Breednet Results

TRENTHAM - Thursday, July 26

Race 1 - Higgins Concrete R-Opn Hrdl (2500m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:25.70
Prizemoney: $20,000
1
6/4F
T: K T Myers
R: W Gordon (66.5)
6/4F
5g Zed x Dont Kick My Float (Paris Opera (AUS))
Winning siblings: Zed Em,
2
4.8
7/2
T: K T Myers
R: A N Kuru (63)
7/2
3
12.6
6/1F
T: Anne Davies
R: D B Jensen (63.5)
6/1F
12g Stark South (USA) x Sheza Chance (Karol (IRE))
4
12.8
8/1
T: S Thompson-Brown and M Brown
R: C M Studd (65)
8/1
8g Zed x Valtaine (Centaine (AUS))
5
34.3
16/1
T: D F Cunningham
R: Stuart Higgins (65)
16/1
7g Zed x Sounds Good To Me (Jahafil (GB))
6
39.8
20/1
T: K M Duncan
R: B R Lammas (65)
20/1
7g Darci Brahma x Prize Lady (Prized (USA))
7
55.3
9/2
T: G R Vile
R: G J Walsh (66.5)
9/2
9g Handsome Ransom (AUS) x St Divot (Sandtrap (USA))
Race 2 - Manawatu Itm R-Opn Stpl (4000m)
Class: Restricted Stpl Track: Heavy(11) Time: 5:11.44
Prizemoney: $20,000
1
Shamal (3)
6/1F
T: K M Duncan
R: B R Lammas (65)
6/1F
7g Zabeel x Mistrale (Volksraad (GB))
2
3.0
7/4
T: P S Nelson
R: A N Kuru (65)
7/4
8g Zed x Dame Ngaio (Deputy Governor (USA))
3
3.8
11/2
T: P S Nelson
R: E H Nicholas (65)
11/2
4
20.8
9/4
T: H E Wilson
R: W Gordon (65)
9/4
10g Colombia x Saveur (GB) (Ardross (IRE))
5
59.8
Yipson (1)
13/2
T: K T Myers
R: I A Lupton (69)
13/2
8g Gold Centre (AUS) x Yipsta (Lord Ballina (AUS))
100
0.0
Mailly (4)
12/1
T: K T Myers
R: M R Cropp (65.5)
12/1
8g St Reims x Ms Magenta (Groom Dancer (USA))
Race 3 - The Hanley Formula Mdn Stpl (3200m)
Class: Maiden Steeple Track: Heavy(11) Time: 4:08.70
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: R M Connors
R: I A Lupton (68)
2/1F
6g Gallant Guru (AUS) x De Montfort (Random Chance )
Winning siblings: Queen For Ninedays,
2
2.0
Zedace (5)
8/1
T: S L Brown
R: G J Walsh (68)
8/1
7g Zed x Stellace (Towkay (AUS))
3
5.8
14/1
T: S Nickalls
R: A N Kuru (68)
14/1
5g Nom Du Jeu x Good Reason (Lord Ballina (AUS))
4
7.3
8/1
T: G R Vile
R: C M Studd (68)
8/1
8g Remind (USA) x Ashley Star (Balmerino )
5
11.6
7/4
T: K T Myers
R: W Gordon (66)
7/4
5m Showcasing (GB) x Sometimes (Montjeu (IRE))
6
13.9
11/1
T: M K Oulaghan
R: M R Cropp (68)
11/1
5g Don Eduardo x Monterey Lass (AUS) (Snippets (AUS))
7
41.2
25/1
T: K M Duncan
R: Stuart Higgins (68)
25/1
8g Royal Gem (USA) x Ms Mayland (Shinko King (IRE))
8
51.2
40/1
T: Ms G Temperton
R: D B Jensen (65)
40/1
6g Zed x Loyal Maid (Kingsttenham (USA))
100
0.0
16/1
T: K T Myers
R: B R Lammas (65)
16/1
7g Edenwold (CAN) x Sonique (Dance Floor (USA))
