Breednet Results

TE AROHA - Sunday, September 9

Race 1 - Coca-Cola (0-1) Stpl (3500m)
Class: Rest 1 Win Stpl Track: Heavy(11) Time: 4:22.78
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: Ms J L Rathbone
R: B R Lammas (64.5)
3/1F
6m Eighth Wonder x Magic Flight (Magic Of Sydney (AUS))
Winning siblings: Boydy's Flight,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (67)
8/1
8g High Chaparral (IRE) x Marzeri (Marju (IRE))
3
7.0
8/1
T: Ms J McGrath
R: M R Cropp (67)
8/1
12g Riviera (FR) x Chasing (Markella (FR))
4
30.0
30/1
T: Ms N Kelly
R: M J Roustoby (64)
30/1
12g Istidaad (USA) x Leona (Sir Wonder )
5
33.0
25/1
T: K M Duncan
R: L Douglas (64)
25/1
6
35.5
16/1
T: K T Myers
R: Lee Horner (67)
16/1
5g Don Eduardo x Baltis (Al Akbar (AUS))
300
0.0
15/4
T: Eamonn Green
R: E J Farr (67)
15/4
7g Faltaat (USA) x Catch The Day (Keeper (AUS))
300
0.0
13/2
T: Team Rogerson
R: M D Mitchell (67)
13/2
6g Sufficient x Beaver (Kashani (USA))
500
0.0
3/1F
T: S and E Clotworthy
R: B R Small (68.5)
3/1F
7g Istidaad (USA) x Mi Starose (Danasinga (AUS))
Race 2 - Diet Coke (0-1) Stpl (3500m)
Class: Rest 1 Win Stpl Track: Heavy(11) Time: 4:21.35
Prizemoney: $20,000
1
5/1F
T: J and K Parsons
R: S Phelan (67)
5/1F
9g Zabeel x La Madelina (USA) (Giant's Causeway (USA))
Winning siblings: Lake Chalice, Master Cubitt,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
4.5
15/8
T: P S Nelson
R: A N Kuru (68.5)
15/8
8g Bachelor Duke (USA) x Saadiyat (Spartacus (IRE))
3
10.0
Zedace (5)
10/1
T: S L Brown
R: G J Walsh (67)
10/1
8g Zed x Stellace (Towkay (AUS))
4
23.0
25/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (68.5)
25/1
8g High Chaparral (IRE) x Starrinka (Volksraad (GB))
5
32.7
15/1
T: S and E Clotworthy
R: T L Moki (64)
15/1
6g Sufficient x Arabian Rose (Hunza Court )
6
34.7
Zamora (3)
13/2
T: Ms S Logan
R: Lee Horner (68.5)
13/2
100
0.0
9/4
T: P and J Brosnan
R: B R Lammas (66.5)
9/4
8g Istidaad (USA) x Hepburn (Prized (USA))
100
0.0
80/1
T: G F Brick
R: M J Roustoby (64)
80/1
6g Nom Du Jeu x Jealous Dancer (Silver Blaze (USA))
100
0.0
66/1
T: K M Duncan
R: L Douglas (64)
66/1
9g Royal Gem (USA) x Ms Mayland (Shinko King (IRE))
Race 3 - Hyland Race Colours Mdn Hrdl (3100m)
Class: Maiden Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:45.53 (42.83)
Prizemoney: $20,000
1
14/1
T: S and E Clotworthy
R: R Cully (68)
14/1
6g Raise The Flag (GB) x River Bear (Chief Bearhart (CAN))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/2
T: M H Brosnan
R: Lee Horner (68)
13/2
6g Mastercraftsman (IRE) x Rhyme (Spinning World (USA))
3
5.8
12/1
T: S and E Clotworthy
R: A N Kuru (68)
12/1
7g Captain Rio (GB) x Emma Peel (Crested Wave (USA))
4
6.0
20/1
T: G F Brick
R: M Vance (65)
20/1
8g Zed x Back To Business (Haayil (AUS))
