Breednet Results

HASTINGS - Thursday, July 18

Race 1 - Nzb Insurance Mdn (800m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 0:46.98
Prizemoney: $10,000
1
2/1F
T: J G Bary
R: C J Grylls (57.5)
2/1F
2g Atlante (AUS) x Raadisi (Volksraad (GB))
Winning siblings: Elegant Assassin, Sea Major,
This nick: 7 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
11/1
T: G Lowry and G Cullen
R: S T Collett (55.5)
11/1
2f Atlante (AUS) x Chaparella (High Chaparral (IRE))
3
2.0
8/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (53.5)
8/1
2f Makfi (GB) x Rio Rose (Captain Rio (GB))
4
5.3
4/1
T: G R Vile
R: M Singh (57.5)
4/1
2g Iffraaj (GB) x Regal Ash (GB) (Green Desert (USA))
5
5.5
20/1
T: Joshua Shaw
R: D L Turner (57.5)
20/1
2g Atlante (AUS) x Vitesse Rose (AUS) (Flying Spur (AUS))
6
6.5
20/1
T: S Ralph
R: C E Lammas (55.5)
20/1
2f Power (GB) x Caradonna (Don Eduardo )
7
6.8
12/1
T: K T Myers
R: R J Myers (55.5)
12/1
2f El Roca (AUS) x Regal Kiss (AUS) (Royal Academy (USA))
8
6.9
12/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57.5)
12/1
2g Dalghar (FR) x Lady Euro (Perfectly Ready (AUS))
9
7.7
4/1
T: F J Auret
R: L J Allpress (57.5)
4/1
10
12.5
40/1
T: K J Rohloff
R: M K Hudson (52.5)
40/1
2f Dial A Prayer x Queen Of Ur (Patapan (USA))
Race 2 - Carrfields Primary Wool Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:14.00
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: M Moroney and P Gerard
R: C E Lammas (56.5)
9/2
3f Redwood (GB) x Mother (AUS) (Red Ransom (USA))
Winning siblings: Big Mama, Niobe,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1
T: K T Myers
R: R T Elliot (56.5)
4/1
3
0.7
16/1
T: R R Manning
R: C J Grylls (56.5)
16/1
4
1.2
15/2
T: S Ralph
R: T Yanagida (56.5)
15/2
3g Niagara (AUS) x Shesalljazz (Coats Choice (AUS))
5
1.4
6/1
T: Ms T Egan
R: L J Allpress (58.5)
6/1
4g Dalghar (FR) x Bowen Arrow (Faltaat (USA))
6
1.7
30/1
T: M N Eales
R: H R Andrew (57.5)
30/1
4g No Excuse Needed (GB) x Powergame (Entrepreneur (GB))
7
3.5
Bucky (3)
16/1
T: J G Bary
R: C W Johnson (58.5)
16/1
4g Power (GB) x The Lady (Stravinsky (USA))
8
3.8
Vroom (11)
20/1
T: G Lowry and G Cullen
R: D L Turner (56.5)
20/1
4m Nadeem (AUS) x Tinkermia (Johar (USA))
9
4.3
11/4F
T: S B Marsh
R: R J Myers (56.5)
11/4F
10
5.1
30/1
T: S T Wenn
R: E A McCall (53.5)
30/1
4m Swiss Ace (AUS) x Lucy In Disguise (Elusive City (USA))
11
5.3
50/1
T: S T Wenn
R: S M McKay (58.5)
50/1
4g Showcasing (GB) x Not A Word (Strike Diamonds )
12
9.8
25/1
T: Ms S Cookson
R: S T Collett (56.5)
25/1
3f Dial A Prayer x O'Marnie (O'Reilly )
Race 3 - Stock Co Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:13.12
Prizemoney: $10,000
1
11/4F
T: M Moroney and P Gerard
R: D A Mansour (55.5)
11/4F
Winning siblings: Pin Your Hopes, Tia D'or,
This nick: 20 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
3.8
3/1
T: K Gray
R: H R Andrew (55.5)
3/1
3
4.6
25/1
T: Ms O Duffy
R: J A Baillie (55.5)
25/1
3f Ekraar (USA) x Goldsmith (Montjeu (IRE))
4
5.9
Bumrah (3)
13/2
T: Ms S Cookson
R: R J Myers (57.5)
13/2
3g Niagara (AUS) x Dame Margot (Dance Floor (USA))
5
8.2
12/1
T: A L Brown
R: D L Turner (55.5)
12/1
3f Per Incanto (USA) x Eutrophy (AUS) (Testa Rossa (AUS))
6