Race 4 - Lawnmaster Amateur (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 2:41.01
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: H E Wilson
R: J Lupton (70.5)
15/2
6g St Reims x Pay 'n' Display (Centaine (AUS))
2
0.1
11/1
T: W R Sherwin
R: B D Rogerson (69)
11/1
7g Gold Centre (AUS) x Memphis Blues (Blues Traveller (IRE))
3
8.1
25/1
T: M K Oulaghan
R: S L Fannin (66.5)
25/1
11g Yamanin Vital x Volucidate (Volksraad (GB))
4
12.1
11/1
T: K T Myers
R: S K Macnab (67)
11/1
6g Keeper (AUS) x Impulsive (AUS) (Pillaster (USA))
5
19.6
9/1
T: J P Phillips
R: L Calitz (71)
9/1
9g Zed x Cheeko Beeko (Straussbrook (AUS))
6
20.0
7/2F
T: R M Connors
R: E L Quinn (70)
7/2F
6g Thewayyouare (USA) x Caernarfon (Volksraad (GB))
7
23.8
30/1
T: P S Nelson
R: E H Nicholas (68)
30/1
7g Guillotine x Kettle Hill (Gold Brose (AUS))
8
36.3
7/2F
T: Team Rogerson
R: M K Northcott (70)
7/2F
4g Cape Blanco (IRE) x Pierian (Montjeu (IRE))
9
37.8
25/1
T: K T Myers
R: C E McLean (66.5)
25/1
9g Storm Creek (USA) x Opal Desire (The Commander )
10
39.1
J'walke (12)
40/1
T: K M Duncan
R: G K Duncan (66.5)
40/1
6g Darci Brahma x Colourship (GB) (Rainbow Quest (USA))
11
46.9
12/1
T: J R Wheeler
R: L M Wheeler (69.5)
12/1
5g Sufficient x Miss Zoey (Senor Pete (USA))
12
48.9
Medini (8)
15/2
T: Team Rogerson
R: H J Parkes (68)
15/2
5m Duelled (AUS) x Maya (Giant's Causeway (USA))
Race 5 - Bramco Granite & Marble (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:39.91
Prizemoney: $10,000
1
14/1
T: F Stammers
R: D L Turner (55.5)
14/1
6m Nom Du Jeu x Bubble Act (AUS) (Snowland (AUS))
2
3.0
Do Ya (4)
7/1
T: Ms K Lawrence
R: M Singh (54)
7/1
6m Howbaddouwantit (USA) x Miss Aquarius (Deputy Governor (USA))
3
3.8
2/1F
T: I G Wyeth
R: C Waddell (54.5)
2/1F
3f Zed x Isabel Castile (Lord Ballina (AUS))
4
4.1
7/2
T: S Nickalls
R: S J Macnab (57)
7/2
6g Zed x Posta Secret (Postponed (USA))
5
8.6
6/4
T: R J Bergerson
R: C L O'Beirne (55.5)
6/4
4m Per Incanto (USA) x Heloise (Towkay (AUS))
6
16.6
20/1
T: A I Bambry
R: T K Allan (55)
20/1
Race 6 - Courtesy Ford Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 2:40.84
Prizemoney: $10,000
1
30/1
T: Ms E Rennie
R: D A Hirini (54.5)
30/1
8m Colombia x Alfred's Jewel (Le Belvedere (USA))
Winning siblings: Kay's Command, Prospero, Superturf, Turfstar,
2
2.8
15/2
T: K T Myers
R: Z W Moki (55.5)
15/2
4g No Excuse Needed (GB) x Auorica (Vice Regal )
3
2.9
50/1
T: Ms E Rennie
R: C Waddell (52.5)
50/1
5m Handsome Ransom (AUS) x Hot Sista (Al Akbar (AUS))
4
7.7
8/1
T: Team Rogerson
R: D G Bradley (58.5)
8/1
3g Pentire (GB) x Charmeuse (O'Reilly )
