Breednet Results

Other Meetings ▶
Wednesday, May 12
Ashburton
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka
Sunday, April 11
Pukekohe Park
Saturday, April 10
Riccarton Park
Te Aroha

TE RAPA - Wednesday, March 1

Race 1 - Hooves,grooves/Bbq's 18/3-Bm75 (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 1:36.82
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: K and B Kelso
R: D S Johnson (55)
1/1F
4m makfi (GB) x our echezeaux (NZ) (zabeel (NZ))
This nick: 22 runners; 10 winners; 3 SW. Details
2
0.2
4/5
T: Ms M Falconer
R: M R Du Plessis (55)
4/5
4m swiss ace (AUS) x tycoon's gold (AUS) (last tycoon (IRE))
3
3.5
6/6
T: M H Brooks
R: V A Colgan (57.5)
6/6
4
3.7
2/2
T: Ms S Dravitzki
R: M Cameron (55)
2/2
5m sufficient (NZ) x marwiki (NZ) (maroof (USA))
5
4.2
5/4
T: S Ralph
R: C E Lammas (59)
5/4
5g postponed (USA) x pink martini (NZ) (show a heart (AUS))
6
4.7
3/3
T: G Richardson and G Parker
R: C J Grylls (55.5)
3/3
4m darci brahma (NZ) x nostalgic (AUS) (quest for fame (GB))
7
9.3
7/7
T: G F Brick
R: S T Collett (54)
7/7
5g nom du jeu (NZ) x royal remedy (AUS) (royal academy (USA))
Race 2 - Become Waikato R.C. Member Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.17
Prizemoney: $10,000
1
4/3
T: D Logan and C Gibbs
R: J L Waddell (57.5)
4/3
Winning siblings: Clinched, Shake On It,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
3/4
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (57.5)
3/4
3
4.5
2/1
T: A W Pike
R: D S Johnson (55.5)
2/1
2f exceed and excel (AUS) x queen's fashion (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4.8
5/6
T: S A Sharrock
R: T D Thornton (57.5)
5/6
2c dalghar (FR) x rattle (NZ) (stravinsky (USA))
5
6.3
Tarzan (1)
1/2F
T: S J McKee
R: M R Du Plessis (57.5)
1/2F
2c nadeem (AUS) x grable (NZ) (pins (AUS))
6
6.7
11/10
T: F T Ritchie
R: B R Hutton (55.5)
11/10
2f skilled (AUS) x villa igea (AUS) (papal power (USA))
7
6.8
6/5
T: R R Manning
R: K A McCulloch (55.5)
6/5
2f iffraaj (GB) x chaparella (NZ) (high chaparral (IRE))
8
8.8
9/9
T: P A Stevens
R: C E Lammas (55.5)
9/9
9
11.4
Lavish (7)
8/8
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (53.5)
8/8
2f duelled (AUS) x lavoca (NZ) (johar (USA))
10
13.1
7/7
T: S J McKee
R: S C Spratt (55.5)
7/7
2f mossman (AUS) x blue lotus (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
23
10/11
T: B D Revell
R: C J Grylls (55.5)
10/11
2f nadeem (AUS) x kindacool (NZ) (one cool cat (USA))
Race 3 - Ideal Electrical Suppliers Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:12.11
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: Ms L Brennan
R: M T Coleman (58.5)
1/1F
Winning siblings: Carbon Copy, Into Rio,
This nick: 12 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/5
T: J W Bell
R: M Cameron (58.5)
5/5
5g red giant (USA) x haylin (AUS) (viscount (AUS))
3
5.1
2/3
T: T F Leahy
R: O P Bosson (58)
2/3
3g rip van winkle (IRE) x lady brunnhilde (NZ) (viking ruler (AUS))
4
5.6
7/8
T: P P Mirabelli
R: J L Waddell (58.5)
7/8
4g keeper (AUS) x chiclaya (NZ) (gold brose (AUS))
5
7.4
11/11
T: G F Brick
R: A F Jones (56.5)
11/11
4m mr. nancho (ARG) x jouet (NZ) (langfuhr (CAN))
6
7.7
4/4
T: M Lupton
R: K A McCulloch (58.5)
4/4
4g raise the flag (GB) x renee maree (NZ) (danzighill (AUS))
7
11.7
6/6
T: R R Manning
R: M R Du Plessis (56)
6/6
3f sakhee's secret (GB) x peace lilly (NZ) (bachelor duke (USA))
8
12.5
8/7
T: R R Manning
R: S T Collett (58.5)
8/7
4g raise the flag (GB) x ardent fire (NZ) (danzighill (AUS))
9
13.2
10/10
T: Ms C Cameron
R: S M McKay (58.5)
10/10
4g roc de cambes (NZ) x imperial ivory (AUS) (imperial prince (IRE))
10
13.5
9/9
T: G Sanders and D Sweeney
R: L G Innes (58.5)
9/9
5g bachelor duke (USA) x euphony (GB) (commander in chief (GB))
11
23.5
3/2
T: D Logan and C Gibbs
