Breednet Results

HASTINGS - Saturday, April 14

Race 1 - Stella Artois (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:38.67
Prizemoney: $22,500
1
9/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (58.5)
9/1
4g Lope De Vega (IRE) x Spurcent (AUS) (Flying Spur (AUS))
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.1
20/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (59)
20/1
5g Savabeel (AUS) x Samantha Jane (Danasinga (AUS))
3
1.4
30/1
T: P and T Ebbett
R: S M McKay (55.5)
30/1
4m Per Incanto (USA) x Snippins (Pins (AUS))
4
1.6
Lubaya (9)
7/2
T: R J Bergerson
R: J Parkes (56.5)
7/2
3f Rip Van Winkle (IRE) x Lioness (Generous (IRE))
5
2.4
15/1
T: J G Bary
R: Jake Bayliss (57.5)
15/1
4g Jimmy Choux x Xpectacular (Shinko King (IRE))
6
3.7
13/2
T: J R Lynds
R: L J Allpress (57)
13/2
5m Road To Rock (AUS) x Abit Rusty (Straight Strike (USA))
7
3.8
Wafer (8)
13/4
T: M P Breslin
R: R J Myers (57)
13/4
5m Alamosa x Salada (Sandtrap (USA))
8
5.8
2/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (58.5)
2/1F
9
6.3
40/1
T: G D Innes
R: A Y Shin (54.5)
40/1
5g Zed x Springvale Lass (Magic Ring (IRE))
Race 2 - Livamol (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(7) Time: 1:12.29
Prizemoney: $22,500
1
15/2
T: P W Lock
R: S C Spratt (59.5)
15/2
Winning siblings: Oregon Dreamer,
This nick: 44 runners; 34 winners; 4 SW. Details
2
0.4
7/1
T: K Gray
R: T K Allan (58)
7/1
3
0.6
7/1
T: M Moroney and P Gerard
R: Jake Bayliss (58)
7/1
4m Showcasing (GB) x She's Invincible (Elusive City (USA))
4
2.6
20/1
T: Ms E Osborne
R: R J Hannam (56.5)
20/1
5m Per Incanto (USA) x Ziggyinthemiddle (Fantastic Light (USA))
5
2.9
20/1
T: Ms K Lawrence
R: L T Hemi (58.5)
20/1
4g Nadeem (AUS) x Cosmic Flight (Star Way (GB))
6
3.3
5/2F
T: J G Bary
R: L J Allpress (59.5)
5/2F
4g Stratum (AUS) x Dressed (Zabeel )
7
5.6
14/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: S M McKay (56.5)
14/1
8
6.4
11/2
T: R J Bergerson
R: J Parkes (59)
11/2
3g Alamosa x Shanro (AUS) (Lonhro (AUS))
9
7.2
11/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (56.5)
11/1
4m Cape Blanco (IRE) x Splendid In Spring (USA) (Best Of Luck (USA))
10
7.6
12/1
T: Ms C McDougal
R: M Cameron (57)
12/1
6m Tavistock x Whistling Jazz (Hey Baba Riba )
11
18.6
Exhibit (13)
20/1
T: D M Goldsbury
R: M Tanaka (55)
20/1
4m Iffraaj (GB) x Royal Show (Deputy Governor (USA))
Race 3 - The Elbow Room Bar Mahora 2yo (1300m)
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:19.28
Prizemoney: $22,500
1
13/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (57)
13/4
2g Pins (AUS) x Red Delicious (Rustington (AUS))
Winning siblings: Our Pinnacle, Pinnacle,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
11/1
T: P N McKay
R: S M McKay (57)
11/1
2g Helmet (AUS) x Shortblackmini (Black Minnaloushe (USA))
3
4.0
16/1
T: C J Waller
R: Jake Bayliss (55)
16/1
2f Pierro (AUS) x Purple Muse (Redoute's Choice (AUS))
4
4.1
6/1
T: R G Allen
R: J Parkes (57)
6/1
2g Alamosa x Hazel (Handsome Ransom (AUS))
5
5.6
3/1F
T: K Gray
R: L J Allpress (56.5)
3/1F