8.3
25/1
T: Team Rogerson
R: R Beemud (51.5)
25/1
3f Duelled (AUS) x Careyes (Mellifont (USA))
7
9.1
3/1
T: C R Isdale
R: L J Allpress (57.5)
3/1
3g Sufficient x Birthday Hill (Align (AUS))
8
9.2
20/1
T: G D Innes
R: L G Innes (57.5)
20/1
9
10.0
30/1
T: A M Clement
R: C L O'Beirne (52.5)
30/1
3f Jimmy Choux x Shaheen (Zabeel )
10
11.5
Carazzi (10)
50/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55.5)
50/1
3f Duelled (AUS) x Rosa Marada (Yamanin Vital )
11
13.3
50/1
T: S J Wilson
R: M Singh (55.5)
50/1
3f Burgundy x Foxette (Entrepreneur (GB))
12
13.4
50/1
T: G D Innes
R: C J Grylls (55.5)
50/1
3f Bachelor Duke (USA) x Special Dream (AUS) (Stravinsky (USA))
Race 4 - Ken Browne Livestock (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:13.57
Prizemoney: $10,000
1
13/4
T: P and T Ebbett
R: E A McCall (53.5)
13/4
5m Per Incanto (USA) x Snippins (Pins (AUS))
Winning siblings: Rippin,
This nick: 14 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: S B Marsh
R: R J Myers (59)
9/2
3g Epaulette (AUS) x Amusements (AUS) (Anabaa (USA))
3
0.7
13/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (59.5)
13/2
4g Makfi (GB) x La Bruja (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
4
1.5
30/1
T: S Thompson-Brown and M Brown
R: C W Johnson (55)
30/1
5m Playmaker x La Cat (AUS) (Catrail )
5
2.3
15/2
T: A W Pike
R: D A Mansour (58.5)
15/2
3g Highly Recommended (AUS) x Howbaddouneedit (Howbaddouwantit (USA))
6
2.6
Beltoy (7)
15/2
T: C A Bambry
R: M Singh (56.5)
15/2
4m Per Incanto (USA) x Gee Baby (Exploding Prospect (USA))
7
3.9
20/1
T: A M Clement
R: B M Ansell (50.5)
20/1
4m Zed x Fair Padoza (Kenfair )
8
4.7
13/4F
T: J C Pender
R: M Kareem (53)
13/4F
9
4.9
10/1
T: G Lowry and G Cullen
R: D L Turner (56)
10/1
Race 5 - Wairoa Wanderers (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:13.28
Prizemoney: $10,000
1
16/1
T: Ms S Gordon
R: C E Lammas (57.5)
16/1
4g Pins (AUS) x Burnzees Magic (Kinjite )
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.5
9/2
T: A W Pike
R: L G Innes (56.5)
9/2
3f Darci Brahma x Spring Fever (Traditionally (USA))
3
0.7
30/1
T: P and J Brosnan
R: T L Newman (52)
30/1
5m Fast 'n' Famous (AUS) x Ididntdoit (No Excuse Needed (GB))
4
2.0
16/1
T: K Gray
R: H R Andrew (55.5)
16/1
3f Pins (AUS) x True Belt (Al Akbar (AUS))
5
2.8
5/1
T: J V Wallace
R: L J Allpress (57)
5/1
4m Showcasing (GB) x Goldsumware (Refuse To Bend (IRE))
6
3.0
15/1
T: R R Manning
R: T Yanagida (57.5)
15/1
6g Cecconi (AUS) x Arduous (Mohamed Abdu (IRE))
7
3.4
16/1
T: S B Marsh
R: R J Hannam (54.5)
16/1
5m Beneteau (AUS) x Zanngana (IRE) (Priolo (USA))
8
4.4
15/1
T: S B Marsh
R: S T Collett (59.5)
15/1
9
4.9
9/4F
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C J Grylls (57)
9/4F
4m Ekraar (USA) x Penthouse Sweet (Pentire (GB))
10
5.9
12/1
T: S L Crawford
R: R T Elliot (59)
12/1
5g Longhorn (AUS) x Second Attempt (AUS) (Secret Savings (USA))
11
6.3
8/1
T: Bob Baker
R: R J Myers (58.5)
8/1
4g Bullbars (AUS) x O'Gosh (O'Reilly )
12
13.8
Get Up (4)
50/1
T: Team Rogerson
R: R Beemud (54.5)
50/1
4g Duelled (AUS) x Saveadance (Savabeel (AUS))
Race 6 - Jimmy Rural Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:26.62
Prizemoney: $10,000