R: D S Johnson (58.5)
3/2
4g swiss ace (AUS) x cocodiva (AUS) (carnegie (IRE))
Race 4 - Nzb Insur. Pearl Series (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:10.06
Prizemoney: $12,000
1
Grazia (2)
2/2
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (59)
2/2
4m savabeel (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 17 runners; 17 winners; 5 SW. Details
2
0.4
5/4
T: J C Collett
R: S T Collett (59.5)
5/4
3
2.2
4/5
T: L O'Sullivan and A Scott
R: S R Weatherley (54.5)
4/5
4m savabeel (AUS) x ten guitars (NZ) (danasinga (AUS))
4
3.7
8/8
T: G Richardson and G Parker
R: K A McCulloch (58.5)
8/8
4m mastercraftsman (IRE) x tsarina belle (NZ) (stravinsky (USA))
5
4.7
9/9
T: G and D Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
9/9
5m duelled (AUS) x palace bound (NZ) (palace music (USA))
6
4.9
Zuma (3)
7/7
T: C P McNab
R: J L Waddell (59)
7/7
4m mastercraftsman (IRE) x burlesque (NZ) (thorn park (AUS))
7
5
1/1F
T: P and D Williams
R: M R Du Plessis (57.5)
1/1F
3f savabeel (AUS) x calveen (NZ) (canny lad (AUS))
8
5.9
3/3
T: G Richardson and G Parker
R: C J Grylls (58.5)
3/3
3f per incanto (USA) x tutuland (FR) (green desert (USA))
9
6.2
6/6
T: S J McKee
R: D S Johnson (57.5)
6/6
4m thewayyouare (USA) x city affair (NZ) (city on a hill (USA))
Race 5 - Lodge Real Estate Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.00
Prizemoney: $10,000
1
2/2
T: T and M Cruz
R: M R Du Plessis (56)
2/2
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
2
1/1F
T: S B Marsh
R: D S Johnson (58.5)
1/1F
4g red dazzler (AUS) x stylized (AUS) (anabaa (USA))
3
2.2
8/6
T: L W Somervell
R: R T Elliot (56)
8/6
4
3
Thelma (11)
9/7
T: G and D Rogerson
R: C E Lammas (56)
9/7
3f pins (AUS) x masquerade (NZ) (no excuse needed (GB))
5
4.3
3/3
T: Ms D Guy
R: J L Waddell (58.5)
3/3
5g sufficient (NZ) x lumiere (NZ) (blarney kiss (USA))
6
4.4
11/11
T: F J Mullineaux
R: S M McKay (58)
11/11
3c dalghar (FR) x angel's honour (NZ) (straight strike (USA))
7
5.2
5/5
T: C J Wood
R: M D Hills (58)
5/5
3g zacinto (GB) x terri o'reilly (NZ) (o'reilly (NZ))
8
5.5
Zayzay (14)
7/8
T: S B Marsh
R: M T Coleman (56)
7/8
3f fast 'n' famous (AUS) x cielo (NZ) (stravinsky (USA))
9
6.4
6/9
T: Ms D Guy
R: L G Innes (56)
6/9
3f no excuse needed (GB) x vivere (NZ) (o'reilly (NZ))
10
10.1
4/4
T: I B Kennedy
R: B R Hutton (56.5)
4/4
4m per incanto (USA) x viking angel (NZ) (viking ruler (AUS))
11
12.4
10/10
T: Ms D Guy
R: O P Bosson (58)
10/10
3g dalghar (FR) x catalina lady (NZ) (flying spur (AUS))
Race 6 - Greene Brothers (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:23.61
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: D Logan and C Gibbs
R: D S Johnson (58)
1/1F
4m encosta de lago (AUS) x amaryllis (NZ) (red ransom (USA))
Winning siblings: Justice Light,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/2
T: R A James
R: V A Colgan (56.5)
2/2
3f zacinto (GB) x udiditagain (NZ) (d'cash (AUS))
3
1
3/3
T: K and B Kelso
R: C J Grylls (56)
3/3
3f per incanto (USA) x ellington (NZ) (express duke (AUS))
4
2.8
4/4
T: R R Manning
R: K A McCulloch (60)
4/4
4g per incanto (USA) x lutine belle (NZ) (o'reilly (NZ))
5
3.6
6/7
T: I B Kennedy
R: C E Lammas (55)
6/7
6
3.7
8/8
T: P N McKay
R: S M McKay (60)
8/8
5g tavistock (NZ) x steal (AUS) (red ransom (USA))
7
3.9
7/6
T: N J Allen
R: M R Du Plessis (55.5)
7/6
8g faltaat (USA) x dane image (AUS) (spectrum (IRE))
8
6.2
10/10
T: D B Hollinshead
R: D J Hain (54)
10/10
5m guillotine (NZ) x wie michelle (NZ) (volksraad (GB))
9
6.4
Ahjay (4)
9/9
T: J K Mason
R: M D Hills (57)
9/9
4g tavistock (NZ) x douschka (NZ) (nassipour (USA))
10
11.8
5/5
T: S Autridge and J Richards
R: M T Coleman (56)
5/5
3f zabeel (NZ) x faze (NZ) (stravinsky (USA))
Race 7 - J Swap Contractors Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:24.03
