Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

RICCARTON PARK - Saturday, May 6

Race 1 - Mid Winter Xmas June 24 (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(8) Time: 1:27.12
Prizemoney: $25,000
1
4/5
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (59.5)
4/5
4g pins (AUS) x raining (NZ) (centaine (AUS))
Winning siblings: Dillinger, Miss Alice, Rainman,
This nick: 121 runners; 89 winners; 9 SW. Details
2
0.2
2/3
T: Ms T Rae
R: A B Collett (55.5)
2/3
3
1
Elfee (4)
1/1F
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (57)
1/1F
5m iffraaj (GB) x elf queene (IRE) (fairy king (USA))
4
2.3
10/10
T: Shane Laming
R: Ms K Williams (54)
10/10
6g fully fledged (NZ) x danamac (NZ) (danasinga (AUS))
5
2.5
9/9
T: B and S Anderton
R: S Muniandy (57)
9/9
5g gallant guru (AUS) x upclosenpersonal (NZ) (personal escort (USA))
6
2.8
Luke (1)
3/4
T: N F Ridley
R: C K Kwo (57)
3/4
5g nom du jeu (NZ) x ballinhand (NZ) (lord ballina (AUS))
7
7.7
6/6
T: S L Cameron
R: S T Collett (55)
6/6
4m sebring (AUS) x mandeville (AUS) (hussonet (USA))
8
8.2
7/7
T: K and P Hughes
R: T Jonker (52.5)
7/7
5m coats choice (AUS) x custom maid (NZ) (centaine (AUS))
9
8.4
Willow (3)
5/2
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (56.5)
5/2
4m gallant guru (AUS) x woodini (AUS) (woodman (USA))
10
12.8
8/8
T: P E Gray
R: R Cuneen (55.5)
8/8
6m teofilo (IRE) x sky rocket (NZ) (stravinsky (USA))
Race 2 - David Emerson Accnts/Bus-Bm75 (2000m)
Class: Benchmark 75 Track: Slow(8) Time: 2:09.65
Prizemoney: $25,000
1
Ablaze (1)
3/3
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (58)
3/3
5g raise the flag (GB) x alight (NZ) (personal escort (USA))
Winning siblings: Star Son,
This nick: 25 runners; 12 winners; 1 SW. Details
2
0.3
2/2
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (58)
2/2
3
2.1
Parana (8)
4/4
T: Ms T Rae
R: A B Collett (54.5)
4/4
5g o'reilly (NZ) x lady iguazu (NZ) (carolingian (AUS))
4
3.6
1/1F
T: K and P Hughes
R: S T Collett (58)
1/1F
3g zacinto (GB) x oxford aunt (NZ) (tuscany flyer (AUS))
5
7.1
8/9
T: Ms P Robson
R: C R Barnes (54)
8/9
5g tavistock (NZ) x dane dancer (AUS) (danehill (USA))
6
9.4
6/6
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (54.5)
6/6
4m thorn park (AUS) x trella (NZ) (golan (IRE))
7
9.5
Jimmy (10)
7/7
T: N and B Blatch
R: T R Moseley (54)
7/7
6g cecconi (AUS) x hit the target (AUS) (straight flight (USA))
8
9.7
5/5
T: J and K Parsons
R: A Comignaghi (51.5)
5/5
4m showcasing (GB) x louders (NZ) (danasinga (AUS))
9
18.7
9/8
T: K and P Hughes
R: S Muniandy (55.5)
9/8
6m sakhee's secret (GB) x louders (NZ) (danasinga (AUS))
Race 3 - Nzi (Bm85) (1600m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(8) Time: 1:42.61
Prizemoney: $30,000
1
5/4
T: K L Tyler
R: Ruzaili Yatim (51)
5/4
4m flying spur (AUS) x julez (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 44 runners; 31 winners; 4 SW. Details
2
0.2
8/8
T: B S Smith
R: S Muniandy (56.5)
8/8
