Breednet Results

GUNDAGAI - Sunday, April 5

Race 1 - Wagga Racing Supporters Mdn (1180m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:10.01 (35.65)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: G Dimitropoulos
R: Heni Ede (55)
5/2
3g supreme class (AUS) x morecora (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Invisible Girl,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/4F
T: P J Morgan
R: J Mallyon (58.5)
9/4F
4g shaft (AUS) x acertaindee (AUS) (snaadee (USA))
3
0.3
5/1
T: Matthew J Stephens
R: B P Ward (55.5)
5/1
6m starcraft (NZ) x collodi (AUS) (testa rossa (AUS))
4
1.1
11/4
T: C Heywood
R: B Mc Dougall (55.5)
11/4
3f hinchinbrook (AUS) x taqaseem (AUS) (medaglia d'oro (USA))
5
1.7
25/1
T: T G Sutherland
R: Ellen Hennessy (53.5)
25/1
3f nicconi (AUS) x mrs menzies (AUS) (commands (AUS))
6
4
66/1
T: J Rolfe
R: Tyler Schiller (54)
66/1
4m champions gallery (GB) x images (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
4.1
10/1
T: S Spackman
R: S Pollard (55.5)
10/1
2f street boss (USA) x rainbow dreaming (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
6.4
100/1
T: D P Blundell
R: Simon Miller (55.5)
100/1
5m strategic (AUS) x scarlett ribbon (AUS) (somethingdifferent (USA))
9
19.7
100/1
T: D P Blundell
R: Josh Richards (57.5)
100/1
8g red arrow (AUS) x papakirch (AUS) (kirchtorte (AUS))
Race 2 - Margaret Keenan Memorial Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:57.97
Prizemoney: $22,000
1
7/4F
T: K A Davison
R: B Mc Dougall (57)
7/4F
3g husson (ARG) x bridge of sighs (AUS) (charge forward (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/2
T: B Joseph & P & M Jones
R: Simon Miller (59)
15/2
3g supreme class (AUS) x blowdakitty (AUS) (hussonet (USA))
3
1.6
Alise (5)
50/1
T: S Spackman
R: J Mallyon (56)
50/1
4
1.8
5/1
T: Rob Potter
R: R Bensley (56)
5/1
3f sidestep (AUS) x truly ablaze (AUS) (statue of liberty (USA))
5
1.9
9/4
T: N J Olive
R: N Souquet (57)
9/4
6
2
12/1
T: G Dimitropoulos
R: B P Ward (55)
12/1
3f star witness (AUS) x lacey lou (AUS) (snitzel (AUS))
7
5.7
10/1
T: C Heywood
R: Tyler Schiller (54)
10/1
8
6.4
12/1
T: G P Vella
R: Aaron Sweeney (55)
12/1
3f epaulette (AUS) x ransom rose (AUS) (red ransom (USA))
9
12.7
80/1
T: T G Sutherland
R: Ellen Hennessy (55)
80/1
10
15.9
Margee (7)
150/1
T: D J Rolfe
R: M Heagney (56)
150/1
3f zariz (AUS) x marview (AUS) (marwina (AUS))
Race 3 - Ray Silburn Plate (C1) (1800m)
Class: Class 1 Track: Soft(6) Time: 1:51.67 (36.94)
Prizemoney: $22,000
1
5/4F
T: E & L Longmire
R: Tyler Schiller (53.5)
5/4F
4m americain (USA) x shimmy (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Tezoff (10)
10/1
T: S B Hill
R: B Mc Dougall (56.5)
10/1
4g zoffany (IRE) x looney lill (AUS) (danehill star (AUS))
3
1.8
16/1
T: Mark Gee
R: B P Ward (59)
16/1
4g delago deluxe (AUS) x elate (AUS) (mr. henrysee (USA))
4
1.9
4/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Simon Miller (59)
4/1
4g denman (AUS) x zanus (AUS) (hussonet (USA))
5
2.8
30/1
T: G J Colvin
R: Nick Heywood (59)
30/1
6g magnus (AUS) x easy breathing (AUS) (cape cross (IRE))
6
4.5
5/1
T: K P Weir
R: Aaron Sweeney (59)
5/1
5g zoffany (IRE) x bold shift (AUS) (night shift (USA))
7
4.6
Bouddi (2)
10/1
T: K P Weir
R: N Souquet (59)
10/1
8
5.7
15/1
T: B Joseph & P & M Jones
R: Ellen Hennessy (53)
15/1
4m star witness (AUS) x dark star (AUS) (scenic (IRE))
9
5.9
100/1
T: T G Sutherland
R: B Vale (59)
100/1
7g eighth wonder (NZ) x pete's choice (NZ) (istidaad (USA))
10
6
60/1
T: Mervyn Norman
R: M Heagney (57.5)
60/1