5
6.3
Zartan (2)
13/4
T: Ms K A Little
R: M J Roustoby (65)
13/4
9g Zed x Royal Pixie (Westminster )
6
9.6
8/1
T: Team Rogerson
R: M D Mitchell (68)
8/1
5g Red Giant (USA) x O'Erin (O'Reilly )
7
11.3
13/2
T: J Williams
R: G J Walsh (68)
13/2
7g Gallant Guru (AUS) x Arurite (Rua Rukuna )
8
17.0
30/1
T: R R Manning
R: E H Nicholas (63)
30/1
7m Keeper (AUS) x Exotic Stranger (USA) (Williamstown (USA))
9
17.9
5/1F
T: G Thomas and M Gillies
R: E J Farr (66)
5/1F
9m Istidaad (USA) x Elle Weaver (Paris Opera (AUS))
10
28.0
Defer (8)
20/1
T: P P Mirabelli
R: S H Fannin (68)
20/1
6g Postponed (USA) x Silver Fashion (IRE) (Unfuwain (USA))
11
51.6
20/1
T: C R Isdale
R: M R Cropp (68)
20/1
5g Sakhee's Secret (GB) x Sister Veronica (Magic Of Sydney (AUS))
12
56.8
100/1
T: K M Duncan
R: L Douglas (65)
100/1
5g Road To Rock (AUS) x All In Roses (Bertolini (USA))
100
0.0
30/1
T: D F Cunningham
R: B R Lammas (66)
30/1
8g Zed x Sounds Good To Me (Jahafil (GB))
100
0.0
60/1
T: K M Duncan
R: B R Small (68)
60/1
6g Zabeel x Ekstreme (Ekraar (USA))
Race 4 - Schweppes Great Northern Hrdl (4200m)
Class: Hurdle Track: Heavy(10) Time: 5:05.53 (46.58)
Prizemoney: $125,000
1
5/2F
T: B and S Anderton
R: B R Lammas (67.5)
5/2F
8g Gallant Guru (AUS) x Vital Note (Yamanin Vital )
Winning siblings: Blue Flag,
This nick: 24 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
1.8
10/1
T: P S Nelson
R: A N Kuru (65)
10/1
10g Yamanin Vital x Allegation (Corrupt (USA))
3
7.1
11/2
T: S N Rees
R: E J Farr (66)
11/2
7g Keeper (AUS) x Laezeel (Zabeel )
4
8.6
7/2
T: Team Rogerson
R: M D Mitchell (65)
7/2
8g Montjeu (IRE) x Crazy Volume (IRE) (Machiavellian (USA))
5
19.6
12/1
T: Ms L De Lautour
R: S Phelan (68)
12/1
11g Sunray x Awesome Annie (Gold Brose (AUS))
6
23.1
40/1
T: G E Falconer
R: G J Walsh (65)
40/1
9g Istidaad (USA) x Las Chicas Buenas (Classic Fame (USA))
7
26.5
Letmeby (13)
16/1
T: G Richardson and G Parker
R: B R Small (65)
16/1
11g Don Eduardo x Gatestopper (Carnegie (IRE))
8
46.1
40/1
T: Ms S Logan
R: Lee Horner (65)
40/1
9
47.9
30/1
T: Ms S Houston
R: T L Moki (65)
30/1
10
53.4
20/1
T: J P Phillips
R: M J Roustoby (69)
20/1
10g Zed x Cheeko Beeko (Straussbrook (AUS))
11
77.7
30/1
T: S Ralph
R: L Douglas (65)
30/1
9g Coats Choice (AUS) x Donna Jazz (AUS) (Dieu D'Or (AUS))
100
0.0
20/1
T: Ms A K Schwarz
R: C Dell (65)
20/1
8g Woodbury Lad (USA) x Douce (Jahafil (GB))
100
0.0
30/1
T: Ms S Houston
R: R Cully (65)
30/1
100
0.0
25/1
T: K M Duncan
R: M R Cropp (66)
25/1
10m Zed x Nancy Hope (Lord Ballina (AUS))
Race 5 - Blue Bubble Taxis (Bm82) (1200m)
Class: Benchmark 82 Track: Heavy(10) Time: 1:14.66 (37.47)
Prizemoney: $30,000
1
4/1
T: G M Begg
R: M T Coleman (55)
4/1
6g Shamardal (USA) x Gradara (GB) (Montjeu (IRE))