8g kingmaker (NZ) x pipkin (NZ) (little brown jug (NZ))
3
0.4
1/2F
T: Tarissa Mitchell
R: S L Wynne (59)
1/2F
5g civics (AUS) x irish era (NZ) (o'reilly (NZ))
4
0.9
4/5
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (51.5)
4/5
5
1.7
3/3
T: N F Ridley
R: Ms K Williams (55)
3/3
5m iffraaj (GB) x latestu (AUS) (royal academy (USA))
6
3
2/1
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (57.5)
2/1
5m tavistock (NZ) x the nightingale (NZ) (stravinsky (USA))
7
6.4
7/7
T: N W Coulbeck
R: A B Collett (58.5)
7/7
9g cape cross (IRE) x silver fashion (IRE) (unfuwain (USA))
8
9.4
Amun Ra (10)
6/6
T: S L Cameron
R: L T Hemi (54)
6/6
5g ustinov (AUS) x jahan (NZ) (al akbar (AUS))
Race 4 - Angus Meats (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Slow(8) Time: 1:13.69
Prizemoney: $30,000
1
4/7
T: H B Tapper
R: S T Collett (57)
4/7
7g shinko king (IRE) x tats my girl (NZ) (faltaat (USA))
Winning siblings: Rio Tennille,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.5
1/1F
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (55.5)
1/1F
4g perfectly ready (AUS) x jazzmatazz (NZ) (citidancer (IRE))
3
1.8
2/2
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (54)
2/2
4g testa rossa (AUS) x sheerama (AUS) (catbird (AUS))
4
2.8
6/5
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (53)
6/5
4m tickets (AUS) x cupcakes (AUS) (anabaa (USA))
5
3.4
5/4
T: R and A McKay
R: Ms K Williams (58.5)
5/4
4g darci brahma (NZ) x canyon yodeler (USA) (swiss yodeler (USA))
6
4.2
Shaara (1)
7/6
T: J and J Gordon
R: A Comignaghi (56.5)
7/6
6g castledale (IRE) x perky lass (NZ) (kyoei dapper (AUS))
7
4.3
3/3
T: B and S Anderton
R: C R Barnes (55)
3/3
6m gallant guru (AUS) x ruby's gem (NZ) (personal escort (USA))
8
11.6
8/8
T: Andrew Carston
R: A B Collett (54)
8/8
6m pins (AUS) x martini (NZ) (centaine (AUS))
Race 5 - Champagne Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:12.87
Prizemoney: $50,000
1
1/1F
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: A B Collett (54.5)
1/1F
2f super easy (NZ) x finishing school (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
5.3
2/2
T: S Autridge and J Richards
R: J K Riddell (56.5)
2/2
3
6.6
3/3
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (54.5)
3/3
2f squamosa (AUS) x empress ida (AUS) (blevic (AUS))
4
7.1
8/8
T: Ms G Robinson
R: L Kalychurun (56.5)
8/8
2g falkirk (NZ) x southern cloud (NZ) (kaapstad (NZ))
5
15.1
5/4
T: A and M Brown
R: R Cuneen (56.5)
5/4
2c star witness (AUS) x la rambla (AUS) (spinning world (USA))
6
16
6/5
T: S R Tyler
R: L T Hemi (56.5)
6/5
7
17.8
7/7
T: S Kennedy and A Furlong
R: S T Collett (56.5)
7/7
2c showcasing (GB) x busted love (AUS) (flying spur (AUS))
8
18.6
9/9
T: P J Rudkin
R: C R Barnes (54.5)
9/9
2f showcasing (GB) x mac five (NZ) (faltaat (USA))
9
23.8
10/10
T: N G Wigley
R: Ms K Williams (54.5)
10/10
2f iffraaj (GB) x mystique (NZ) (montjeu (IRE))
10
33.2
11/11
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (54.5)
