Breednet Results

MUSWELLBROOK - Monday, October 1

Race 1 - The Denman Hotel Mdn Hcp (1280m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:15.78 (34.10)
Prizemoney: $22,000
1
20/1
T: Craig Bermingham
R: Jake Hull (57)
20/1
4g dream ahead (USA) x pharonia (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Dragon Baby, Red Hot Dane, Taskmaster,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
5/1
T: P J Eggleston
R: Ms R Murray (57)
5/1
3
1.1
Malfoy (9)
7/4F
T: K A Lees
R: R Thompson (55.5)
7/4F
3g dundeel (NZ) x hokuspokus (AUS) (red ransom (USA))
4
1.2
11/1
T: K A Lees
R: B Looker (54)
11/1
3f zoustar (AUS) x helen of rose (AUS) (new approach (IRE))
5
1.3
Timion (17)
5/1
T: Ms J Bowen
R: G M Ryan (55)
5/1
4g time thief (AUS) x cordelion (AUS) (lion heart (USA))
6
1.4
11/2
T: C E Conners
R: B El-Issa (54)
11/2
3f charge forward (AUS) x lightly dusted (AUS) (gilded time (USA))
7
1.8
30/1
T: Ms K Buchanan
R: J Penza (58)
30/1
8
2.3
11/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
11/1
3g sizzling (AUS) x outofafrika (AUS) (johannesburg (USA))
9
4.9
40/1
T: L J Fairhall
R: G Buckley (54)
40/1
10
9
150/1
T: Ben Hill
R: S Lisnyy (54)
150/1
3f balestrini (IRE) x manila i scream (AUS) (fighting falcon (USA))
11
9.2
100/1
T: D Lane
R: Alena Skerritt (52.5)
100/1
4m purrealist (AUS) x princess d'argent (AUS) (coronation day (AUS))
12
11.7
20/1
T: Dean Jackson
R: Josh Adams (54)
20/1
5m strada (AUS) x severeni (AUS) (armidale (AUS))
Race 2 - Hunter Belle Cheese Cafe Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:56.84 (33.10)
Prizemoney: $22,000
1
4/5F
T: Ms J Bowen
R: J Penza (57)
4/5F
4m i am invincible (AUS) x modest meisie (AUS) (johannesburg (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
11/8
T: B F Cavanough
R: G M Ryan (56.5)
11/8
3g pluck (USA) x special cuvee (AUS) (fasliyev (USA))
3
4.6
30/1
T: Luke A Thomas
R: Josh Adams (54.5)
30/1
4
5.2
30/1
T: P M Farrell
R: C Lever (56.5)
30/1
3g eurozone (AUS) x red's moxie (AUS) (el moxie (USA))
5
5.7
30/1
T: K A Lees
R: D McLellan (56.5)
30/1
3g foxwedge (AUS) x sorcha rose (AUS) (stravinsky (USA))
6
5.9
16/1
T: P M Farrell
R: Cejay Graham (53)
16/1
3f hinchinbrook (AUS) x so why not (AUS) (not a single doubt (AUS))
7
10.5
30/1
T: P M Perry
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
30/1
3c albrecht (AUS) x friendly conflict (AUS) (kenny's best pal (AUS))
8
11.5
80/1
T: L J Tilley
R: S Lisnyy (57)
80/1
5m spartacus (IRE) x naroo (AUS) (celestial bounty (IRE))
9
14.6
100/1
T: Luke A Thomas
R: Simone Vella (54)
100/1
6m manton (AUS) x leica alot (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
10
18.5
150/1
T: Ben Hill
R: R Dolan (52.5)
150/1
3f krupt (AUS) x mythical candi (AUS) (nadeem (AUS))
Race 3 - Rosevale Angus Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:56.37 (33.00)
Prizemoney: $22,000
1
12/1
T: Ms K Buchanan
R: J Penza (57)
12/1
5m dubleo (USA) x blue booty (AUS) (personal flag (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
4
Asudem (8)
25/1
T: Luke A Thomas
R: Josh Adams (56)
25/1
