Breednet Results

GORE - Saturday, January 20

Race 1 - Croydon Contracting Mdn (1335m)
Class: Maiden Track: Dead(4) Time: 1:22.09
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: M and M Pitman
R: K L Gundowry (57)
9/2
3g Reliable Man (GB) x Lumir (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
Winning siblings: Blue Wolf, Hyshem, Kiwi Colleen, Von Snitzel,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Edward (1)
7/1
T: Claire Anderton
R: J D Laking (58.5)
7/1
3
4.5
11/2
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (57)
11/2
3c Al Maher (AUS) x Zagazig (Faltaat (USA))
4
5.0
5/1F
T: L R Beckett
R: C K Kwo (53.5)
5/1F
4m Coats Choice (AUS) x La Generose (Generous (IRE))
5
6.3
40/1
T: G Gibson
R: K Mudhoo (57.5)
40/1
5h Gallant Guru (AUS) x Popeta (Imperial Seal (GB))
6
6.6
14/1
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (58.5)
14/1
4g King Of Roses (AUS) x Cooliky (O'Reilly )
7
8.1
15/2
T: Terry Kennedy
R: S Muniandy (58.5)
15/2
4g Redwood (GB) x Betchacan (AUS) (King Cugat (USA))
8
10.6
13/2
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (54)
13/2
3g Gallant Guru (AUS) x Quoin (Quorum )
9
13.4
Tap Dis (14)
100/1
T: K and I Taplin
R: D N Skerrett (56.5)
100/1
4m Mastercraftsman (IRE) x Tapinsky (Stravinsky (USA))
10
13.7
30/1
T: E E Winsloe
R: L Kalychurun (56.5)
30/1
5m Coats Choice (AUS) x Seducing (Straight Strike (USA))
11
14.0
Verify (10)
9/1
T: Ms G Robinson
R: G A Jogoo (55.5)
9/1
12
14.1
80/1
T: L G Dobbs
R: J W Nason (54.5)
80/1
5m Postponed (USA) x Erlicheer (Volksraad (GB))
13
14.9
25/1
T: E E Winsloe
R: C R Barnes (58.5)
25/1
4g Nom Du Jeu x Gladiator's Choice (The Gladiator )
Race 2 - Archer Corp's McAngus (Bm75) (1335m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(4) Time: 1:20.41
Prizemoney: $25,000
1
11/1
T: Peter Rudkin
R: J W Nason (54.5)
11/1
4m Beneteau (AUS) x La Lune (AUS) (Dehere (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.3
3/1F
T: Dennis Bros and R Dennis
R: G A Jogoo (57.5)
3/1F
4m Roc De Cambes x Streets Ahead (Spartacus (IRE))
3
1.6
8/1
T: T and L Prendergast
R: Ms K Williams (56.5)
8/1
4m Castledale (IRE) x Gulfstream (Yachtie (AUS))
4
1.7
Elfee (2)
9/1
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (59.5)
9/1
6m Iffraaj (GB) x Elf Queene (IRE) (Fairy King (USA))
5
2.7
14/1
T: Patrick Collins
R: T Jonker (56)
14/1
6m Alamosa x Double Elle (Generous (IRE))
6
3.5
Waylay (6)
12/1
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (58)
12/1
5m Gallant Guru (AUS) x Lurk (Seasoned Star (AUS))
7
3.8
9/1
T: L M Robinson
R: J D Laking (56.5)
9/1
5m Per Incanto (USA) x Likenothinelsie (Howbaddouwantit (USA))
8
4.0
30/1
T: J M Curran
R: J L Morris (56.5)
30/1
7m Danzighill (AUS) x Megun (Palatable (USA))
9
5.3
11/2
T: B Laking
R: S Toolooa (55)
11/2
6m Fully Fledged x Kat Ballou (Brief Truce (USA))
10
8.8
Willow (1)
9/2
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (57.5)
9/2
5m Gallant Guru (AUS) x Woodini (AUS) (Woodman (USA))
Race 3 - Aon Insurance (Bm65) (1335m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 1:21.28
Prizemoney: $22,500
1
7/2
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (59)
7/2
