Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha
Friday, April 9
Awapuni
Thursday, April 8
Wanganui

HASTINGS - Thursday, April 30

Race 1 - Stella Artois Mdn Hwt (1600m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:37.96
Prizemoney: $6,000
1
6/6
T: K W MARSHMENT
R: S S HOUSTON (64.50)
6/6
4g spectatorial (AUS) x miss distinction (NZ) (bletchencore (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/4
T: A OLIVEIRA
R: T D THORNTON (63.00)
4/4
4g stark south (USA) x la sorella (NZ) (imperial seal (GB))
3
1.9
5/5
T: T W SYMES
R: A Q IHAKA (64.50)
5/5
4g danelove (NZ) x meander (NZ) (fiesta star (AUS))
4
2.1
3/3
T: J C WALLACE
R: M B GILLIES (63.00)
3/3
4m don eduardo (NZ) x comb the seas (NZ) (prince salieri (AUS))
5
3.4
1/1F
T: L R NOBLE
R: C K ORMSBY (64.50)
1/1F
3g thorn park (AUS) x lunete (AUS) (marscay (AUS))
6
4.7
7/8
T: E G LOWRY
R: I A LUPTON (64.50)
7/8
3g jungle pocket (JPN) x song (NZ) (danasinga (AUS))
7
5
2/2
T: MS K ZIMMERMAN
R: J K RIDDELL (64.50)
2/2
3g keeper (AUS) x stony beach (AUS) (marscay (AUS))
8
6.3
9/7
T: B MCDONALD
R: P BOYLAN (64.00)
9/7
4g align (AUS) x smart cookie (NZ) (housebuster (USA))
9
10.3
8/9
T: A D SCOTT
R: R E EYNON (63.00)
8/9
4m danske (NZ) x donaway (NZ) (star way (GB))
10
14.8
10/10
T: G E BARLOW
R: R J LOCKETT (64.50)
10/10
3g aucash (AUS) x blanchet (AUS) (barathea (IRE))
11
15.6
13/13
T: P S NELSON
R: G J WALSH (62.25)
13/13
5g danske (NZ) x resemble (NZ) (volksraad (GB))
12
24.9
11/12
T: E B LAXON
R: B W SMITH (61.50)
11/12
3g danelove (NZ) x staran (NZ) (star way (GB))
400
12/11
T: F J AURET
R: M RARERE (64.50)
12/11
4g chief bearhart (CAN) x stick (NZ) (touching wood (USA))
Race 2 - Traderacks Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:12.10
Prizemoney: $6,000
1
9/9
T: J G BARY
R: J K RIDDELL (57.00)
9/9
2g lucky owners (NZ) x atlanta belle (NZ) (defensive play (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
3/3
T: E G LOWRY
R: H S TINSLEY (57.00)
3/3
2g towkay (AUS) x on honeymoon (NZ) (spectacular love (USA))
3
1
1/1F
T: P P JENKINS
R: J B McDONALD (55.50)
1/1F
2f volksraad (GB) x wedding (GB) (groom dancer (USA))
4
2
2/2
T: M W WALKER
R: M J WALKER (55.50)
2/2
2f thorn park (AUS) x lady sunshine (NZ) (lord waverley (NZ))
5
2.5
7/7
T: J G SARGENT
R: B R LAMMAS (55.50)
7/7
2f scaredee cat (NZ) x kirkberg (AUS) (mighty avalanche (AUS))
6
3.8
4/5
T: Y M SEGUIN
R: C J GRYLLS (57.00)
4/5
2c oasis dream (GB) x haibah (GB) (rainbow quest (USA))
7
4.6
8/8
T: S G CRUTCHLEY
R: D J WALKER (55.50)
8/8
2f howbaddouwantit (USA) x mi steel (NZ) (mi preferido (USA))
8
4.9
ELPINS (12)
5/4
T: K GRAY
R: L J ALLPRESS (55.50)
5/4
2f pins (AUS) x play the night (NZ) (pompeii court (USA))
9
7.2
6/6
T: K GRAY
R: O P BOSSON (55.50)
6/6
2f bertolini (USA) x all in tune (NZ) (grosvenor (NZ))
10
7.5
10/11
T: MS K ZIMMERMAN
R: S T COLLETT (57.00)
10/11
2g sandtrap (USA) x menta verde (NZ) (straight strike (USA))