3g duporth (AUS) x madame medusa (IRE) (mozart (IRE))
3
6.3
4/5F
T: B F Cavanough
R: G Buckley (58)
4/5F
3g snippetson (AUS) x shook up (AUS) (elvstroem (AUS))
4
6.4
12/1
T: M D Griffith
R: D McLellan (60.5)
12/1
4g lonhro (AUS) x arctic drift (USA) (gone west (USA))
5
6.5
Onyar (9)
4/1
T: P M Perry
R: C Lever (56)
4/1
3c animal kingdom (USA) x girona (AUS) (giant's causeway (USA))
6
6.7
13/2
T: Stirling Osland
R: P Graham (56.5)
13/2
3g more than ready (USA) x claws (AUS) (flying spur (AUS))
7
7.4
20/1
T: P H Bloomfield
R: G M Ryan (56.5)
20/1
5g magic albert (AUS) x you're beautiful (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
9.8
20/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (58.5)
20/1
4g domesday (AUS) x always loyal (AUS) (bradbury's luck (AUS))
9
9.9
60/1
T: Luke A Thomas
R: Simone Vella (60)
60/1
8g fastnet rock (AUS) x speaker (AUS) (success express (USA))
Race 4 - Mangoola Coal Denman Dash-Bm66 (900m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(3) Time: 0:50.98 (32.79)
Prizemoney: $22,000
1
Ghibli (5)
7/2
T: S J Hodge
R: Ms S Bogenhuber (56.5)
7/2
Winning siblings: Ice Cold Crownie,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
7/2
T: Mark Schmetzer
R: Reece Jones (54.5)
7/2
6m al maher (AUS) x coogee crown (NZ) (stravinsky (USA))
3
4.3
4/1
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (56.5)
4/1
5m sidereus (AUS) x jeweller's gem (AUS) (catbird (AUS))
4
4.4
20/1
T: D Wagstaff
R: Cejay Graham (52.5)
20/1
6m statue of liberty (USA) x love buggy (AUS) (favorite trick (USA))
5
4.5
20/1
T: C P Thurston
R: R Dolan (52)
20/1
7g trotamondo (CHI) x friends for life (AUS) (special bond (AUS))
6
5
9/4F
T: P M Perry
R: C Lever (61)
9/4F
6g exceed and excel (AUS) x bayyaan (USA) (dixieland band (USA))
7
7.3
25/1
T: N F Boland
R: D McLellan (54)
25/1
8g dane fever (AUS) x warm up (AUS) (king cugat (USA))
Race 5 - Pirtek Muswellbrook (Bm58) (1450m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:25.91 (35.39)
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: Stirling Osland
R: B Looker (61.5)
8/1
6g casino prince (AUS) x tennessee red (AUS) (red ransom (USA))
This nick: 13 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/2
T: Nick Mitchell
R: G M Ryan (58.5)
11/2
4g all too hard (AUS) x fibrillation (AUS) (diatribe (AUS))
3
3.1
10/1
T: Matthew McGuire
R: A Gibbons (55)
10/1
4m dream ahead (USA) x because i am (AUS) (commands (AUS))
4
3.5
20/1
T: D Lane
R: Jake Hull (58.5)
20/1
5
3.6
Keeva (6)
2/1F
T: P M Perry
R: B El-Issa (58)
2/1F
4m fastnet rock (AUS) x graceful anna (AUS) (canny lad (AUS))
6
6.2
8/1
T: R P Northam
R: R Dolan (57.5)
8/1
5m dreamscape (AUS) x someday somehow (AUS) (statue of liberty (USA))
7
8.4
25/1
T: C P Thurston
R: Ashley Morgan (54)
25/1
6m intergaze (AUS) x tudor lane (AUS) (varick (USA))
8
16.5
10/1
T: T J Bartley
R: Josh Adams (57.5)
10/1
4m nicconi (AUS) x miss electra (AUS) (zeditave (AUS))
9
18.9
13/4
T: J C Deamer
R: C Lever (58.5)
13/4
4m delago deluxe (AUS) x real special (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 6 - Coolmore Denman Cup (1280m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:14.33 (34.68)