6g King Of Roses (AUS) x Wisborough Green (Entrepreneur (GB))
Winning siblings: He Ain't Heavy,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: Bruce Tapper
R: R D Beeharry (53)
20/1
3
2.6
16/1
T: Jo-Ann Gordon
R: D R Bothamley (58)
16/1
6m Perfectly Ready (AUS) x Skewing (USA) (Skimming (USA))
4
3.4
12/1
T: Dennis Bros and R Dennis
R: L Kalychurun (57)
12/1
5g Darci Brahma x The Grin (Grosvenor )
5
4.7
50/1
T: K and I Taplin
R: D N Skerrett (56.5)
50/1
6g Bunker x Ocean Princess (Prince Of Praise )
6
5.0
25/1
T: Jo-Ann Gordon
R: R Firdhaus (54.5)
25/1
6m Alamosa x Raise The Roof (Maroof (USA))
7
5.8
20/1
T: B Laking
R: J D Laking (58.5)
20/1
4g Fully Fledged x Danport (Danehill Dancer (IRE))
8
6.3
9/1
T: Peter Rudkin
R: J W Nason (55.5)
9/1
3g Wanted (AUS) x Tunes Of Glory (Maroof (USA))
9
6.6
14/1
T: Patrick Collins
R: J L Morris (58)
14/1
6m Sufficient x Beaver (Kashani (USA))
10
7.1
30/1
T: J D McKay
R: C R Barnes (56.5)
30/1
7g Towkay (AUS) x Red Veil (Van Nistelrooy (USA))
11
7.2
15/2
T: E E Winsloe
R: S L Wynne (57.5)
15/2
12
7.4
11/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (56)
11/1
13
7.7
5/1F
T: M and M Pitman
R: K L Gundowry (59)
5/1F
8g Red Ransom (USA) x Formal Combat (AUS) (Fuji Kiseki (JPN))
14
9.0
12/1
T: J R Phillips
R: C K Kwo (57)
12/1
6g Tavistock x Gunarani (GB) (Green Desert (USA))
Race 4 - O'Connor Richmond Hcp (1200m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:10.93
Prizemoney: $35,000
1
11/2
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (51)
11/2
5g Pins (AUS) x Raining (Centaine (AUS))
Winning siblings: Dillinger, Miss Alice, Rainman,
This nick: 120 runners; 89 winners; 9 SW. Details
2
0.2
Coulee (2)
8/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (53.5)
8/1
6m Gallant Guru (AUS) x Cherry Creek (AUS) (Monashee Mountain (USA))
3
2.2
20/1
T: W E Humphries
R: T Jonker (51)
20/1
7g Gallant Guru (AUS) x Frantelle (The Jogger (USA))
4
2.3
Batman (1)
13/2
T: N F Ridley
R: H K Bennet (57)
13/2
8g Falkirk x Zuri (Kaapstad )
5
2.6
Shaara (5)
5/1F
T: Jo-Ann Gordon
R: G A Jogoo (53.5)
5/1F
7g Castledale (IRE) x Perky Lass (Kyoei Dapper (AUS))
6
5.1
10/1
T: Kelvin Tyler
R: B M Murray (52)
10/1
7g No Excuse Needed (GB) x Skite (Pins (AUS))
7
7.1
9/4
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (54)
9/4
5g Redoute's Choice (AUS) x Palm Shade (GB) (Oasis Dream (GB))
8
7.4
66/1
T: R and A McKay
R: K Mudhoo (54)
66/1
5g Darci Brahma x Canyon Yodeler (USA) (Swiss Yodeler (USA))
9
8.2
20/1
T: J and K Parsons
R: Rohan Mudhoo (50)
20/1
6m Edenwold (CAN) x Miss Benro (Cullen (AUS))
10
19.5
30/1
T: Kelvin Tyler
R: L Kalychurun (55.5)
30/1
6g Towkay (AUS) x Shivnivas (Centaine (AUS))
11
21.5
14/1
T: Ms S McKay
R: J W Nason (54)
14/1
6g Pins (AUS) x Look At Moiye (O'Reilly )
Race 5 - Farmlands Gore (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(4) Time: 1:12.23
Prizemoney: $25,000
1
4/1F
T: E E Winsloe
R: S L Wynne (60)
4/1F
Winning siblings: Irish Excuse, Irish Express, Irish Guru,
This nick: 66 runners; 47 winners; 5 SW. Details
2
0.1
11/2
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (53)
11/2
4g Pins (AUS) x Smitten Kitten (Volksraad (GB))
3
1.6
13/4