Winning siblings: Surrealism,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
2/1F
T: M Moroney and P Gerard
R: C E Lammas (60)
2/1F
6g Shinko King (IRE) x Errant (Jungle Pocket (JPN))
3
5.3
13/4
T: Ms J Surgenor
R: T D Thornton (56)
13/4
8g Choisir (AUS) x Clever Me (AUS) (Anabaa (USA))
4
6.6
9/4
T: Team Rogerson
R: S T Collett (54)
9/4
4m Swiss Ace (AUS) x Eclaircissement (AUS) (Hussonet (USA))
5
7.6
12/1
T: Ms L Anderson
R: D J Danis (51)
12/1
8m Any Given Saturday (USA) x Azamara (Traditionally (USA))
6
9.6
20/1
T: P and J Brosnan
R: A J Sims (51)
20/1
6m Electronic Zone (USA) x Southern Daughter (Stark South (USA))
Race 6 - Jra Trophy (1400m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:28.58 (38.09)
Prizemoney: $40,000
1
11/2
T: Ms D Guy
R: D S Johnson (57)
11/2
7m Tavistock x Kiss In Vain (AUS) (Vain (AUS))
Winning siblings: Toodaloo,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/4F
T: V A Prendergast
R: C E Lammas (53.5)
5/4F
5m Shocking (AUS) x The General's Lady (AUS) (General Nediym (AUS))
112017 NZB Select Yearling Sale
$100,000
Vendor: Sanderston Park
Buyer: Mr P Ho
3
1.0
7/1
T: G J Old
R: D J Danis (55.5)
7/1
4
1.2
11/2
T: H J Trumper
R: S T Collett (53)
11/2
5
2.5
6/1
T: T J Miller
R: S C Spratt (55.5)
6/1
9g Mr. Nancho (ARG) x Ivy Rose (Don Eduardo )
6
2.7
5/1F
T: S Ralph
R: J J Fawcett (56.5)
5/1F
7g Align (AUS) x Pirate Queen (Smuggler (GB))
Race 7 - Irvines Great Northern Stpl (6300m)
Class: Steeple Track: Heavy(10) Time: 8:08.47
Prizemoney: $125,000
1
4/1
T: S L Brown
R: S Phelan (65)
4/1
9g Colombia x Saveur (GB) (Ardross (IRE))
Winning siblings: Venerate,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.5
2/1F
T: P S Nelson
R: A N Kuru (65)
2/1F
9g Zed x Dame Ngaio (Deputy Governor (USA))
3
6.8
Shamal (2)
7/2
T: K M Duncan
R: B R Lammas (68)
7/2
8g Zabeel x Mistrale (Volksraad (GB))
4
13.3
25/1
T: W J Thurlow
R: S H Fannin (65)
25/1
10g Zed x Premium Star (Super Gray (USA))
5
14.1
9/2
T: P and J Brosnan
R: M D Mitchell (65)
9/2
9m Zed x The Governess (Deputy Governor (USA))
6
23.1
10/1
T: S Ralph
R: M R Cropp (69)
10/1
10g China Cat (USA) x Melbourne Storm (El Moxie (USA))
7
25.2
40/1
T: S and E Clotworthy
R: Lee Horner (65)
40/1
12g Drama Critic (USA) x Nita's Dream (Nassipour (USA))
100
0.0
15/1
T: S and E Clotworthy
R: E J Farr (65)
15/1
9g Coats Choice (AUS) x Truly Tops (Truly Vain (AUS))
100
0.0
25/1
T: K and P Hughes
R: R Cully (65)
25/1
8g Spartacus (IRE) x Aromay (Green Perfume (USA))
Race 8 - Tuckers Ridge Pies (Bm82) (1600m)
Class: Benchmark 82 Track: Heavy(10) Time: 1:41.61
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: G Richardson and G Parker
R: S T Collett (55.5)
9/2
5g Redwood (GB) x Red Mariete (AUS) (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Capezzana, Netravati,