5
25.7
Mrs Me (10)
10/1
T: K M Duncan
R: C L O'Beirne (53.5)
10/1
5m Mr. Nancho (ARG) x Zalfie (Don Eduardo )
6
36.7
11/1
T: R M Connors
R: T K Allan (58.5)
11/1
6g Raise The Flag (GB) x Living Doll (Personal Escort (USA))
7
52.5
15/1
T: Ms K Lawrence
R: M Singh (54.5)
15/1
5m Roc De Cambes x Psychedelic (Gold Brose (AUS))
8
61.0
5/4F
T: A J Meadows
R: R J Myers (56.5)
5/4F
4m Shocking (AUS) x Katie's Dream (Senor Pete (USA))
9
93.5
Elamo (3)
13/2
T: S Nickalls
R: S J Macnab (56.5)
13/2
5g Alamosa x Chato Margaux (Montjeu (IRE))
10
99.9
Cashel (2)
10/1
T: J R Wheeler
R: D L Turner (58.5)
10/1
4g Bachelor Duke (USA) x Castlebar (Volksraad (GB))
Race 7 - Kamada Park Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(11) Time: 1:22.42
Prizemoney: $10,000
1
Cetus (1)
13/2
T: P L McKenzie
R: T K Allan (58.5)
13/2
3g Nom Du Jeu x City Of Dreams (His Royal Highness )
2
4.8
1/20F
T: F Stammers
R: D L Turner (56.5)
1/20F
5m Makfi (GB) x Victim Of Love (Pentire (GB))
3
5.6
7/4
T: J R Wheeler
R: Timothy Johnson (55)
7/4
4
6.4
30/1
T: Ms K Estreich
R: D A Hirini (56.5)
30/1
6g Zed x Kilojoule (Truly Vain (AUS))
5
9.4
12/1
T: Ms I Kelly
R: Z W Moki (55.5)
12/1
3g Zed x Anna Karenina (Pins (AUS))
6
12.9
Rouge (7)
11/2
T: Ms L Pickford
R: M Singh (54.5)
11/2
7
14.2
4/1
T: Ms L Pickford
R: C L O'Beirne (53.5)
4/1
5m Road To Rock (AUS) x Mya (AUS) (Desert King (IRE))
8
22.0
15/2
T: J V Wallace
R: R J Myers (56.5)
15/2
4m Pour Moi (IRE) x Astralita (AUS) (Kenny's Best Pal (AUS))
9
33.5
50/1
T: A B Bidlake
R: S O'Malley (55)
50/1
4m Perfectly Ready (AUS) x Who Says (Shinko King (IRE))
Race 8 - The Oaks Stud (Bm65) (1000m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:07.36
Prizemoney: $10,000
1
25/1
T: Anne Davies
R: Timothy Johnson (55)
25/1
Winning siblings: Beltaana,
2
0.3
2/1F
T: Ms I Kelly
R: S J Macnab (52)
2/1F
4m Tobique (AUS) x Bavarian (Al Akbar (AUS))
3
2.6
5/2
T: R J Bergerson
R: C L O'Beirne (54.5)
5/2
4m Per Incanto (USA) x Marekash (Kashani (USA))
4
7.1
5/1
T: G D Innes
R: D L Turner (57.5)
5/1
4g Per Incanto (USA) x Seathepost (Postponed (USA))
5
7.3
9/2
T: M P Breslin
R: C Waddell (55)
9/2
6
10.6
Sussed (8)
40/1
T: W R Armstrong
R: Z W Moki (53)
40/1
8m Istidaad (USA) x Suds (Woodborough (USA))
7
11.4
16/1
T: Ms M Loveday
R: D A Hirini (54)
16/1
8g Electronic Zone (USA) x Cee Cee's Gold (High Stepper (AUS))
8
11.7
14/1
T: S R Mercer
R: R J Myers (54)
14/1
8m St Reims x Delectica (AUS) (Dehere (USA))
9
16.2
Mr Ink (6)
50/1
T: Aaron Bidlake
R: S O'Malley (54.5)
50/1
8g Istidaad (USA) x Sharpin (Pins (AUS))