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (56.5)
13/4
5m Tickets (AUS) x Cupcakes (AUS) (Anabaa (USA))
4
3.1
20/1
T: M and M Pitman
R: T Jonker (51)
20/1
8g Any Suggestion (AUS) x Killa Loox (City On A Hill (USA))
5
3.6
6/1
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (57)
6/1
5m Keeper (AUS) x Celtic Rose (Pins (AUS))
6
5.1
Why Me (6)
13/2
T: M and M Pitman
R: K L Gundowry (56.5)
13/2
7
5.6
5/1
T: R and A McKay
R: K Mudhoo (56)
5/1
5g Keeper (AUS) x Xbert (Bertolini (USA))
8
13.6
11/1
T: N F Ridley
R: C K Kwo (56.5)
11/1
7g Econsul x Our Mountain Girl (Jetball (AUS))
Race 6 - Gore Town & Country Club-Bm75 (2000m)
Class: Benchmark 75 Track: Dead(4) Time: 2:04.91
Prizemoney: $25,000
1
Shakti (3)
8/1
T: Jo-Ann Gordon
R: K Mudhoo (58)
8/1
8g Duelled (AUS) x Show'em Babe (AUS) (Show A Heart (AUS))
Winning siblings: Same As,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/1
T: Ms A Dickson
R: C K Kwo (54)
6/1
7g Remind (USA) x Fancyaligndown (Align (AUS))
3
2.1
25/1
T: J M Curran
R: J L Morris (56.5)
25/1
6g Gallant Guru (AUS) x Just Rhythm (Justice Prevails (AUS))
4
2.3
15/4
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (60.5)
15/4
7g Kingmaker x Wisborough Green (Entrepreneur (GB))
5
3.3
Vantaa (5)
5/1F
T: T and L Prendergast
R: Ms K Williams (57)
5/1F
6g Towkay (AUS) x Heureka (Yamanin Vital )
6
4.3
25/1
T: T Charles and P Corbett
R: T Jonker (51)
25/1
7m Sir Percy (GB) x Switch Hitter (Pentire (GB))
7
4.8
11/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (53)
11/1
6m Zabeel x Villa Wanda (GB) (Grand Lodge (USA))
8
5.3
5/1F
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (53)
5/1F
7g Gallant Guru (AUS) x Vital Satin (Yamanin Vital )
9
5.4
10/1
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (56.5)
10/1
6g Gallant Guru (AUS) x Auntie (Sepulveda (USA))
10
6.9
15/2
T: E E Winsloe
R: S L Wynne (60)
15/2
6g King's Chapel (AUS) x Karen Coup (Volksraad (GB))
Race 7 - Gore Guineas (1335m) LR
Class: Open Track: Dead(4) Time: 1:20.56
Prizemoney: $50,000
1
7/2
T: S Kennedy and A Furlong
R: Ms K Williams (54.5)
7/2
3f Exceed And Excel (AUS) x Abeautifulred (Handsome Ransom (AUS))
Winning siblings: Red Rufus,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
2.0
6/1
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (54.5)
6/1
3f Squamosa (AUS) x Empress Ida (AUS) (Blevic (AUS))
3
4.3
6/1
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (54.5)
6/1
112019 NZB South Island Sale
$20,000
Vendor: Berkley Stud
Buyer: Mr Tao Gu
112019 NZB Karaka Book 2
Vendor: Berkley Stud
Buyer: Withdrawn
4
5.1
3/1F
T: Dennis Bros and R Dennis
R: S Muniandy (54.5)
3/1F
3f Darci Brahma x The Dazzler (Centaine (AUS))
5
6.4
50/1
T: L R Beckett
R: K Mudhoo (54.5)
50/1
6
6.7
15/2
T: S F Ritchie
R: B R Hutton (54.5)
15/2
3f So You Think x Capital Raising (AUS) (General Nediym (AUS))
7
6.9
66/1
T: Andrew Carston
R: C R Barnes (54.5)
66/1
3f Swiss Ace (AUS) x Upgrading (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
8
8.4
20/1
T: N F Ridley
R: J L Morris (54.5)
20/1
3f Bernardini (USA) x Contessa Rossa (AUS) (Testa Rossa (AUS))
9
9.9
60/1
T: M and M Pitman
R: K L Gundowry (55)
60/1
3f Darci Brahma x Hamilton Coup (Pentire (GB))
10
10.4