1
11/1
T: L W Somervell
R: H R Andrew (55.5)
11/1
Winning siblings: Flying Meg, Little Hottie,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/1
T: S Thompson-Brown and M Brown
R: S T Collett (58.5)
4/1
4g Zed x Airbird (Hawkeye (IRE))
3
1.1
4/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (58.5)
4/1
3g Tavistock x Who Says (Shinko King (IRE))
4
1.5
3/1F
T: A W Pike
R: D A Mansour (58.5)
3/1F
5g Northern Meteor (AUS) x Fairytale Dancer (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
5
3.8
30/1
T: D and E Haworth
R: R J Myers (56.5)
30/1
4m Zed x Royal Virtue (King's Chapel (AUS))
6
4.8
20/1
T: Ms T Keegan
R: D L Turner (56.5)
20/1
6m Darci Brahma x Blue Rata Jewel (Savabeel (AUS))
7
6.3
12/1
T: Ms J Rayner
R: L J Allpress (58.5)
12/1
4g Keeper (AUS) x Harmony (Zabeel )
8
9.8
6/1
T: R James and R Wellwood
R: L G Innes (56.5)
6/1
3f Pins (AUS) x Zonza (Zabeel )
9
10.1
50/1
T: T A Preston
R: S M McKay (58.5)
50/1
3g Fabulous x Ellie'o (Golan (IRE))
10
15.9
100/1
T: Ms M Falconer
R: T Yanagida (54.5)
100/1
3f Shocking (AUS) x Copybook (AUS) (Anabaa (USA))
11
27.4
9/1
T: M Baker and A Forsman
R: C J Grylls (56.5)
9/1
3f Pins (AUS) x Bosphorus (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
12
33.7
30/1
T: Team Rogerson
R: C W Johnson (56.5)
30/1
4m Swiss Ace (AUS) x Ottavino (AUS) (Piccolo (GB))
Race 7 - Ben Allen Transport Mdn (1650m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:43.73
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: F J Auret
R: L J Allpress (56.5)
7/2
3f Ocean Park x La Collina (Van Nistelrooy (USA))
Winning siblings: Raging Bull,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/2
T: G R Vile
R: R J Hannam (58.5)
11/2
3g Alamosa x Hell Yeah (Pyrus (USA))
3
0.6
25/1
T: Anita Gardner
R: C J Grylls (58.5)
25/1
4g Ocean Park x Dorotea Dior (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
4
1.4
10/1
T: Ms T Keegan
R: H R Andrew (57.5)
10/1
5g Jimmy Choux x Jungle Barbie (Jungle Pocket (JPN))
5
1.9
11/1
T: R R Manning
R: S T Collett (56.5)
11/1
4m Darci Brahma x Double Image (Stravinsky (USA))
5
1.9
Rox (10)
20/1
T: Ms S Cookson
R: C W Johnson (56.5)
20/1
4m Road To Rock (AUS) x Hataraki Princess (Stravinsky (USA))
7
2.4
13/4F
T: S Ralph
R: T Yanagida (56.5)
13/4F
4g Man Of Power (AUS) x Pink Martini (Show A Heart (AUS))
8
3.9
7/2
T: Ms M Falconer
R: S M McKay (58.5)
7/2
3g Redwood (GB) x Destiny Cove (AUS) (Dubai Destination (USA))
9
14.9
15/1
T: J R Lynds
R: D L Turner (58.5)
15/1
4g Redwood (GB) x Lady Verify (AUS) (Grand Lodge (USA))
10
44.9
25/1
T: Ms L Latta
R: D A Mansour (56.5)
25/1
Race 8 - Pgg Wrightson Livestock Mdn (1650m)
Class: Maiden Track: Slow(8) Time: 1:43.82
Prizemoney: $10,000
1
6/1
T: D and E Haworth
R: R J Myers (56.5)
6/1
4m Tartan Bearer (IRE) x Mossvana (AUS) (Mossman (AUS))
Winning siblings: Jacqui's Joy, Slippery Saga,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
14/1
T: G R Vile
R: C W Johnson (58.5)
14/1
3g Darci Brahma x Double Image (Stravinsky (USA))
112019 NZB Karaka Book 1
$60,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Neerim Lodge
3
2.7
20/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (58.5)
20/1