3g krupt (AUS) x savannah tales (NZ) (savabeel (AUS))
11
11.5
25/1
T: Brooke Somers
R: J Mallyon (59)
25/1
4g artie schiller (USA) x latin (AUS) (domesday (AUS))
12
61.9
150/1
T: Karen Welch
R: Ms A Masters (56.5)
150/1
4g skilled (AUS) x bestwick's best (AUS) (more than ready (USA))
Race 4 - Carvalin Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:25.25 (36.50)
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: Rob Potter
R: Ellen Hennessy (55)
8/1
4m sebring (AUS) x indycatfighter (USA) (a.p. indy (USA))
Winning siblings: Mantilla,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Sumdeel (11)
2/1F
T: W G Carroll
R: B Mc Dougall (56.5)
2/1F
3f dundeel (NZ) x sumptuous (AUS) (redoute's choice (AUS))
2019 Inglis Scone Yearling Sale
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Withdrawn
3
0.3
7/2
T: Ms D Scott
R: N Souquet (58.5)
7/2
3g good journey (USA) x ashlyn (AUS) (baryshnikov (AUS))
4
1.1
20/1
T: P J Facoory
R: Simon Miller (58.5)
20/1
3g the brothers war (USA) x in a tiz (NZ) (volksraad (GB))
5
1.3
Boreas (9)
8/1
T: Mitchell Beer
R: J Mallyon (56.5)
8/1
3f medaglia d'oro (USA) x gybe (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
1.4
9/1
T: C Heywood
R: R Bensley (57)
9/1
4m sebring (AUS) x bumptious (AUS) (quest for fame (GB))
7
1.7
11/2
T: B Joseph & P & M Jones
R: Aaron Sweeney (56.5)
11/2
3f eurozone (AUS) x it's all money (AUS) (magic of money (AUS))
8
2.9
20/1
T: K P Weir
R: Josh Richards (58.5)
20/1
9
6.2
30/1
T: Fiona Schneiders
R: B P Ward (57)
30/1
4m fiorente (IRE) x more than mum (AUS) (more than ready (USA))
10
7.2
100/1
T: Ms D Prest
R: M Heagney (57)
100/1
4m bel esprit (AUS) x nemcova (AUS) (snippetson (AUS))
11
8.9
16/1
T: E & L Longmire
R: Nick Heywood (59)
16/1
4g al maher (AUS) x this way (AUS) (street cry (IRE))
12
11.5
Tautso (12)
100/1
T: P A Sweeney
R: Tyler Schiller (55)
100/1
3f cluster (AUS) x taut (AUS) (strategic (AUS))
Race 5 - Doma Hotels (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(6) Time: 1:23.50 (35.87)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: Todd Smart
R: Ellen Hennessy (57)
5/1
5m redwood (GB) x ballyalla (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Happy Agility, Irish Bride, Volantis,
This nick: 26 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
1.3
14/1
T: Natalie Jarvis
R: R Brewer (59.5)
14/1
4g helmet (AUS) x allegretto (AUS) (anabaa (USA))
3
2.3
5/2F
T: Graham Byatt
R: Amy Mc Lucas (52)
5/2F
6g snippetson (AUS) x military queen (AUS) (general nediym (AUS))
4
2.6
12/1
T: Mick Miladinovic
R: B Mc Dougall (57.5)
12/1
7m shinzig (AUS) x princess dani (AUS) (lacryma cristi (IRE))
5
2.7
7/1
T: E & L Longmire
R: Tyler Schiller (56.5)
7/1
6
3.2
14/1
T: N J Olive
R: R Bensley (59)
14/1
4m sizzling (AUS) x irish teardrop (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
4.6
11/1
T: S Spackman
R: S Pollard (61.5)
11/1
8
5.5
5/1
T: N F Gardner
R: B P Ward (57.5)
5/1
5m sebring (AUS) x cutie express (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
6.2
12/1
T: K A Davison
R: M Heagney (56)
12/1
5g rock 'n' pop (AUS) x high tea (NZ) (high chaparral (IRE))
10
7.9
60/1
T: T G Sutherland
R: B Vale (59)
60/1
6g bon hoffa (AUS) x running time (AUS) (rubiton (AUS))
11
8.6
11/1
T: Matthew J Stephens
R: N Souquet (58)
11/1
4g myboycharlie (IRE) x collodi (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 6 - Sounds Of The Mountains (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Soft(6) Time: 0:57.83 (33.90)
Prizemoney: $22,000
1
4/1
T: Matthew Dale
R: Nick Heywood (59.5)
4/1
3f rubick (AUS) x liza (AUS) (strategic (AUS))