30/1
T: E E Winsloe
R: J D Laking (56.5)
30/1
3g Ekraar (USA) x Irish Babe (O'Reilly )
11
13.4
60/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (56.5)
60/1
3g Raise The Flag (GB) x Arurite (Rua Rukuna )
12
13.7
16/1
T: Ms S McKay
R: L Callaway (54.5)
16/1
13
15.5
66/1
T: K and I Taplin
R: D N Skerrett (54.5)
66/1
3f Bunker x Ocean Princess (Prince Of Praise )
14
28.3
12/1
T: R J Patterson
R: J W Nason (56.5)
12/1
3g Burgundy x Precious (Stravinsky (USA))
Race 8 - Mlt/ Db Breweries Gore Cup (2000m)
Class: Open Track: Dead(4) Time: 2:05.08
Prizemoney: $35,000
1
15/4
T: T and L Prendergast
R: S L Wynne (55)
15/4
5g Iffraaj (GB) x Wee Tipple (Centaine (AUS))
This nick: 14 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
1.3
9/2
T: S D Blair-Edie
R: L Callaway (60)
9/2
7m St Reims x Fly The Coop (Flying Pegasus (IRE))
3
1.5
9/2
T: Bevan Wilson
R: Ms K Williams (56)
9/2
6g Raise The Flag (GB) x Groom Thee (Groom Dancer (USA))
4
3.3
10/1
T: T Charles and P Corbett
R: T Jonker (54)
10/1
4m Darci Brahma x Gabana (Jungle Pocket (JPN))
5
4.3
8/1F
T: Jo-Ann Gordon
R: K Mudhoo (59.5)
8/1F
9g Remind (USA) x Viva Lyphard (USA) (Lyphard (USA))
6
4.6
20/1
T: B and S Anderton
R: C A Campbell (56)
20/1
9g Gallant Guru (AUS) x Stage Flash (AUS) (Lake Coniston (IRE))
7
5.1
Shantav (10)
15/1
T: Barbara Verlinden
R: C R Barnes (54)
15/1
6g Tavistock x Beauty Queen (Keeper (AUS))
8
5.2
8/1F
T: Sophie Price
R: B R Hutton (58)
8/1F
9g Perfectly Ready (AUS) x Lift Off (GB) (Slip Anchor (GB))
9
7.7
25/1
T: N and B Blatch
R: J L Morris (55)
25/1
10
8.2
13/2
T: Ms S McKay
R: J W Nason (54)
13/2
Race 9 - Kevin Coyle Memorial (Bm65) (2000m)
Class: Benchmark 65 Track: Dead(4) Time: 2:03.73
Prizemoney: $22,500
1
25/1
T: Jo-Ann Gordon
R: K Mudhoo (55.5)
25/1
6m Road To Rock (AUS) x Diamond Dove (Postponed (USA))
Winning siblings: Hes Callingcalling, Montaigne,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/1F
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (57)
5/1F
6g Tavistock x Splash Of Colour (Fusaichi Pegasus (USA))
3
1.1
30/1
T: S D Blair-Edie
R: R D Beeharry (54.5)
30/1
4
4.9
14/1
T: Ms S McKay
R: S Toolooa (53)
14/1
6m Chianti (IRE) x Daulomani (Dance Floor (USA))
5
5.0
16/1
T: D R McKenzie
R: C A Campbell (54)
16/1
4m Zacinto (GB) x Dream Gift (Generous (IRE))
6
5.2
40/1
T: Jo-Ann Gordon
R: R Firdhaus (54.5)
40/1
7
5.5
15/1
T: L G Dobbs
R: C K Kwo (55)
15/1
5g Sir Percy (GB) x Little Gem (GB) (Night Shift (USA))
8
6.5
9/4
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (59)
9/4
4g Cape Blanco (IRE) x Beauty Queen (Keeper (AUS))
9
7.0
8/1
T: L and R Didham
R: J D Laking (57.5)
8/1
5m Bachelor Duke (USA) x Palmy (AUS) (Danehill (USA))
10
8.5
16/1
T: Sophie Price
R: J L Morris (56.5)
16/1
5m Coats Choice (AUS) x No Response (Prince Of Praise )
11
8.8
20/1
T: Sophie Price
R: B R Hutton (55.5)
20/1
6m Raise The Flag (GB) x Vital Note (Yamanin Vital )
12
9.1
8/1
T: N F Ridley
R: K L Gundowry (56.5)
8/1
13
11.4
20/1
T: T Charles and P Corbett
R: T Jonker (55.5)
20/1
5g Sebring (AUS) x Love Connection (JPN) (Sunday Silence (USA))
14
14.2
30/1
T: Jo-Anne Dalton
R: C R Barnes (57.5)
30/1
8g Gold Centre (AUS) x Grovada (Grosvenor )