11
10
12/12
T: E G LOWRY
R: K N COLLINS (55.50)
12/12
2f bertolini (USA) x cymbidium (NZ) (centaine (AUS))
12
19
11/10
T: MS L LATTA
R: K A McCulloch (57.00)
11/10
2g postponed (USA) x diana ferrari (NZ) (gleam machine (USA))
Race 3 - More F M Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:22.56 (39.43)
Prizemoney: $6,000
1
1/1F
T: M W WALKER
R: J B McDONALD (55.00)
1/1F
3f pins (AUS) x tamarino (IRE) (caerleon (USA))
Winning siblings: Ample Gains, Crawfish, El Gitano,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
5.5
10/9
T: S G CRUTCHLEY
R: V SINGH (51.00)
10/9
3f howbaddouwantit (USA) x callania (NZ) (standaan (FR))
3
1
5/6
T: J C COLLETT
R: S T COLLETT (56.50)
5/6
4
7.5
7/7
T: MS S TYLER
R: B R LAMMAS (55.50)
7/7
4m a p ruler (USA) x loire valley (NZ) (slavic (USA))
5
7.8
6/5
T: J G BARY
R: C J GRYLLS (55.50)
6/5
6
8.3
2/2
T: MS K ZIMMERMAN
R: A WEBB (52.50)
2/2
3f ekraar (USA) x santamani (IRE) (danehill (USA))
7
8.4
NYAZI (4)
3/4
T: D R HAWORTH
R: SHANNON DOYLE (56.50)
3/4
3g al jadeed (USA) x baneka babe (NZ) (o'reilly (NZ))
8
9.2
4/3
T: F P CAMPBELL
R: K A McCulloch (55.00)
4/3
3f magic ring (IRE) x kiki dee (NZ) (centaine (AUS))
9
9.5
9/10
T: E G LOWRY
R: R J MYERS (51.00)
9/10
3f pins (AUS) x gilded saint (NZ) (st. hilarion (USA))
10
11.5
11/11
T: J C WALLACE
R: M F YUSOF (52.50)
11/11
4m lord ballina (AUS) x salaam (NZ) (centaine (AUS))
11
12.8
8/8
T: MS L LATTA
R: M TANAKA (53.00)
8/8
3f towkay (AUS) x make up (NZ) (take your partner (AUS))
Race 4 - Bay Ford Mdn (2000m)
Class: Maiden Track: Good Time: 2:04.75
Prizemoney: $6,000
1
3/2
T: T C WENN
R: O P BOSSON (55.50)
3/2
4m shinko king (IRE) x syrian sea (NZ) (vice regal (NZ))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
SEEKER (16)
1/1F
T: K GRAY
R: L J ALLPRESS (55.00)
1/1F
3f keeper (AUS) x edsa (NZ) (grosvenor (NZ))
3
2.2
5/7
T: E B LAXON
R: K N COLLINS (57.00)
5/7
4g danelove (NZ) x bustri (NZ) (housebuster (USA))
4
2.7
4/3
T: A J TATA
R: M J WALKER (57.00)
4/3
4g montjeu (IRE) x galadriel (NZ) (kaapstad (NZ))
5
2.8
GOLVET (11)
9/9
T: MS K ZIMMERMAN
R: J K RIDDELL (56.50)
9/9
3g golan (IRE) x covet (NZ) (vice regal (NZ))
6
3.3
6/5
T: D J ENRIGHT
R: B R LAMMAS (56.50)
6/5
3g al akbar (NZ) x salieri sweet (NZ) (prince salieri (AUS))
7
4.8
2/4
T: T J RYAN
R: C J GRYLLS (57.00)
2/4
4g centaine (AUS) x margarellen (NZ) (tom's shu (USA))
8
5
BELLERO (12)
7/6
T: M R BEANGE
R: D J WALKER (55.50)
7/6
4m postponed (USA) x show belle (NZ) (sir tristram (IRE))
9
6.8
10/10
T: D J ENRIGHT
R: K A McCulloch (56.50)
10/10
3g brilliance (USA) x marimba (NZ) (touching wood (USA))
10
7.3
8/8
T: R A RITCHIE
R: M TANAKA (55.00)
8/8
4g volksraad (GB) x mary seton (NZ) (deputy governor (USA))
11
8.3
BARADO (17)
12/12
T: P S NELSON
R: R J MYERS (53.00)
12/12
6g bahhare (USA) x long summer (NZ) (long row (GB))
12
15.8
11/11
T: P S NELSON
R: P A TAYLOR (57.00)
11/11