3g Sebring (AUS) x Full Of Spirit (AUS) (Flying Spur (AUS))
4
4.5
20/1
T: Ms T Keegan
R: S T Collett (56.5)
20/1
4m Shocking (AUS) x Midnight Breaker (Housebuster (USA))
5
4.6
4/5F
T: R R Manning
R: L J Allpress (58.5)
4/5F
3c Iffraaj (GB) x Indian Sky (AUS) (Stravinsky (USA))
6
9.6
9/1
T: M Moroney and P Gerard
R: C E Lammas (56.5)
9/1
4m Cape Blanco (IRE) x O'Sequita (O'Reilly )
7
11.6
30/1
T: K T Myers
R: D L Turner (58.5)
30/1
5g Edenwold (CAN) x Prime Suspect (Traditionally (USA))
8
12.0
16/1
T: S Ralph
R: T Yanagida (54.5)
16/1
5m Man Of Power (AUS) x Shutricia (Grosvenor )
9
12.2
7/1
T: H Renall
R: S M McKay (58.5)
7/1
3g Tavistock x Canso (Don Eduardo )
10
29.7
50/1
T: Niall Quinn
R: C E McLean (52.5)
50/1
4m Road To Rock (AUS) x Miss Leading (Casual Lies (USA))
Race 9 - Ross Dyer Livestock (Bm65) (1650m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:42.25
Prizemoney: $10,000
1
9/2
T: Ms O Duffy
R: C W Johnson (58)
9/2
6g Handsome Ransom (AUS) x Excerpts (Stravinsky (USA))
Winning siblings: Double Ransom,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
7/1
T: J V Wallace
R: L J Allpress (54)
7/1
5m Darci Brahma x Slievenamon Marie (AUS) (King Of Kings (IRE))
3
4.6
3/1F
T: A W Pike
R: L G Innes (56.5)
3/1F
4m Iffraaj (GB) x Skaapa (Kaapstad )
4
4.9
11/1
T: S B Marsh
R: R J Myers (56.5)
11/1
4m Rip Van Winkle (IRE) x Thee Old Sheila (Thorn Park (AUS))
5
6.2
10/1
T: C A Bambry
R: C L O'Beirne (57)
10/1
8g Perfectly Ready (AUS) x Sitting On A Hill (City On A Hill (USA))
6
8.0
13/2
T: K T Myers
R: S T Collett (56)
13/2
4m Echoes Of Heaven (AUS) x Flightime (Yamanin Vital )
7
8.2
13/2
T: Ms T Keegan
R: D L Turner (58.5)
13/2
5g Mastercraftsman (IRE) x Kilshanny Lass (Lord Ballina (AUS))
8
11.2
20/1
T: I G Wyeth
R: B M Ansell (50)
20/1
4m Zed x Isabel Castile (Lord Ballina (AUS))
9
13.5
30/1
T: K Gray
R: H R Andrew (56.5)
30/1
7g Sandtrap (USA) x Itsa Belt (Istidaad (USA))
10
14.0
9/1
T: S L Crawford
R: C J Grylls (57.5)
9/1
4g Makfi (GB) x Show Exhibit (AUS) (Danehill (USA))
Race 10 - Farmers Transport (Bm65) (1650m)
Class: Benchmark 65 Track: Slow(8) Time: 1:43.21
Prizemoney: $10,000
1
15/2
T: J W Richards
R: C J Grylls (57.5)
15/2
4g Pour Moi (IRE) x Villa Wanda (GB) (Grand Lodge (USA))
Winning siblings: Chou Chou, Footsie, Villa Elba, Wall Street,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.0
5/2
T: Ms T Egan
R: L J Allpress (59.5)
5/2
4g Rios x Keepit Rahtwo (Keeper (AUS))
3
2.0
10/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (57)
10/1
4g Redwood (GB) x Tivoli (Danroad (AUS))
4
2.5
2/1F
T: G J Old
R: D J Danis (56.5)
2/1F
4g Cape Blanco (IRE) x Trust (Dehere (USA))
5
3.5
14/1
T: Ms D J Parry
R: T Yanagida (54.5)
14/1
6
3.7
25/1
T: K T Myers
R: R J Myers (59.5)
25/1
5g Showcasing (GB) x Mangatete Miss (Stark South (USA))
7
4.7
14/1
T: K Gray
R: H R Andrew (55.5)
14/1
3f Redwood (GB) x Lady Verify (AUS) (Grand Lodge (USA))
8
5.5
12/1
T: R R Manning
R: S M McKay (56.5)
12/1
4m Swiss Ace (AUS) x Regally (AUS) (General Nediym (AUS))
9
6.5
12/1
T: G R Vile
R: C W Johnson (57.5)
12/1
3g Bachelor Duke (USA) x Rumour Has It Now (Traditionally (USA))
10
7.3
20/1
T: A M Clement
R: C L O'Beirne (53.5)
20/1
7g Red Giant (USA) x Veda Em (Cape Cross (IRE))