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: M H Brooks
R: O P Bosson (58.5)
1/1F
4g encosta de lago (AUS) x moti (NZ) (don eduardo (NZ))
Winning siblings: Bergen, Marzena, Moonlight Graham,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/8
T: S J McKee
R: S C Spratt (56)
10/8
3f zacinto (GB) x monkey magic (NZ) (golan (IRE))
3
0.5
9/10
T: S C Tierney
R: S T Collett (58)
9/10
4
2
Stanton (10)
6/6
T: C J Wood
R: M D Hills (58)
6/6
3g postponed (USA) x renovated (AUS) (king's best (USA))
5
2.4
4/5
T: J W Bell
R: M R Du Plessis (58)
4/5
3g testa rossa (AUS) x headsup (NZ) (thorn park (AUS))
6
2.5
Repeat (13)
3/2
T: S B Marsh
R: M T Coleman (56)
3/2
3f darci brahma (NZ) x chant (NZ) (traditionally (USA))
7
2.6
7/7
T: G J Old
R: B R Jones (58.5)
7/7
4g tiger prawn (SAF) x verry fast (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
8
5.1
5/4
T: G and D Rogerson
R: C J Grylls (56)
5/4
9
6.9
8/9
T: P and J Brosnan
R: R T Elliot (56.5)
8/9
5g mr. nancho (ARG) x mighty gold (NZ) (mighty grey (AUS))
10
7.7
11/12
T: G Sanders and D Sweeney
R: T D Thornton (58)
11/12
3g cape blanco (IRE) x exceedingly rich (AUS) (exceed and excel (AUS))
11
9.1
14/13
T: G Richardson and G Parker
R: S M McKay (56)
14/13
12
9.5
13/14
T: P N McKay
R: J L Waddell (58)
13/14
3g alamosa (NZ) x exquisite choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
13
11.9
12/11
T: C J Wood
R: D S Johnson (58)
12/11
3g showcasing (GB) x triona (NZ) (traditionally (USA))
14
13.1
15/15
T: P A Stevens
R: K A McCulloch (56)
15/15
3f makfi (GB) x za star (NZ) (zabeel (NZ))
15
19.5
2/3
T: T and M Cruz
R: C E Lammas (58)
2/3
3g not a single doubt (AUS) x radiant star (AUS) (success express (USA))
Race 8 - Print House Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.22
Prizemoney: $10,000
1
1/1F
T: S Autridge and J Richards
R: O P Bosson (58)
1/1F
3g savabeel (AUS) x kay's awake (NZ) (towkay (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 1
$80,000
Vendor: Monovale Farm
Buyer: Bruce Perry Bloodstock (BAFNZ)
2
1.5
7/7
T: C P McNab
R: J L Waddell (56.5)
7/7
4m savabeel (AUS) x frivolous (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
1.6
3/3
T: C J Henderson
R: S T Collett (58.5)
3/3
4g keeper (AUS) x black widow (NZ) (black minnaloushe (USA))
4
4.1
10/10
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (58)
10/10
3g commands (AUS) x taormina (NZ) (red ransom (USA))
5
4.4
4/4
T: G Sanders and D Sweeney
R: L G Innes (56.5)
4/4
5m alamosa (NZ) x rubbledum (NZ) (blues traveller (IRE))
6
4.6
6/6
T: L W Somervell
R: R T Elliot (54.5)
6/6
4m shinko king (IRE) x capture (NZ) (o'reilly (NZ))
7
4.7
5/5
T: J P McKay
R: S M McKay (58)
5/5
3g shocking (AUS) x princess latifah (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.1
11/11
T: M Moroney and P Gerard
R: M R Du Plessis (58)
11/11
3g cape blanco (IRE) x minkam (NZ) (minardi (USA))
9
6.4
9/8
T: S F Ritchie
R: D S Johnson (58)
9/8
3g nom du jeu (NZ) x rarima (NZ) (grosvenor (NZ))
10
6.9
15/13
T: W R Sherwin
R: J W Nason (56.5)
15/13
6g el hermano (NZ) x juno (NZ) (jugah (USA))
11
9.1
12/12
T: E F Griffiths
R: S R Weatherley (54.5)
12/12
5m duelled (AUS) x prizering (NZ) (prized (USA))
12
9.2
8/9
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (58.5)
8/9
4g red giant (USA) x pure light (NZ) (encosta de lago (AUS))
13
9.5
14/15
T: G Sanders and D Sweeney
R: S C Spratt (56)
14/15
3f cape blanco (IRE) x lady dehere (NZ) (dehere (USA))
14
12.2
13/14
T: M Fraser-Campin and C Campin
R: T D Thornton (56)
13/14
15
12.9
16/16
T: Ms M Sheely
R: B R Jones (56.5)
16/16
4m darci brahma (NZ) x circe (USA) (minardi (USA))
16
27.8
2/2
T: M Baker and A Forsman
R: V A Colgan (58)
2/2
3g tavistock (NZ) x tarzie (NZ) (city on a hill (USA))
* Nick figures are for Australasia.