9g heroicity (AUS) x fair and square (NZ) (crown lease (GB))
Race 5 - Quin Buildings Hcp (80) (2000m)
Class: Restricted 80 Track: Good Time: 2:02.87
Prizemoney: $8,000
1
2/4
T: P P JENKINS
R: J B McDONALD (56.50)
2/4
4m zabeel (NZ) x western flame (USA) (zafonic (USA))
Winning siblings: Matabrahma, Mr Ponzi,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.3
3/3
T: F P CAMPBELL
R: D G BRADLEY (57.00)
3/3
4g postponed (USA) x jazz'n along (NZ) (st. hilarion (USA))
3
1.3
7/8
T: MS K ZIMMERMAN
R: J K RIDDELL (56.50)
7/8
6g lord ballina (AUS) x haply heights (NZ) (centaine (AUS))
4
3
9/9
T: G A ROGERSON
R: M TANAKA (56.00)
9/9
5
3.1
5/5
T: MS L LATTA
R: M J WALKER (55.00)
5/5
6
3.3
4/2
T: K GRAY
R: L J ALLPRESS (57.50)
4/2
7
4.6
8/7
T: MS P EBBETT
R: B R LAMMAS (56.50)
8/7
4g colombia (NZ) x irish wonder (NZ) (mcginty (NZ))
8
8.6
11/11
T: MS L LATTA
R: K A McCulloch (55.00)
11/11
5m montjeu (IRE) x vive la france (NZ) (paris opera (AUS))
9
8.7
1/1F
T: M P BAKER
R: O P BOSSON (58.00)
1/1F
4g danske (NZ) x deputise (NZ) (deputy governor (USA))
10
9.7
10/10
T: E G LOWRY
R: D J WALKER (56.00)
10/10
5m howbaddouwantit (USA) x zippo (NZ) (grosvenor (NZ))
11
11.2
12/12
T: E B LAXON
R: T D THORNTON (54.50)
12/12
6g deputy governor (USA) x duet (NZ) (bakharoff (USA))
12
11.3
6/6
T: G H SHARROCK
R: J PARKES (56.50)
6/6
5g cicerao (IRE) x miss meredith (NZ) (avaray (FR))
13
12.6
HO DOWN (13)
13/13
T: P S NELSON
R: C J GRYLLS (55.00)
13/13
7g victory dance (IRE) x grosveness (NZ) (grosvenor (NZ))
Race 6 - Razza Catering Sprint (70) (1200m)
Class: Restricted 70 Track: Dead Time: 1:11.85 (39.43)
Prizemoney: $7,000
1
SACHA (6)
7/7
T: MS L LATTA
R: K A McCulloch (56.50)
7/7
3f keeper (AUS) x viva romance (GB) (machiavellian (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
0.3
4/2
T: MS S GREGORY-HUNT
R: B R LAMMAS (56.00)
4/2
5m o'reilly (NZ) x isn't she lovely (NZ) (sir tristram (IRE))
3
0.5
5/6
T: J B RALPH
R: P A TAYLOR (56.50)
5/6
3f sandtrap (USA) x regal message (NZ) (vice regal (NZ))
4
1.3
1/1F
T: G M CULLEN
R: M J WALKER (57.00)
1/1F
3g pyrus (USA) x hurricane strike (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
4.3
8/8
T: J B SYMES
R: R J MYERS (54.00)
8/8
7g lord ballina (AUS) x star innings (NZ) (top innings (AUS))
6
5.1
2/3
T: B MCDONALD
R: J B McDONALD (56.50)
2/3
7
6.4
10/10
T: S G CRUTCHLEY
R: D J WALKER (55.50)
10/10
4m howbaddouwantit (USA) x mi steel (NZ) (mi preferido (USA))
8
7.2
9/9
T: C J HENDERSON
R: SHANNON DOYLE (55.50)
9/9
3g sandtrap (USA) x certaine (NZ) (centaine (AUS))
9
7.7
6/5
T: P H DUNCAN
R: M CAMERON (56.00)
6/5
4g volksraad (GB) x kappaglen (NZ) (kaapstad (NZ))
10
16.5
3/4
T: S B MARSH
R: J L WADDELL (57.00)
3/4
5m danske (NZ) x wychwood lass (NZ) (clay hero (AUS))
Race 7 - Edenz Coolstores Hcp (70) (1600m)
Class: Restricted 70 Track: Dead Time: 1:39.23
Prizemoney: $7,000
1
2/2
T: K GRAY
R: O P BOSSON (58.00)
