Breednet Results

TAUHERENIKAU - Thursday, May 17

Race 1 - Sargents Motorcycles Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:00.37
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: J Benner and H Wynyard
R: L J Allpress (56.5)
7/2
3f Dalghar (FR) x Angel By Me (Captain Rio (GB))
2
2.0
Magico (5)
5/2F
T: J Benner and H Wynyard
R: S T Collett (56.5)
5/2F
3f Per Incanto (USA) x Our Aspiration (Mi Preferido (USA))
3
2.2
25/1
T: Ms S Gordon
R: M Tanaka (58.5)
25/1
3g Buffalo Man (CAN) x Pentango (Pentire (GB))
4
2.3
7/4
T: J G Bary
R: Timothy Johnson (54.5)
7/4
3f Savabeel (AUS) x Audi (Viking Ruler (AUS))
5
3.8
40/1
T: K and P Hughes
R: C Waddell (54.5)
40/1
5g Captain Rio (GB) x Golden Gaates (Faltaat (USA))
6
4.6
11/1
T: Ms S Gordon
R: M Singh (53.5)
11/1
3f Darci Brahma x Myback (Dubawi (IRE))
7
7.4
40/1
T: F Stammers
R: D A Hirini (54.5)
40/1
5m Makfi (GB) x Victim Of Love (Pentire (GB))
8
10.2
10/1
T: M P Breslin
R: J Parkes (56.5)
10/1
3f Excelebration (IRE) x Lady Annaliese (Groom Dancer (USA))
9
13.7
30/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (58.5)
30/1
4g Pins (AUS) x Petit Verdot (Carnegie (IRE))
Race 2 - Printcraft & Design Hive-Bm65 (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 0:59.75
Prizemoney: $10,000
1
15/8
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (55.5)
15/8
3f Pins (AUS) x Electricity (AUS) (Geiger Counter (USA))
Winning siblings: Bonniegirl, So Wotif,
2
1.5
11/2
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57)
11/2
3f Dream Ahead (USA) x Hussidora (AUS) (Hussonet (USA))
3
1.6
9/1
T: J V Wallace
R: S M McKay (59)
9/1
4g Nadeem (AUS) x Rites Of Spring (Stravinsky (USA))
4
2.9
14/1
T: S L Brown
R: D L Turner (56)
14/1
4g Showcasing (GB) x Warren's Sister (Savabeel (AUS))
5
3.2
20/1
T: G D Innes
R: D A Hirini (57)
20/1
7g Gold Centre (AUS) x Sudden Impact (E Dubai (USA))
6
3.7
Do Ya (9)
30/1
T: Ms K Lawrence
R: A Y Shin (51)
30/1
6m Howbaddouwantit (USA) x Miss Aquarius (Deputy Governor (USA))
7
4.0
15/1
T: R J Bergerson
R: R J Myers (56.5)
15/1
4m Nadeem (AUS) x Sazerac (Bertolini (USA))
8
4.2
6/1
T: K G Harrison
R: Z W Moki (54.5)
6/1
3f Mastercraftsman (IRE) x Cats Whiskers (One Cool Cat (USA))
9
8.2
4/1F
T: J Benner and H Wynyard
R: L J Allpress (57)
4/1F
4m Coats Choice (AUS) x Go Haylee (My Halo (ARG))
10
10.4
40/1
T: P R Peake
R: J J Fawcett (52)
40/1
5m Swiss Ace (AUS) x Flustered (AUS) (Mossman (AUS))
Race 3 - Fresh Choice Greytown Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:27.62
Prizemoney: $10,000
1
5/2F
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57.5)
5/2F
3g Rock 'n' Pop (AUS) x Island Time (Al Akbar (AUS))
2
1.5
15/8
T: K T Myers
R: R J Myers (55.5)
15/8
3
1.6
30/1
T: D and E Haworth
R: M Tanaka (57.5)
30/1
3g O'Reilly x Vouvray (Zabeel )
4
6.6
8/1
T: F J Auret
R: J Parkes (55.5)
8/1
5
7.1
16/1
T: K Gray
R: S M McKay (57.5)
16/1
3g He's Remarkable x Ting Aling (Green Perfume (USA))
6
14.1
13/2
T: Ms K Lawrence
R: S T Collett (55.5)
13/2
3f Burgundy x A La Votre (Volksraad (GB))
7
15.1
11/2
