Breednet Results

MORPHETTVILLE - Monday, March 8

Race 1 - Tab Cinderella Stakes (1050m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:00.56 (33.78)
Prizemoney: $102,250
1
35/10
T: M A Kavanagh
R: Jamie Kah (56)
35/10
2f astern (AUS) x obsidian dragon (AUS) (hidden dragon (AUS))
Winning siblings: Rose Quartz,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
5.3
45/10
T: Travis Doudle
R: K Mc Evoy (56)
45/10
2f air force blue (USA) x rock out (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
7.6
6/1
T: D Clarken & O Macgillivray
R: Anna Jordsjo (56)
6/1
2f winning rupert (AUS) x hashmal (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
8.3
35/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Holder (56)
35/10
2f snitzel (AUS) x spining arrow (IRE) (pivotal (GB))
5
8.6
25/10F
T: T & C McEvoy
R: B Vorster (56)
25/10F
2f exceed and excel (AUS) x perfect fit (NZ) (elusive city (USA))
6
9.1
25/1
T: Chris Bieg
R: Jake Toeroek (56)
25/1
2f star turn (AUS) x msongari (AUS) (show a heart (AUS))
7
15.1
16/1
T: Travis Doudle
R: M Aitken (56)
16/1
2f star witness (AUS) x zombie dancer (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 2 - White Marquee (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(4) Time: 1:36.54 (35.19)
Prizemoney: $52,250
1
25/10
T: Andrew Noblet
R: Will Price (55.5)
25/10
4g toronado (IRE) x healing kiss (AUS) (dr fong (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
35/10
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (56)
35/10
4m danerich (AUS) x ooh la leilah (NZ) (zerpour (IRE))
3
1.6
20/1
T: G V Richards
R: Ms S Metcalfe (55.5)
20/1
8g casino prince (AUS) x could be something (AUS) (general nediym (AUS))
4
1.8
15/10F
T: Michael Hickmott
R: Jessica Eaton (57)
15/10F
4m niagara (AUS) x laced up (NZ) (keeninsky (NZ))
5
3.7
20/1
T: Shayne Cahill
R: R J Hurdle (55.5)
20/1
6m frost giant (USA) x lady jeumont (NZ) (montjeu (IRE))
6
3.9
Dreamed (10)
25/1
T: Ryan Balfour
R: D Tourneur (54)
25/1
5m dream ahead (USA) x abazan (AUS) (anabaa (USA))
7
4.4
40/1
T: Ms K Byrnes
R: P Gatt (58.5)
40/1
5g reliable man (GB) x miss artistic (NZ) (darci brahma (NZ))
8
5.8
15/1
T: T Dabernig & B Hayes
R: Thomas Stockdale (60)
15/1
6g uncle mo (USA) x radiata belle (AUS) (sri pekan (USA))
9
7.8
50/1
T: G Karayannis
R: Ms C Jones (57.5)
50/1
10g excites (AUS) x quaglino (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 3 - Furphy Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.18 (33.89)
Prizemoney: $52,250
1
65/10
T: Michael Hickmott
R: Jamie Kah (54)
65/10
3f reward for effort (AUS) x corinella (NZ) (high chaparral (IRE))
Winning siblings: Explosive Evie,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
25/10F
T: P Stokes
R: Will Price (54)
25/10F
3f street boss (USA) x very discreet (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
2.3
7/1
T: Jon O'Connor
R: Kayla Crowther (54)
7/1
3f valentia (AUS) x smokin' al (AUS) (al samer (AUS))
4
3.4
7/1
T: C Maher & D Eustace
R: D Yendall (54)
7/1
3g written tycoon (AUS) x sunday chill (AUS) (flying spur (AUS))
5
4.8
4/1
T: L Macdonald & A Gluyas
R: J Holder (54)
4/1
6
5.1
8/1
T: T & C McEvoy
R: B Vorster (54.5)
8/1
3g spirit of boom (AUS) x rhiannons girl (AUS) (general nediym (AUS))
7
6.8
5/1
T: R W Huxtable
R: Jessica Eaton (58)
5/1
3f zebedee (GB) x amalgamate (AUS) (zenno rob roy (JPN))
8
7.5
150/1
T: W F Francis & G Kent
R: Ben Thompson (54)
150/1
3g nicconi (AUS) x our sharapova (AUS) (fasliyev (USA))
9
10.4
40/1
T: T & C McEvoy
R: K Mc Evoy (54)
40/1
3g olympic glory (IRE) x real special (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 4 - T Howe Printing Matrice Stks (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.97 (34.41)
Prizemoney: $102,250
1
25/10
T: M Price & M Kent Jnr
R: Jamie Kah (53.5)
25/10
3f vancouver (AUS) x raid (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Missandei, Platinum Bullet, Tarismo,
This nick: 3 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2
0.8
28/10
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (56.5)
28/10