2f Swiss Ace (AUS) x Fortelo (AUS) (Armidale (AUS))
6
6.4
30/1
T: Jacob McKay
R: C E Lammas (57)
30/1
2g Sebring (AUS) x Kallisan (Stratum (AUS))
7
6.6
14/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (57)
14/1
2g Super Easy x Today Not Tomorrow (Occidental Tourist (USA))
8
13.6
Danelyn (11)
25/1
T: P N McKay
R: S C Spratt (55)
25/1
2f Sepoy (AUS) x Conferre (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
9
21.7
20/1
T: G R Vile
R: R J Hannam (57)
20/1
2g The Factor (USA) x Sicilia (AUS) (Flying Spur (AUS))
10
22.0
6/1
T: M Baker and A Forsman
R: R J Myers (57)
6/1
11
22.4
40/1
T: P N McKay
R: L T Hemi (57)
40/1
2g Bernardini (USA) x Almrose (IRE) (Holy Roman Emperor (IRE))
12
24.2
25/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (57)
25/1
2g All Too Hard (AUS) x May Rain (AUS) (Written Tycoon (AUS))
Race 4 - Winning Edge (Bm75) (2500m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(7) Time: 2:40.15
Prizemoney: $25,000
1
7/4
T: Ms S Logan
R: M Cameron (57)
7/4
4g Redwood (GB) x For Love (Omnicorp )
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
10/1
T: Ms K A Little
R: S T Collett (55)
10/1
6m Zed x Miss Akebono (Gold And Ivory (USA))
3
0.4
5/1F
T: P S Nelson
R: J Parkes (59)
5/1F
9g Shinko King (IRE) x Grosveness (Grosvenor )
4
2.7
5/2F
T: A and H Bull
R: R J Myers (54)
5/2F
4m Road To Rock (AUS) x Halfyaluck (Montjeu (IRE))
5
5.5
16/1
T: S Nickalls
R: S C Spratt (54)
16/1
5g El Hermano x Malvern Lass (Kreisler (IRE))
6
6.0
Voxer (10)
20/1
T: G Lowry and G Cullen
R: T K Allan (54)
20/1
7g Savabeel (AUS) x Lady Ista (Istidaad (USA))
7
11.3
15/1
T: Peter Rudkin
R: M Tanaka (56.5)
15/1
8
13.6
Owned (9)
8/1
T: D and E Haworth
R: Jake Bayliss (54)
8/1
4m Savabeel (AUS) x Kept (Keeper (AUS))
Race 5 - Nz Contractors Federation-Bm85 (1400m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(7) Time: 1:24.45
Prizemoney: $30,000
1
15/2
T: F P Campbell
R: A Y Shin (55)
15/2
5g Shocking (AUS) x Grandissima (Savabeel (AUS))
Winning siblings: Avery,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1F
T: B Joseph and P and M Jones
R: C Waddell (53)
5/1F
4g Thewayyouare (USA) x Zafonique (Bigstone (IRE))
3
0.9
7/4
T: P W Lock
R: S C Spratt (56)
7/4
4m Falkirk x Laurel (AUS) (Woodman (USA))
4
1.3
9/1
T: A W Pike
R: Jake Bayliss (55)
9/1
6m Pentire (GB) x Blue Hope (Bigstone (IRE))
5
2.3
11/4
T: Ms K A Little
R: S T Collett (57.5)
11/4
6m Captain Rio (GB) x Forever Tango (Sound Reason (CAN))
6
3.8
15/2
T: G T Hennessy
R: S M McKay (57)
15/2
6g Tiger Prawn (SAF) x Suzie Temple (Mellifont (USA))
7
4.8
20/1
T: M P Breslin
R: R J Hannam (58)
20/1
6g I Am Invincible (AUS) x Swentre (AUS) (Peintre Celebre (USA))
Race 6 - Royston Hosp. Hawke's Bay Cup (2200m) LR
Class: Open Track: Slow(7) Time: 2:18.69
Prizemoney: $75,000
1
6/1
T: C Gibbs and M Bradley
R: Jake Bayliss (53.5)
6/1
5g Redoute's Choice (AUS) x Boundless (Van Nistelrooy (USA))
Winning siblings: Kadoma Man, Seas No Limit,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
10/1
T: J W Richards
R: R S Rusof (59)
10/1