T: J Benner and H Wynyard
R: L J Allpress (57.5)
11/2
3g Power (GB) x Java Silk (AUS) (Kashani (USA))
8
16.1
Elston (8)
30/1
T: J G Bary
R: Timothy Johnson (54.5)
30/1
3f Sakhee's Secret (GB) x Our Lily Belle (Bertolini (USA))
9
16.6
30/1
T: S Thompson-Brown and M Brown
R: D L Turner (57.5)
30/1
3g Ekraar (USA) x Golden Gaates (Faltaat (USA))
Race 4 - Waggs All New Zb Commodore Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:26.23
Prizemoney: $10,000
1
5/4
T: Ms T Keegan
R: L J Allpress (56.5)
5/4
4m Tavistock x Flash Drive (AUS) (Shamardal (USA))
2
5.8
Glimpse (10)
12/1
T: J G Bary
R: Timothy Johnson (54.5)
12/1
4m Rip Van Winkle (IRE) x Taitanium (Kingdom Bay )
3
10.1
5/2
T: Ms S Dougan
R: D L Turner (58.5)
5/2
4g Zacinto (GB) x Black Anna (Centaine (AUS))
4
10.6
4/1F
T: F J Auret
R: J Parkes (58.5)
4/1F
3g Sufficient x Mountain Magic (Thorn Park (AUS))
5
11.4
16/1
T: M P Breslin
R: D A Hirini (54.5)
16/1
6
15.4
20/1
T: Ms I Kelly
R: S M McKay (58.5)
20/1
4g Street Sense (USA) x She's Captivating (AUS) (Regal Classic (CAN))
7
19.7
40/1
T: Ms M Loveday
R: R J Hannam (56.5)
40/1
4m Mr. Nancho (ARG) x Cee Cee's Gold (High Stepper (AUS))
8
20.7
25/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (56.5)
25/1
4m Per Incanto (USA) x Chica Mala (Danasinga (AUS))
9
28.2
50/1
T: Ms K Lawrence
R: S J Macnab (54.5)
50/1
3f Thewayyouare (USA) x Miss Tuff (Montjeu (IRE))
Race 5 - Supervalue Featherston Mdn Hwt (2050m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 2:16.51
Prizemoney: $10,000
1
12/1
T: Ms L Tanner
R: Timothy Johnson (66)
12/1
4m Nadeem (AUS) x Song (Danasinga (AUS))
Winning siblings: Flemington,
2
1.8
9/2F
T: Ms L De Lautour
R: E J Farr (68)
9/2F
5g Don Eduardo x Devil In Red (AUS) (Red Ransom (USA))
3
2.6
11/2
T: K T Myers
R: S J Macnab (66)
11/2
4m Guillotine x Demolition Babe (Housebuster (USA))
4
2.7
9/4F
T: Ms L Latta
R: D L Turner (68)
9/4F
3g Bullbars (AUS) x Amazing Sky (Danroad (AUS))
5
7.7
9/2F
T: R M Connors
R: I A Lupton (68)
9/2F
6g Gallant Guru (AUS) x De Montfort (Random Chance )
6
11.0
40/1
T: L B Wilkie
R: G J Walsh (68)
40/1
10g Over (AUS) x Shanzie (AUS) (Canny Lad (AUS))
7
11.2
10/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (66.5)
10/1
8
22.5
12/1
T: K M Duncan
R: B R Lammas (68)
12/1
5g Zabeel x Ekstreme (Ekraar (USA))
9
56.7
16/1
T: K M Duncan
R: L Douglas (65)
16/1
6g Volksraad (GB) x Glamaine (Centaine (AUS))
Race 6 - Power Related Services (Bm75) (2050m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(8) Time: 2:16.98
Prizemoney: $11,000
1
15/2
T: D and E Haworth
R: R J Myers (56.5)
15/2
4g Nom Du Jeu x Ballinhand (Lord Ballina (AUS))
Winning siblings: Luke,
2
1.8
10/9
T: M Baker and A Forsman
R: J Parkes (58.5)
10/9
4m Tavistock x Zanetta (Centaine (AUS))
3
1.9
12/1
T: S Nickalls
R: L J Allpress (54)
12/1
5g El Hermano x Malvern Lass (Kreisler (IRE))
4
4.7
25/1
T: Ms T Keegan
R: D A Hirini (54)
25/1
8m Any Suggestion (AUS) x Replicate (Towkay (AUS))
5
6.0
40/1
T: Ms G Temperton
R: S M McKay (57)
40/1
10g Ishiguru (USA) x Klassic (Pompeii Court (USA))