4g alamosa (NZ) x scarlet o'hara (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
3
1.6
100/1
T: S P Gower
R: O Ridge (56.5)
100/1
4
1.9
Garner (1)
16/10F
T: G V Richards
R: J Holder (57.5)
16/10F
4g barbados (AUS) x jaalippy (AUS) (foxhound (USA))
5
3
100/1
T: T T Oxlade
R: Jessica Eaton (54.5)
100/1
6
6.6
7/1
T: P Stokes
R: Kayla Crowther (56.5)
7/1
5g terango (AUS) x serene lass (AUS) (not a single doubt (AUS))
7
30
20/1
T: D R Jolly
R: D Yendall (54.5)
20/1
4m spirit of boom (AUS) x swing and miss (NZ) (celtic swing (GB))
Race 5 - Canadian Club (Bm78) (1050m)
Class: Benchmark 78 Track: Good(4) Time: 1:00.15 (33.58)
Prizemoney: $52,250
1
15/1
T: J E Hickmott
R: Ms S Metcalfe (52)
15/1
4g danerich (AUS) x white swallow (AUS) (mudaahim (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Mileva (11)
55/10
T: D Clarken & O Macgillivray
R: Anna Jordsjo (54)
55/10
3f headwater (AUS) x lady einstein (AUS) (magic albert (AUS))
3
1.8
5/1
T: T Dabernig & B Hayes
R: Jessica Eaton (57)
5/1
5m equiano (FR) x dream chaser (AUS) (charge forward (AUS))
4
2
45/10F
T: D R Jolly
R: P Gatt (56)
45/10F
4g barbados (AUS) x rainbird blue (AUS) (bluebird (USA))
5
2.5
15/2
T: D R Jolly
R: B Vorster (56.5)
15/2
5g toorak toff (AUS) x love somebody (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
3
8/1
T: P Stokes
R: Ben Thompson (56.5)
8/1
5m helmet (AUS) x symphony miss (AUS) (distant music (USA))
7
3.1
8/1
T: J F Macmillan
R: K Mc Evoy (58)
8/1
5g epaulette (AUS) x cicarelli (AUS) (rubiton (AUS))
8
4.6
25/1
T: Byron Cozamanis
R: J Holder (54)
25/1
3f all too hard (AUS) x rock of fortune (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
5.4
La Vita (13)
60/1
T: S P Gower
R: Will Price (52)
60/1
5m akeed mofeed (GB) x go lizzy (AUS) (statue of liberty (USA))
10
6.1
65/10
T: P Stokes
R: Kayla Crowther (58)
65/10
4m sizzling (AUS) x come fly with me (AUS) (more than ready (USA))
11
6.4
20/1
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (55.5)
20/1
12
8.8
25/1
T: D I Dodson
R: Dean Holland (54.5)
25/1
6m red arrow (AUS) x second dance (AUS) (second empire (IRE))
13
15.7
Idatwo (4)
80/1
T: Natasha Storr
R: S Price (57)
80/1
9g captain gerrard (IRE) x desiring (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - C S Hayes Memorial Cup (1600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.85 (34.53)
Prizemoney: $102,250
1
35/10
T: Will Clarken
R: K Mc Evoy (54)
35/10
5g dubawi (IRE) x heat haze (GB) (green desert (USA))
Winning siblings: Mirage Dancer,
This nick: 5 runners; 3 winners; 3 SW. Details4 runners; 3 winners; 3 SW. Details
2
1.5
22/10F
T: R W Huxtable
R: J Holder (54)
22/10F
4g fiorente (IRE) x family portrait (AUS) (excellent art (GB))
3
1.7
5/1
T: Michael Hickmott
R: Jessica Eaton (54)
5/1
4g tavistock (NZ) x soviet lu (NZ) (soviet star (USA))
4
3
60/1
T: Grant Young
R: D Tourneur (54)
60/1
7g good journey (USA) x exalted blaze (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
5
3.7
11/1
T: A & S Freedman
R: Todd Pannell (61.5)
11/1
6
4.4
20/1
T: T & C McEvoy
R: B Vorster (54)
20/1
6g commands (AUS) x port isabel (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.8
7/1
T: Archie Alexander
R: M Zahra (59.5)
7/1
7g redwood (GB) x glory run (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
7.2
50/1
T: Ryan Balfour
R: Will Price (54)
50/1
9
7.5
80/1
T: S & J Jaensch
R: Kayla Crowther (54)
80/1
10
8.6
45/10
T: T & C McEvoy
R: Jamie Kah (56)
45/10
6g rothesay (AUS) x show a princess (AUS) (show a heart (AUS))
Race 7 - Tab Adelaide Cup (3200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 3:22.00 (36.45)
Prizemoney: $302,250
1
16/1
T: P Stokes
R: Ben Thompson (53)
16/1
6g so you think (NZ) x faint perfume (AUS) (shamardal (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
3.5
80/1
T: T T Oxlade
R: Kayla Crowther (53)
80/1
6m americain (USA) x cislunar (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3.7
55/10
T: Peter Gelagotis
R: K Mc Evoy (53.5)
55/10
4
4.7
9/10F
T: Symon Wilde
R: J Holder (55.5)
9/10F
5
4.9
25/1
T: Archie Alexander
R: Jessica Eaton (54)