Winning siblings: Joel's Delight,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/4
T: Scott Collings
R: Tyler Schiller (57)
11/4
4g war (AUS) x wizard princess (AUS) (rory's jester (AUS))
3
3.3
30/1
T: Doug Gorrel
R: Simon Miller (57)
30/1
4m krupt (AUS) x shezout (AUS) (secret savings (USA))
4
3.6
7/2
T: B Joseph & P & M Jones
R: Aaron Sweeney (58.5)
7/2
4m helmet (AUS) x get set (AUS) (more than ready (USA))
5
4.2
20/1
T: Scott Collings
R: S Pollard (55)
20/1
6
5.2
60/1
T: C Karakatsanis
R: J Mallyon (55)
60/1
5m onemorenomore (AUS) x willingani (AUS) (more than ready (USA))
7
5.7
15/8F
T: Scott Collings
R: B Mc Dougall (56)
15/8F
5g nicconi (AUS) x thismist (AUS) (king charlemagne (USA))
8
6.8
20/1
T: C Heywood
R: R Bensley (55.5)
20/1
4m more than ready (USA) x forget the weather (USA) (stormy atlantic (USA))
9
7.3
60/1
T: Jade McDonald
R: Josh Richards (56.5)
60/1
7g astronomer royal (USA) x risette (NZ) (entrepreneur (GB))
Race 7 - XXXX Gold Gundagai Cup (1800m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:48.75 (36.75)
Prizemoney: $32,000
1
Monkery (11)
80/1
T: D P Blundell
R: Josh Richards (55)
80/1
5g myboycharlie (IRE) x papeete (GB) (arazi (USA))
Winning siblings: Doubos, Speed Dubai, Tuamotu,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/4F
T: Joseph Ible
R: Simon Miller (63)
5/4F
5g zoffany (IRE) x snake dancer (AUS) (okawango (USA))
3
2.1
30/1
T: T G Sutherland
R: B Vale (55)
30/1
7g zariz (AUS) x lionette (AUS) (lion cavern (USA))
4
2.2
7/1
T: J D Whitelaw
R: M Heagney (55)
7/1
5g dr doute's (AUS) x kouklamou (AUS) (reset (AUS))
5
2.8
7/2
T: N J Osborne
R: B Mc Dougall (55)
7/2
4m zoffany (IRE) x lolita star (AUS) (jeune (GB))
6
5.8
Bezos (5)
9/2
T: Mitchell Beer
R: Ellen Hennessy (53)
9/2
4g written tycoon (AUS) x munchie (AUS) (snippets (AUS))
7
6.1
14/1
T: Jodie Bohr
R: R Bensley (55.5)
14/1
8g lord jim (ARG) x maibonie (AUS) (maizcay (AUS))
8
11
60/1
T: Matthew J Stephens
R: B P Ward (55)
60/1
8m bryannbo's gift (NZ) x madam's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
20.3
16/1
T: P A Sweeney
R: Tyler Schiller (53.5)
16/1
8g bianconi (USA) x shirayama (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
10
26.9
30/1
T: Doug Gorrel
R: N Souquet (60)
30/1
6g dream ahead (USA) x ilhaam (AUS) (secret savings (USA))
Race 8 - Tooheys Extra Dry (Bm66) (1180m)
Class: Benchmark 66 Track: Soft(6) Time: 1:09.30 (34.59)
Prizemoney: $22,000
1
Trumbo (11)
11/1
T: Mick Miladinovic
R: Aaron Sweeney (56.5)
11/1
6g california dane (AUS) x cannshe (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Milamoo,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/1
T: P A Sweeney
R: Tyler Schiller (59)
6/1
6g zariz (AUS) x falzina (AUS) (falvelon (AUS))
3
2.6
9/2
T: G P Vella
R: M Heagney (59.5)
9/2
4g epaulette (AUS) x teaset (AUS) (reset (AUS))
4
2.8
3/1
T: Mitchell Beer
R: Simon Miller (58.5)
3/1
5m master of design (AUS) x lady of dormello (AUS) (general nediym (AUS))
5
2.9
11/4F
T: Maddison Collins
R: Josh Richards (58.5)
11/4F
6
5
12/1
T: P Widdup
R: R Bensley (59.5)
12/1
5g haradasun (AUS) x that's not apt (AUS) (foreplay (AUS))
7
6.5
11/2
T: B Joseph & P & M Jones
R: B P Ward (57.5)
11/2
4g mossman (AUS) x successful lass (AUS) (snitzel (AUS))
8
7.7
66/1
T: T G Sutherland
R: B Vale (55)
66/1
9
8.1
Stato (13)
100/1
T: B K Cross
R: S Pollard (55)
100/1
7g dubleo (USA) x secret quest (AUS) (viscount (AUS))
10
8.8
40/1
T: T G Sutherland
R: Ellen Hennessy (58)
40/1
7g haradasun (AUS) x miang (AUS) (exceed and excel (AUS))
* Nick figures are for Australasia.