6
6.8
16/1
T: K T Myers
R: Z W Moki (52)
16/1
5m Savabeel (AUS) x Yanna Marie (Lord Ballina (AUS))
7
7.1
Chic (2)
10/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (56.5)
10/1
8
7.9
5/1F
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (57)
5/1F
4g Lope De Vega (IRE) x Spurcent (AUS) (Flying Spur (AUS))
9
23.4
100/1
T: K M Duncan
R: M J McNelis (55)
100/1
8g Royal Gem (USA) x Ms Mayland (Shinko King (IRE))
10
23.7
13/2
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (55)
13/2
5g Savabeel (AUS) x Samantha Jane (Danasinga (AUS))
Race 7 - Fresh Choice Butchery Mdn Hwt (1600m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:42.65
Prizemoney: $10,000
1
11/2
T: K T Myers
R: S H Fannin (66.5)
11/2
3g Zed x Madam Forli (San Luis (AUS))
Winning siblings: Marquess Of, Pardon Moi,
2
4.5
3/1F
T: F J Auret
R: A N Kuru (68)
3/1F
6g Pentire (GB) x Besty Coup (Justice Prevails (AUS))
3
5.0
7/2
T: G D Innes
R: D L Turner (66)
7/2
4m Rios x Saveke (Centaine (AUS))
4
5.5
12/1
T: Ms I Kelly
R: I A Lupton (66)
12/1
5
7.8
16/1
T: E N Johanson
R: B R Lammas (66)
16/1
5m Towkay (AUS) x Snobbish (Centaine (AUS))
6
8.1
16/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S J Macnab (68)
16/1
7
10.4
30/1
T: K T Myers
R: H P Bognuda (65)
30/1
8
11.9
13/4
T: J G Bary
R: Timothy Johnson (68)
13/4
5g Bachelor Duke (USA) x Xpectacular (Shinko King (IRE))
9
24.4
25/1
T: K M Duncan
R: L Douglas (65)
25/1
4g Road To Rock (AUS) x All In Roses (Bertolini (USA))
10
40.7
16/1
T: Ms L De Lautour
R: E J Farr (68)
16/1
8g Sunray x Let's Celebrate (Honour And Glory (USA))
Race 8 - Pete's Joinery & Building-Bm65 (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:41.48
Prizemoney: $10,000
1
16/1
T: J G Bary
R: Timothy Johnson (54.5)
16/1
2
1.0
15/4
T: Ms S Walsh
R: J J Fawcett (56.5)
15/4
5g Thano (ARG) x Tamahere Star (Star Way (GB))
3
2.3
6/1F
T: Ms S Cookson
R: S T Collett (56.5)
6/1F
5m Brilliance (USA) x Bev's Choice (Al Akbar (AUS))
4
3.6
60/1
T: Joanne Roylands
R: D L Turner (58.5)
60/1
5g Battle Paint (USA) x Invitation (One Cool Cat (USA))
5
4.4
30/1
T: Ms S Cookson
R: S J Macnab (54.5)
30/1
6
5.4
11/1
T: R J Bergerson
R: A Y Shin (54)
11/1
4m Pins (AUS) x Rosecroft (Montjeu (IRE))
7
6.7
Wapiti (8)
11/2
T: S G Lennox
R: L J Allpress (57.5)
11/2
5g Iffraaj (GB) x Rosecroft (Montjeu (IRE))
8
9.5
9/1
T: Ms L Latta
R: M Tanaka (59)
9/1
3g Mastercraftsman (IRE) x Chapchick (High Chaparral (IRE))
9
9.8
6/1F
T: D and E Haworth
R: R J Myers (57)
6/1F
3f He's Remarkable x Sabbia Bay (J.O. Dahlia (USA))
10
11.0
Avastin (15)
20/1
T: Ms S Dougan
R: M J McNelis (54.5)
20/1
5m Tavistock x Byzantium (CAN) (Silver Bluff (USA))
11
13.1
50/1
T: F Stammers
R: D A Hirini (54)
50/1
6m Nom Du Jeu x Bubble Act (AUS) (Snowland (AUS))
12
20.1
25/1
T: K Gray
R: S M McKay (58)
25/1
4g Towkay (AUS) x Gifted Mission (Generous (IRE))
13
21.9
15/1
T: F J Auret
R: J Parkes (55)
15/1
4m Pins (AUS) x Monashees (AUS) (Woodman (USA))
14
28.2
16/1
T: G Lowry and G Cullen
R: R J Hannam (57.5)
16/1
6m Iffraaj (GB) x Windsorclass (Masterclass (USA))