11/11
2f redwood (GB) x querella (NZ) (haafiz (IRE))
11
52.3
Vishnu (8)
4/6
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (54.5)
4/6
Race 6 - Norwood Farm Machinery (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:13.65
Prizemoney: $20,000
1
9/8
T: Andrew Carston
R: R Firdhaus (51.5)
9/8
4m any suggestion (AUS) x killa loox (NZ) (city on a hill (USA))
Winning siblings: Killa Question,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
10/9
T: M J Harris
R: C L Spittles (54)
10/9
6m fast 'n' famous (AUS) x russian embassy (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.1
2/4
T: L M Robinson
R: S L Wynne (57)
2/4
4m per incanto (USA) x likenothinelsie (NZ) (howbaddouwantit (USA))
4
1.2
4/5
T: S L Cameron
R: D L Turner (58.5)
4/5
5
1.3
1/1F
T: K and P Hughes
R: S T Collett (58)
1/1F
3f showcasing (GB) x sinalot (NZ) (st. petersburg (AUS))
6
3.4
5/2
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (59)
5/2
3g iffraaj (GB) x carinda (NZ) (the jogger (USA))
7
3.6
3/3
T: H B Tapper
R: A Comignaghi (53)
3/3
3f duelled (AUS) x oriental miss (NZ) (spectrum (IRE))
8
3.9
Fergie (13)
12/12
T: Shane Laming
R: T Jonker (51)
12/12
6m handsome ransom (AUS) x lismore park (NZ) (kingdom bay (NZ))
9
4.8
11/11
T: K J Hampton
R: K Mudhoo (56)
11/11
6m cecconi (AUS) x morlaye (NZ) (varikos (AUS))
10
5.9
8/10
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: T R Moseley (58)
8/10
3g swiss ace (AUS) x kiri (NZ) (prized (USA))
11
6
6/6
T: M and M Pitman
R: H S Tinsley (57.5)
6/6
5g darci brahma (NZ) x miss elusive (AUS) (elusive quality (USA))
12
6.1
7/7
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (52.5)
7/7
4m guillotine (NZ) x tiverton (NZ) (pins (AUS))
Race 7 - Redwood Great Autumn Hcp (2500m)
Class: Open Track: Slow(8) Time: 2:43.68
Prizemoney: $60,000
1
1/1F
T: Ms T Rae
R: A B Collett (56.5)
1/1F
5g duelled (AUS) x lucia (NZ) (dream well (FR))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.5
10/10
T: J M Gordon
R: K Mudhoo (55)
10/10
8g remind (USA) x viva lyphard (USA) (lyphard (USA))
3
5.3
8/8
T: N and B Blatch
R: T R Moseley (54.5)
8/8
4
6.8
3/3
T: A T Beckett
R: S L Wynne (56)
3/3
7m perfectly ready (AUS) x missy (NZ) (stark south (USA))
5
7.6
7/7
T: Sophie Price
R: A Comignaghi (57)
7/7
6
9.6
9/9
T: K L Tyler
R: L T Hemi (53)
9/9
8g keeper (AUS) x courageous belle (NZ) (rhythm (USA))
7
9.8
Lin (9)
2/2
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (53)
2/2
5m tavistock (NZ) x for love (NZ) (omnicorp (NZ))
8
13.6
5/5
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (53)
5/5
5m zabeel (NZ) x villa wanda (GB) (grand lodge (USA))
9
16.9
4/4
T: Ms P Robson
R: L Callaway (60)
4/4
7g keeper (AUS) x southern cry (NZ) (kaapstad (NZ))
10
27.4
6/6
T: T Charles and P Corbett
R: S T Collett (53)
6/6
6g flying spur (AUS) x lacada (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 8 - Speight's Great Easter Stakes (1400m) LR