Prizemoney: $35,000
1
30/1
T: S J Gleeson
R: Cejay Graham (52.5)
30/1
8g beautiful crown (USA) x kapvadar (NZ) (kaapstad (NZ))
Winning siblings: Danedarra, Kapcat, Kapvalante, Winning Edge,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: Zach Hatch
R: R Dolan (62.5)
20/1
9g host (CHI) x mighty fine (AUS) (keltrice (AUS))
3
1.2
9/1
T: P M Perry
R: B El-Issa (54.5)
9/1
6g written tycoon (AUS) x fighting fragrance (AUS) (general nediym (AUS))
4
1.7
Magicaz (11)
20/1
T: C Karakatsanis
R: J Penza (54)
20/1
6m magic albert (AUS) x sexyaz (AUS) (catbird (AUS))
5
1.8
1/1F
T: Grant Allard
R: C Lever (58)
1/1F
6
2.2
5/1
T: Mark Schmetzer
R: B Looker (54)
5/1
5m lonhro (AUS) x madame pedrille (AUS) (secret savings (USA))
7
3.1
30/1
T: Mark Schmetzer
R: Ms R Murray (54)
30/1
6m duke of marmalade (IRE) x love one (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
4
16/1
T: P H Bloomfield
R: G M Ryan (56)
16/1
5g street sense (USA) x suspend (AUS) (brief truce (USA))
9
4.5
40/1
T: D Riley
R: D McLellan (54.5)
40/1
7g redoute's choice (AUS) x they say (USA) (thirty six red (USA))
10
4.6
16/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (60)
16/1
7g dreamscape (AUS) x mandra (AUS) (canny lad (AUS))
11
5.6
100/1
T: Stirling Osland
R: P Graham (54.5)
100/1
5m nadeem (AUS) x exilio (NZ) (o'reilly (NZ))
12
5.7
12/1
T: Aleacia Bennett
R: Josh Adams (56)
12/1
13
7.4
60/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (54.5)
60/1
6g al samer (AUS) x larga vista (USA) (seeking the gold (USA))
Race 7 - Kingstar Farm Hcp (C2) (1280m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:16.00 (34.42)
Prizemoney: $22,000
1
6/1
T: S J Gleeson
R: P Graham (58.5)
6/1
5g trotamondo (CHI) x debz reign (AUS) (danehill star (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: K A Lees
R: D McLellan (59)
9/2
4m teofilo (IRE) x dshizzl (AUS) (marju (IRE))
3
0.6
Hoges (6)
5/2F
T: John W Ramsey
R: G Buckley (57)
5/2F
3c testa rossa (AUS) x superb lady (AUS) (canny lad (AUS))
4
2.9
4/1
T: T S Howlett
R: B Looker (59)
4/1
4g commands (AUS) x judicial queen (AUS) (unbridled's song (USA))
5
3.5
Eyota (11)
150/1
T: Lindsey Kennedy
R: Alena Skerritt (52.5)
150/1
6
4.3
150/1
T: S J Dixon
R: R Dolan (52)
150/1
6m oratorio (IRE) x tycoon stella (AUS) (falvelon (AUS))
7
4.5
8/1
T: Ms K Waugh
R: A Gibbons (57)
8/1
4g sebring (AUS) x kimillsy (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
5
25/1
T: A J Denham
R: R Thompson (56.5)
25/1
6g bernardini (USA) x sibylline (AUS) (chief's crown (USA))
9
5.3
3/1
T: Zach Hatch
R: Joshua Oliver (55)
3/1
5m arlington (AUS) x air attack (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
10
6.9
150/1
T: Luke A Thomas
R: Josh Adams (54)
150/1
3g ustinov (AUS) x leica vessell (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
11
8.4
Stanzza (12)
66/1
T: Ms C Reid
R: G M Ryan (54)
66/1
5m poet's voice (GB) x exceed expectation (AUS) (exceed and excel (AUS))
* Nick figures are for Australasia.