5m Lookin At Lucky (USA) x Highland Lights (AUS) (Fantastic Light (USA))
3
1.7
5/1F
T: F P Campbell
R: S T Collett (55.5)
5/1F
4
3.7
5/1F
T: C Gibbs and M Bradley
R: C E Lammas (53.5)
5/1F
4g Bullbars (AUS) x Commendable (The Commander )
5
3.8
12/1
T: H W Mathews
R: J Parkes (59.5)
12/1
6
5.1
13/4
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (58)
13/4
7
6.4
10/1
T: G N Nicholson
R: R J Myers (60)
10/1
6g Tavistock x Grove Nymph (Grosvenor )
8
6.6
14/1
T: P and T Ebbett
R: S C Spratt (53)
14/1
5m Per Incanto (USA) x Proof (Maroof (USA))
9
6.7
10/1
T: B J Lockwood
R: L J Allpress (57.5)
10/1
5m Pins (AUS) x Tall Poppy (Kaapstad )
10
17.7
30/1
T: G Lowry and G Cullen
R: T K Allan (58.5)
30/1
8g Keeper (AUS) x Southern Cry (Kaapstad )
Race 7 - Nzb Finance Sprint (1200m) LR
Class: Open Track: Slow(7) Time: 1:11.68
Prizemoney: $50,000
1
20/1
T: A W Pike
R: Jake Bayliss (53.5)
20/1
Winning siblings: Viadana,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2.3
3/1F
T: M Baker and A Forsman
R: L J Allpress (54)
3/1F
4m Iffraaj (GB) x Fascinator (Spinning World (USA))
3
2.5
13/2
T: C Gibbs and M Bradley
R: S T Collett (53)
13/2
4m Tavistock x Macinally (Volksraad (GB))
4
2.6
Akoya (8)
13/2
T: S B Marsh
R: R J Myers (53)
13/2
4m Bullbars (AUS) x Penny Bright (Pentire (GB))
5
3.1
11/4
T: Team Rogerson
R: M Cameron (53)
11/4
3f Power (GB) x Capital Diamond (Lucky Unicorn (AUS))
6
3.6
20/1
T: M P Breslin
R: S C Spratt (58)
20/1
7g Alamosa x Anca (Howbaddouwantit (USA))
7
4.9
Ringo (1)
30/1
T: M P Breslin
R: L T Hemi (60)
30/1
8g Fastnet Rock (AUS) x Akris (Zabeel )
8
5.1
9/1
T: Team Rogerson
R: J Parkes (57)
9/1
5m Volksraad (GB) x Next Century (Stravinsky (USA))
9
5.5
16/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57)
16/1
7g Darci Brahma x Tarzie (City On A Hill (USA))
10
10.3
11/1
T: P N McKay
R: S M McKay (53)
11/1
4g Alamosa x Light Majesty (Zabeel )
Race 8 - Congratulations Ms Wilson-Bm75 (1300m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(7) Time: 1:19.03
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: P N McKay
R: S M McKay (59.5)
12/1
5g O'Reilly x Shikoba (Chief Bearhart (CAN))
Winning siblings: Surefire,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/2
T: W J Thurlow
R: R J Myers (55.5)
9/2
5m Red Giant (USA) x Bilancia (Montjeu (IRE))
3
1.0
15/4
T: C R McCarroll
R: L J Allpress (54.5)
15/4
4m Alamosa x Bluzero (AUS) (Danzero (AUS))
3
1.0
11/2
T: Ms R Frost
R: Jake Bayliss (58)
11/2
4g Captain Rio (GB) x Miss Defy (Grosvenor )
5
2.3
6/1F
T: D G Greene
R: S C Spratt (56.5)
6/1F
5m Roc De Cambes x Arthena (Desert Sun (GB))
6
3.1
12/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (54)
12/1
5m Pins (AUS) x Wailea Miss (O'Reilly )
7
5.1
20/1
T: Peter Rudkin
R: S T Collett (55.5)
20/1
4m Beneteau (AUS) x La Lune (AUS) (Dehere (USA))
8
8.9
11/2
T: M P Breslin
R: J Parkes (57)
11/2
4m Alamosa x St Jessie (AUS) (Jetball (AUS))
9
9.7
Hutch (7)
30/1
T: C Connors
R: S J Macnab (54)
30/1
6g St Reims x Verna (Al Akbar (AUS))
10
12.0
11/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (58)
11/1