, Valdemoro,
This nick: 50 runners; 36 winners; 6 SW. Details
2
0.1
20/1
T: L Smith
R: B Rawiller (59)
20/1
3
1.6
25/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: D Dunn (59)
25/1
8g champs elysees (GB) x casual (GB) (nayef (USA))
4
1.7
10/9F
T: James Cummings
R: K Mc Evoy (59)
10/9F
6g pivotal (GB) x alessandria (GB) (sunday silence (USA))
5
1.8
20/1
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (59)
20/1
7g teofilo (IRE) x zalika (NZ) (zabeel (NZ))
6
1.9
7/2
T: Liam Howley
R: B Melham (59)
7/2
6g war front (USA) x my annette (USA) (red ransom (USA))
7
2.1
8/1
T: M J Williams
R: D Oliver (59)
8/1
9g deportivo (GB) x grenoble (FR) (marignan (USA))
8
3.9
50/1
T: Mitsuru Hashida
R: M J Dee (59)
50/1
9h king kamehameha (JPN) x suzuka laurent (JPN) (sunday silence (USA))
9
5.4
15/1
T: Saeed Bin Suroor
R: Pat Cosgrave (59)
15/1
6g frankel (GB) x sand vixen (GB) (dubawi (IRE))
10
6.2
20/1
T: D T McAuliffe
R: Jamie Kah (59)
20/1
6g hard spun (USA) x stubborn (AUS) (lonhro (AUS))
Race 8 - Caulfield Guineas (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:36.44 (35.22)
Prizemoney: $2,000,000
1
13/2
T: Anthony Freedman
R: M Zahra (56.5)
13/2
3c dundeel (NZ) x salutations (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: The Bald Eagle, Wild Planet,
This nick: 34 runners; 19 winners; 1 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$70,000
Vendor: Arrowfield Stud Scone NSW
Buyer: Sandra Harding
2
0.1
4/1
T: David Vandyke
R: Ryan Maloney (56.5)
4/1
3g all too hard (AUS) x lake superior (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.4
12/1
T: Anthony Freedman
R: K Mc Evoy (56.5)
12/1
4
3.2
15/1
T: James Cummings
R: B Rawiller (56.5)
15/1
5
3.7
5/2F
T: L Macdonald & A Gluyas
R: J Bowman (56.5)
5/2F
3c dalakhani (IRE) x khandallah (AUS) (kitten's joy (USA))
6
3.9
50/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Damian Lane (56.5)
50/1
3c fastnet rock (AUS) x diademe (NZ) (savabeel (AUS))
7
4.9
40/1
T: C W Little
R: Craig Williams (56.5)
40/1
8
5.1
16/1
T: K M Keys
R: D Dunn (56.5)
16/1
3c shamus award (AUS) x god bless us (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.9
40/1
T: D T O'Brien
R: D Oliver (56.5)
40/1
10
6
150/1
T: L & T Corstens
R: J Winks (56.5)
150/1
3c starspangledbanner (AUS) x baltics (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
11
6.1
25/1
T: D R Jolly
R: Ms L J Meech (56.5)
25/1
12
6.2
20/1
T: Nick Ryan
R: B Melham (56.5)
20/1
3c wandjina (AUS) x pass the parcel (AUS) (more than ready (USA))
13
7
30/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M J Walker (56.5)
30/1
3g dundeel (NZ) x miss zapper (AUS) (red ransom (USA))
14
7.1
13/2
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (56.5)
13/2
3c shooting to win (AUS) x alcatraz (AUS) (fastnet rock (AUS))
15
10.1
30/1
T: S W Kendrick
R: B Prebble (56.5)
30/1
3g olympic glory (IRE) x modave (NZ) (montjeu (IRE))
16
13.1
Exeter (17)
200/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (56.5)
200/1
Race 9 - Toorak Hcp (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:35.19 (35.48)
Prizemoney: $500,000
1
16/1
T: Matthew Smith
R: Craig Williams (54.5)