This nick: 7 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2
T: N W Tiley
R: M Cameron (55)
5/2
5g Remind (USA) x Switches (AUS) (Naturalism )
3
2.0
25/1
T: I L George
R: R E Scott (50)
25/1
7g Tavistock x Arlanda (Straight Strike (USA))
4
2.8
7/2
T: J K Mason
R: S M McKay (54.5)
7/2
6g Notnowcato (GB) x Red Blossom (GB) (Green Desert (USA))
5
4.6
15/1
T: J W Bell
R: V A Colgan (59)
15/1
6
4.9
3/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (57.5)
3/1F
5m Tavistock x Zanetta (Centaine (AUS))
7
7.7
11/1
T: J K Ruddell
R: S C Spratt (54)
11/1
6g Sufficient x Oneniteinparis (Anziyan (USA))
8
13.0
15/1
T: N H O'Dowd
R: T K Allan (54)
15/1
7m Istidaad (USA) x Lassy Senor (Senor Pete (USA))
Race 9 - Mackenzie High Ctry Bread-Bm72 (1400m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(10) Time: 1:29.51 (38.06)
Prizemoney: $25,000
1
6/1
T: I B Kennedy
R: C E Lammas (56)
6/1
5m Howbaddouwantit (USA) x No Tolerance (Savabeel (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.0
5/2F
T: N W Tiley
R: K J Cowan (56.5)
5/2F
6g Gold Mine (USA) x Ath Luan (Thorn Park (AUS))
3
2.8
5/1F
T: S T Wenn
R: S T Collett (54)
5/1F
6m Patapan (USA) x Sketch (Danske )
4
2.9
5/1F
T: Team Rogerson
R: T Yanagida (55.5)
5/1F
7g Swiss Ace (AUS) x Eclaircissement (AUS) (Hussonet (USA))
5
3.4
15/2
T: M H Brosnan
R: S M McKay (59)
15/2
6g Captain Rio (GB) x Wild Princess (Mighty Grey (AUS))
6
3.5
9/2
T: B W Hawtin
R: S C Spratt (58)
9/2
4g Azamour (IRE) x Sonet (Gold Brose (AUS))
7
14.5
8/1
T: K T Myers
R: S J Macnab (57.5)
8/1
6g Guillotine x Portobello Road (Volksraad (GB))
Race 10 - Auckland Co-Op Taxis (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:41.96 (39.16)
Prizemoney: $22,500
1
4/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57)
4/1F
This nick: 10 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
1.5
10/9
T: Ms L Brennan
R: J L Waddell (59)
10/9
3
1.7
10/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (55.5)
10/1
6g Zed x Sanstar (San Luis (AUS))
4
3.0
10/1
T: B G Hedley
R: J J Fawcett (56.5)
10/1
6g Istidaad (USA) x Cher Fox (Kingdom Bay )
5
3.4
25/1
T: Ms C Evans
R: T D Thornton (58)
25/1
7m Don Eduardo x Albasso (Deputy Governor (USA))
6
3.6
Wagner (8)
16/1
T: Tarissa Mitchell
R: B R Jones (58)
16/1
6g Civics (AUS) x Opera Rose (Straussbrook (AUS))
7
4.9
40/1
T: Team Rogerson
R: S M McKay (58)
40/1
5g Cape Blanco (IRE) x Pierian (Montjeu (IRE))
8
5.4
12/1
T: M Baker and A Forsman
R: S T Collett (57.5)
12/1
5m Mastercraftsman (IRE) x Maidjeu (Montjeu (IRE))
9
8.2
9/1
T: N W Tiley
R: S C Spratt (60)
9/1
6g Falkirk x Damuse (Danske )
10
20.7
40/1
T: A D Fuller
R: J W Nason (56.5)
40/1
5g Bachelor Duke (USA) x Infinite Way (Traditionally (USA))