Class: Open Track: Slow(8) Time: 1:26.81
Prizemoney: $50,000
1
6/4
T: L and R Didham
R: L T Hemi (53)
6/4
6m sakhee's secret (GB) x middlebrook (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
5/5
T: K and P Hughes
R: S T Collett (60)
5/5
5g iffraaj (GB) x miami (NZ) (waikiki star (USA))
3
5.3
7/7
T: Andrew Carston
R: A B Collett (53)
7/7
7m ekraar (USA) x madison avenue (NZ) (morcon (GB))
4
5.5
Ringo (2)
1/1F
T: M P Breslin
R: H S Tinsley (59)
1/1F
7g fastnet rock (AUS) x akris (NZ) (zabeel (NZ))
5
6.3
4/6
T: E and D Browne
R: Ms K Williams (54)
4/6
6g patapan (USA) x danska mill (NZ) (danske (NZ))
6
6.4
3/3
T: S Autridge and J Richards
R: S L Wynne (53)
3/3
5m mastercraftsman (IRE) x down view (USA) (gone west (USA))
7
7.4
2/2
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (53.5)
2/2
7g nadeem (AUS) x fiery sunset (USA) (cape canaveral (USA))
8
9.1
8/8
T: W E Humphries
R: T R Moseley (53)
8/8
6g gallant guru (AUS) x frantelle (NZ) (the jogger (USA))
Race 9 - Nrm (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:48.31
Prizemoney: $20,000
1
The Man (11)
7/8
T: B and S Anderton
R: J R Lowry (56.5)
7/8
5g gallant guru (AUS) x auntie (NZ) (sepulveda (USA))
Winning siblings: A Bob Short, Auntie Ballina, Aye Aye,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Minerva (13)
11/10
T: Aaron Taylor
R: R Firdhaus (53.5)
11/10
5m perfectly ready (AUS) x evaline (NZ) (van nistelrooy (USA))
3
2.3
Fugawi (5)
1/3F
T: N F Ridley
R: T R Moseley (59.5)
1/3F
4g mastercraftsman (IRE) x lutry (AUS) (johannesburg (USA))
4
2.5
10/11
T: L and R Didham
R: L T Hemi (59)
10/11
3g falkirk (NZ) x high clarity (NZ) (high chaparral (IRE))
5
3.3
5/5
T: K L Tyler
R: Ruzaili Yatim (57)
5/5
4g nom du jeu (NZ) x mac five (NZ) (faltaat (USA))
6
3.4
3/2
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (56.5)
3/2
4m dane shadow (AUS) x dunbarton (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3.7
15/15
T: Ms G Robinson
R: D L Turner (56.5)
15/15
5g mr nancho (ARG) x franchice (NZ) (icelandic (IRE))
8
3.8
13/13
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: L Callaway (57.5)
13/13
9
5.5
2/1
T: M and M Pitman
R: C W Johnson (56)
2/1
4m thorn park (AUS) x queenza (NZ) (king of kings (IRE))
10
5.7
8/7
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (58)
8/7
7g red ransom (USA) x formal combat (AUS) (fuji kiseki (JPN))
11
5.8
12/12
T: Ms K Hampton
R: K Mudhoo (58.5)
12/12
4g cecconi (AUS) x morlaye (NZ) (varikos (AUS))
12
5.9
4/4
T: J T O'Flanagan
R: R Cuneen (58)
4/4
5m fully fledged (NZ) x elemosa (NZ) (al akbar (AUS))
13
6.1
6/6
T: L and R Didham
R: L Kalychurun (57)
6/6
4g alamosa (NZ) x jayasuriya (NZ) (black minnaloushe (USA))
14
6.9
9/9
T: S Kennedy and A Furlong
R: S T Collett (54)
9/9
4m darci brahma (NZ) x molly coco (NZ) (savabeel (AUS))
15
7.8
14/14
T: N and R Lloyd
R: A B Collett (54)
14/14
4m shocking (AUS) x la pucelle (NZ) (tale of the cat (USA))
* Nick figures are for Australasia.