25/1
6g havana gold (IRE) x statia (FR) (anabaa (USA))
6
6.1
16/1
T: Archie Alexander
R: M Zahra (58)
16/1
6m moshe (AUS) x dirt music (AUS) (jeune (GB))
7
6.3
8/1
T: A & S Freedman
R: Jamie Kah (53.5)
8/1
6g dansili (GB) x shirocco star (GB) (shirocco (GER))
8
7.9
20/1
T: P G Moody
R: J Benbow (53.5)
20/1
5g fiorente (IRE) x signoret (AUS) (anabaa (USA))
9
11
100/1
T: P A Preusker
R: Dean Holland (53)
100/1
6g alamosa (NZ) x safari sunset (NZ) (volksraad (GB))
10
21.7
100/1
T: Angela Brakey
R: S Tsaikos (53)
100/1
7g tough speed (USA) x white yard (AUS) (partners choice (USA))
11
24
10/1
T: M J Williams
R: D Yendall (53)
10/1
5g le havre (IRE) x dalarua (IRE) (king's best (USA))
12
31.4
100/1
T: P A Preusker
R: Declan Bates (53)
100/1
5g rip van winkle (IRE) x opuatia (NZ) (black minnaloushe (USA))
13
46.9
40/1
T: T & C McEvoy
R: B Vorster (53)
40/1
5g shamus award (AUS) x benevolent (NZ) (generous (IRE))
14
57.9
200/1
T: D W O'Leary
R: Anna Jordsjo (53)
200/1
7g duporth (AUS) x daily flyer (AUS) (flying spur (AUS))
Race 8 - Morphettville Guineas (1600m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:36.15 (35.86)
Prizemoney: $102,250
1
8/1
T: Travis Doudle
R: P Gatt (57.5)
8/1
3g barbados (AUS) x cheers rihanna (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Tropical Lightning,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.4
65/10
T: J F Moloney
R: Jarrod Fry (57.5)
65/10
3g written tycoon (AUS) x gawne (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.4
28/10
T: M M Laurie
R: D W Stackhouse (55.5)
28/10
3f teofilo (IRE) x fragrance (AUS) (commands (AUS))
4
2.8
8/1
T: G V Richards
R: M Zahra (57.5)
8/1
3g hallowed crown (AUS) x wonderment (NZ) (more than ready (USA))
5
2.9
55/10
T: L Macdonald & A Gluyas
R: J Holder (55.5)
55/10
3f shamus award (AUS) x el milagro (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.1
2/1F
T: T & C McEvoy
R: Jamie Kah (55.5)
2/1F
3f dundeel (NZ) x swan river (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
5.3
30/1
T: R & C Jolly
R: Jake Toeroek (57.5)
30/1
3g all too hard (AUS) x tendue (AUS) (general nediym (AUS))
8
5.8
150/1
T: Grant Young
R: R J Hurdle (57.5)
150/1
3g valentia (AUS) x exalted halo (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
9
6.3
50/1
T: R & C Jolly
R: Todd Pannell (57.5)
50/1
3g good journey (USA) x kelly royale (AUS) (keltrice (AUS))
10
7.1
50/1
T: R W Huxtable
R: Jessica Eaton (55.5)
50/1
3f sebring (AUS) x passarelle (AUS) (not a single doubt (AUS))
11
7.5
200/1
T: J F Macmillan
R: Anna Jordsjo (55.5)
200/1
3f free eagle (IRE) x brindabella (AUS) (bellotto (USA))
12
9.9
100/1
T: P F Blanch
R: D Tourneur (57.5)
100/1
Race 9 - Winning Edge Presentation-Bm68 (1200m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(4) Time: 1:09.87 (34.46)
Prizemoney: $42,250
1
Viduka (4)
3/1
T: Ryan Balfour
R: Will Price (58)
3/1
5g stryker (AUS) x holy connection (AUS) (danzig connection (USA))
Winning siblings: Mosque, Who You Know,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
25/10F
T: L Macdonald & A Gluyas
R: J Holder (58)
25/10F
3
1.2
14/1
T: J F Macmillan
R: Todd Pannell (58.5)
14/1
5g stryker (AUS) x fly in style (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.4
20/1
T: C Curtis
R: D Tourneur (59)
20/1
8g wanted (AUS) x kanpeki (AUS) (lion hunter (AUS))
5
1.5
9/1
T: R & C Jolly
R: Jake Toeroek (60)
9/1
4g toronado (IRE) x empowering (AUS) (general nediym (AUS))
6
1.6
14/1
T: D R Jolly
R: P Gatt (59)
14/1
7g myboycharlie (IRE) x secret sister (AUS) (secret savings (USA))
7
2.1
Miroku (13)
25/1
T: Mark C Webb
R: J Benbow (58)
25/1
4g shooting to win (AUS) x ray of sun (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
8
2.3
Aten (10)
10/1
T: T & C McEvoy
R: R J Hurdle (58)
10/1
4m fighting sun (AUS) x somethin' leicajem (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
9
2.5
35/10
T: T & C McEvoy
R: K Mc Evoy (59)
35/10
4g brazen beau (AUS) x bella jewel (AUS) (rory's jester (AUS))
10
8
100/1
T: D C Saxon
R: Anna Jordsjo (54)
100/1
* Nick figures are for Australasia.