16/1
6h deep impact (JPN) x keiai gerbera (JPN) (smarty jones (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.8
6/1F
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (56)
6/1F
6g redwood (GB) x glory run (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
2.6
8/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: K Mc Evoy (54.5)
8/1
4g he's remarkable (NZ) x onyx (NZ) (kaapstad (NZ))
4
2.7
12/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: M Zahra (56)
12/1
7g dr fong (USA) x sindiyma (IRE) (kalanisi (IRE))
5
3.7
6/1F
T: L Macdonald & A Gluyas
R: Raquel Clark (52)
6/1F
6
4.1
25/1
T: C Maher & D Eustace
R: John Allen (57.5)
25/1
7
4.2
15/1
T: M Baker & A Forsman
R: Damian Lane (58)
15/1
4g pins (AUS) x red delicious (NZ) (no excuse needed (GB))
9
4.5
11/1
T: Patrick Payne
R: W Egan (57.5)
11/1
6g turffontein (AUS) x greyhound (AUS) (kala dancer (GB))
10
4.7
14/1
T: Nick Ryan
R: B Melham (54.5)
14/1
5g magnus (AUS) x elusive magic (AUS) (elusive quality (USA))
11
4.8
50/1
T: S P Nichols
R: Zac Spain (56)
50/1
5g magnus (AUS) x kamuniak (NZ) (black minnaloushe (USA))
12
4.9
13/2
T: D R Brideoake
R: D Oliver (54.5)
13/2
13
5.7
25/1
T: David Menuisier
R: A Darmanin (52)
25/1
5h lawman (FR) x moment of time (GB) (rainbow quest (USA))
14
6.5
20/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: L Nolen (58)
20/1
6g so you think (NZ) x black minx (NZ) (lonhro (AUS))
15
6.7
16/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Jamie Kah (55)
16/1
4m sebring (AUS) x ocean dream (AUS) (redoute's choice (AUS))
16
10.2
100/1
T: B J Smith
R: L V Cassidy (54)
100/1
6g iffraaj (GB) x glass half full (NZ) (van nistelrooy (USA))
17
10.6
60/1
T: J Benner & H Wynyard
R: M J Dee (56)
60/1
6h iffraaj (GB) x western star (NZ) (high chaparral (IRE))
18
10.8
30/1
T: M, W & J Hawkes
R: Damien Thornton (52)
30/1
5m foxwedge (AUS) x easy to read (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 10 - Schillaci Stakes (1100m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:02.32 (33.40)
Prizemoney: $400,000
1
3/1F
T: James Cummings
R: K Mc Evoy (58.5)
3/1F
5g street cry (IRE) x outdoor (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Jetski,
This nick: 34 runners; 31 winners; 5 SW. Details
2
0.4
7/1
T: Joseph Pride
R: Craig Williams (58.5)
7/1
9g dubawi (IRE) x parfore (NZ) (gold brose (AUS))
3
0.6
6/1
T: A W Pike
R: Damian Lane (58.5)
6/1
5g jimmy choux (NZ) x keepa cheval (NZ) (keeper (AUS))
4
1.4
15/1
T: James Cummings
R: J Bowman (58.5)
15/1
5g poet's voice (GB) x patina (AUS) (anabaa (USA))
5
2.2
7/2
T: C Maher & D Eustace
R: M Zahra (58.5)
7/2
6g bon hoffa (AUS) x villa albani (AUS) (mossman (AUS))
6
2.7
Ashlor (7)
50/1
T: D J McCarthy
R: D W Stackhouse (58.5)
50/1
6g hard spun (USA) x another shot (AUS) (keltrice (AUS))
7
4.5
Booker (9)
11/1
T: M Ellerton & S Zahra
R: D Oliver (56.5)
11/1
5m written tycoon (AUS) x noondie (AUS) (flying spur (AUS))
8
4.6
30/1
T: D T McAuliffe
R: Jamie Kah (58.5)
30/1
9
4.7
7/2
T: T & C McEvoy
R: J B Mc Donald (58.5)
7/2
5g written tycoon (AUS) x zoccoletta (AUS) (fasliyev (USA))
* Nick figures are for Australasia.