2/2
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
SMOKEY (13)
7/7
T: MS K ZIMMERMAN
R: J K RIDDELL (56.50)
7/7
4g black tuxedo (JPN) x exclusive wish (NZ) (shifnal prince (NZ))
3
0.5
4/4
T: S B MARSH
R: J L WADDELL (58.00)
4/4
5g cullen (AUS) x simply sally (NZ) (sackford (USA))
4
2.8
11/10
T: MS L LATTA
R: K A McCulloch (55.50)
11/10
4g his royal highness (NZ) x burnish (NZ) (touching wood (USA))
5
3.8
3/5
T: M P BAKER
R: C J GRYLLS (56.00)
3/5
6
4.6
1/1F
T: G M CULLEN
R: M J WALKER (57.50)
1/1F
5g minardi (USA) x my happy faye (NZ) (happy melody (USA))
7
7.6
10/11
T: MS K BURNE
R: K A SMITH (56.50)
10/11
4m towkay (AUS) x war cry (NZ) (war hawk (GB))
8
12.9
5/3
T: D R HAWORTH
R: H S TINSLEY (56.00)
5/3
9
14.9
OUR DAN (14)
8/8
T: T W SYMES
R: K N COLLINS (56.00)
8/8
4g danske (NZ) x our thumbelina (NZ) (danelove (NZ))
10
17.9
6/6
T: MS L LATTA
R: D G BRADLEY (56.50)
6/6
4g volksraad (GB) x chameleon (NZ) (grosvenor (NZ))
11
21.7
GUISE (11)
9/9
T: M R JOHNSON
R: M TANAKA (54.00)
9/9
12
35.2
12/12
T: MS S GREGORY-HUNT
R: L J ALLPRESS (56.50)
12/12
10g irish aidan (NZ) x bella delight (NZ) (balmerino (NZ))
Race 8 - Havelock North New World Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow Time: 1:12.34
Prizemoney: $6,000
1
1/1F
T: B S GILLOVIC
R: D M WALSH (55.00)
1/1F
3f san luis (AUS) x wealth star (NZ) (senor pete (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.8
2/2
T: J G SARGENT
R: M J WALKER (55.00)
2/2
3f cullen (AUS) x heartache (NZ) (casual lies (USA))
3
0.5
9/9
T: MS T CROON
R: M CAMERON (55.50)
9/9
3f istidaad (USA) x forget me knot (NZ) (straight strike (USA))
4
3.6
3/3
T: J G BARY
R: J K RIDDELL (56.50)
3/3
3g filante (NZ) x ballylee (AUS) (yeats (USA))
5
4.9
14/12
T: F P CAMPBELL
R: P A TAYLOR (55.00)
14/12
3f king of kings (IRE) x jazz'n along (NZ) (st. hilarion (USA))
6
6.7
ELEN (10)
11/14
T: J C WALLACE
R: SHANNON DOYLE (55.50)
11/14
4m riviera (FR) x shy elf (NZ) (shy rambler (USA))
7
8.7
CINDZ (9)
4/5
T: M P BRESLIN
R: K A McCulloch (55.50)
4/5
4m van nistelrooy (USA) x calon segur (NZ) (sir tristram (IRE))
8
9
13/13
T: MS M COOPER
R: L J ALLPRESS (56.50)
13/13
3g pupil (AUS) x panadol (NZ) (just a dancer (NZ))
9
9.3
8/8
T: A OLIVEIRA
R: T D THORNTON (55.00)
8/8
3f street cry (IRE) x vextra (NZ) (volksraad (GB))
10
11.3
10/10
T: S G CRUTCHLEY
R: V SINGH (53.00)
10/10
6g sequalo (AUS) x calla mel (NZ) (kingdom bay (NZ))
11
19.1
VITA (8)
5/4
T: G K THOMAS
R: O P BOSSON (55.50)
5/4
4m shinko king (IRE) x rielle (NZ) (blues traveller (IRE))
12
19.4
12/11
T: MS K BURNE
R: K A SMITH (57.00)
12/11
4g his royal highness (NZ) x tuckahoe (NZ) (blue razor (USA))
13
23.9
7/7
T: MS L LATTA
R: D G BRADLEY (55.00)
7/7
3f captain rio (GB) x niminy-piminy (IRE) (polish patriot (USA))
14
34.9
6/6
T: MS L LATTA
R: H S TINSLEY (57.00)
6/6
4g commands (AUS) x jestress (AUS) (crown jester (AUS))
* Nick figures are for Australasia.